Reklama

Rodzina

Reperowanie więzi

Wakacje to dobry czas na odbudowanie albo wzmocnienie rodzinnych więzi, które w trakcie codziennych obowiązków mogą osłabnąć.

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 60-61

[ TEMATY ]

relacje

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Więzi rodzinne stanowią fundament naszego życia emocjonalnego i społecznego. Oparte na miłości i zaufaniu dostarczają wsparcia w kształtowaniu naszej tożsamości, poczucia przynależności i znaczenia, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy.

Niestety, w dzisiejszym świecie, który charakteryzuje się coraz szybszym tempem życia, pełnym zawodowych obowiązków, dodatkowych zajęć pozalekcyjnych u dzieci w roku szkolnym i coraz większym oddziaływaniem świata wirtualnego, dochodzi do zaniedbania relacji rodzinnych. Słabe relacje przekładają się na całego człowieka i mamy do czynienia z coraz słabszym stanem zdrowia psychicznego naszego społeczeństwa. Dlatego wakacje to dobry czas na reperowanie więzi rodzinnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas

Jest jednym z ważniejszych elementów budowania dobrych relacji, a wakacje oferują unikalną okazję do oderwania się od codziennej rutyny i zainwestowania w czas wolny od codziennych obowiązków. Ten wspólnie spędzany można wypełniać nowymi doświadczeniami, które dają wspólne podróże.

Planowanie rodzinnych podróży podczas wakacji, ale także w ciągu roku szkolnego może znacząco wzmocnić więzi między członkami rodziny, ponieważ obejmuje wspólne podejmowanie decyzji, dzielenie się oczekiwaniami i marzeniami.

Reklama

Kiedy cała rodzina angażuje się w planowanie wyjazdu, każdy ma szansę wyrazić swoją opinię, co sprzyja rozwijaniu umiejętności komunikacji, negocjacji i kompromisów. Wspólne podejmowanie decyzji buduje też poczucie współodpowiedzialności i wzmacnia zaufanie. Rozmowy o miejscach, które chcielibyśmy odwiedzić, atrakcjach, które chcielibyśmy zobaczyć, czy aktywnościach, które chcielibyśmy wypróbować, mogą zbliżyć członków rodziny, tworząc poczucie wspólnego celu i entuzjazmu. Bardzo dobrym pomysłem jest wspólne przeglądanie przewodników, oglądanie filmów o miejscach, które planujemy odwiedzić, czy przygotowywanie listy rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Planowanie podróży to również okazja do tworzenia i wzmacniania tożsamości rodzinnej. Możecie wspólnie ustalić, jakie tradycje i zwyczaje będą towarzyszyły waszym podróżom, co wprowadzi całkowicie unikalne elementy dla waszej rodziny i wzmocni poczucie przynależności.

Podczas planowania podróży mogą się pojawić różne wyzwania i problemy do rozwiązania. Nie zniechęcajmy się pojawiającymi się trudnościami, które są czymś naturalnym i tak naprawdę wpisanym w nasze życie, ale skupmy się na wspólnym poszukaniu rozwiązania. Różnego rodzaju przeciwności mogą się stać sytuacjami, w których rodzina wzmocni umiejętność współpracy, wzajemnego zrozumienia i wspólnego znalezienia najlepszego rozwiązania.

Rozmowa

To drugi bardzo ważny element budowania czy już naprawiania relacji rodzinnych. Wakacje, które sprzyjają odprężeniu i redukcji stresu, ułatwiają prowadzenie spokojnych i otwartych rozmów. Jesteśmy bardziej zrelaksowani, nie spieszymy się i jesteśmy bardziej cierpliwi. Więcej czasu możemy poświęcić na to, by zrozumieć punkt widzenia innych i wyrazić swoje uczucia.

Gdy pracuje się nad poprawą rodzinnej komunikacji, warto pamiętać o kilku elementach dobrej rozmowy, która będzie wykraczać poza najprostsze komunikaty typu, co kupić w sklepie, ile mąki zostało w torebce, kiedy trzeba nakarmić kota.

Dobra rozmowa to często dzielenie się „z serca tym, co jest na jego dnie”, dlatego warto wyznaczyć na rozmowy czas, który będzie wolny od pośpiechu.

Reklama

Ustalcie regularne chwile w ciągu dnia, kiedy będziecie mogli spokojnie porozmawiać. Mogą to być wspólne posiłki, wieczorne spacery czy czas z kubkiem dobrej herbaty i jagodzianki domowego wypieku. Dbajcie o aktywne słuchanie, które w pierwszej kolejności zakłada zobaczenie rozmówcy – najpierw oczy, dopiero później uszy.

W czasie rozmowy okazujcie sobie zainteresowanie, to znaczy nie przerywajcie sobie. Możecie natomiast zadawać pytania pełne ciekawości, aby lepiej zrozumieć punkt widzenia osoby mówiącej. Pytania takie jak: „co myślisz o...?” lub „jak się czujesz z...?”, pomagają lepiej zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Starając się zrozumieć uczucia i potrzeby innych członków rodziny, okazujecie zrozumienie dla ich potrzeb. Mówcie w sposób jasny i bezpośredni, bez ukrytych podtekstów. Unikajcie krytyki, która jest wrogiem dobrej komunikacji. Zamiast mówić „ty zawsze...”, powiedz „czuję się...”.

Komunikację w rodzinie zaburzają bardzo często konflikty lub trudne sprawy, które nigdy nie zostały wyjaśnione. Dlatego w czasie wakacji, kiedy jesteśmy bardziej wypoczęci i nasza głowa jest „lżejsza”, warto wrócić do tych tematów, i na spokojnie je przegadać i znaleźć najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie dla wszystkich stron.

Kiedy jednak okaże się, że rozmowa zaczyna być zbyt emocjonalna, wycofajcie się, proponując sobie przerwę, tak aby wszyscy mogli się uspokoić, a następnie wróćcie do tematu. To bardzo prosta zasada tzw. przerwy, która sprawdza się na boisku podczas gry i może być zastosowana także w rodzinie.

Reklama

Komunikację w rodzinie, w sposób bardzo efektywny, może poprawić uważne docenianie siebie nawzajem, dlatego w ciągu dnia wyrażajcie wdzięczność i obdarzajcie się słowami doceniania. Pozytywna narracja, która skupia się na wyszukiwaniu dobra w drugiej osobie i zauważaniu dobrych rzeczy, które ktoś robi, w bardzo szybki sposób poprawia rodzinną relację, ponieważ „słowa mają moc”, by ją wzmocnić, ale też osłabić.

Bardzo często mówimy, że człowiek cały czas coś komunikuje. Nawet kiedy nic nie mówimy, ponieważ w procesie komunikacji bierze udział nasze ciało, które potrafi czasem wyrazić więcej niż słowa. Z tego powodu warto zwrócić większą uwagę na małe gesty. Drobne gesty, takie jak przytulenie, uśmiech, dotyk, całus, mają duże znaczenie w budowaniu pozytywnych relacji, a wakacyjny czas z pewnością daje w tym obszarze więcej możliwości.

Sukcesy

Wakacje to także dobry czas, aby zwrócić większą uwagę na świętowanie małych sukcesów. Wspólnie celebrujcie np. pierwsze zerwane pomidory, zrobione przetwory na zimę, zaleczenie zęba u dentysty. Podczas wakacji można nawet świętować coś, co przegapiliśmy w ciągu roku, bo brakło nam czasu lub było coś innego, co nam przeszkodziło. Mnóstwo radości potrafi sprawić świętowanie np. zdania egzaminu na prawo jazdy, który miał miejsce kilka miesięcy temu, ale dopiero wakacyjny czas dał przestrzeń na wspólny tort lub małą babeczkę z malinami i bitą śmietaną. Celebracja najmniejszych sukcesów daje poczucie wspólnoty i radości z bycia razem.

***

Wakacje, dzięki swojej relaksującej atmosferze, większej ilości wolnego czasu bez stresu, który przynosimy z pracy lub ze szkoły, stwarzają więc idealne warunki do naprawy rodzinnych relacji i tak naprawdę tylko od naszej otwartości i naszego zaangażowania w proces odbudowy relacji będzie zależeć efekt.

Autorka jest doradcą życia rodzinnego i certyfikowaną Edukator Pozytywnej Dyscypliny.

2024-07-30 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne gadu gadu

Rozmowa oparta na szacunku, zrozumieniu i wspólnym budowaniu więzi odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji i atmosfery w rodzinie.

Otwarta i aktywna wymiana myśli, uczuć i poglądów sprzyja zrozumieniu siebie nawzajem oraz tworzeniu atmosfery zaufania i wsparcia. Taka komunikacja w rodzinie pozwala na wyrażanie emocji, potrzeb, radości i trudności. Dzięki niej rodzina staje się miejscem, gdzie każdy może się czuć rozumiany i wspierany.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: Zły program edukacji seksualnej przedmiotem śledztwa

2024-11-20 09:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

sprzeciw

edukacja seksualna

Irlandia Północna

krytyka

Adobe Stock

W Anglii oraz Irlandii Północnej rośnie krytyka programu edukacji zdrowotnej i seksualnej, który obowiązuje w szkołach podstawowych i średnich. Mowa jest o deprawacji dzieci, przedstawianiu praktyk seksualnych, nieodpowiednich dla ich wieku, niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka.

BBC publikuje obszerny materiał na temat poczucia wykluczenia wśród młodych ludzi, którym łatwiej przyznać się w szkole, że mają problemy ze swoją płciowością, niż do tego, że są chrześcijanami.
CZYTAJ DALEJ

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim zwycięstwie nad złem!

2024-11-21 09:19

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Najważniejszym obowiązkiem, powołaniem i misją ucznia jest słuchać uważnie i z miłością słów Mistrza. Mówi On, że Jego królestwo już się zaczęło i jest w ciągłym stanie rozwoju. Jest ono jednak inne od królestw ziemskich, dlatego jest słabo widoczne dla naszych cielesnych oczu, a nawet zgoła zdaje się być niewidoczne. Bóg działa jednak w sercach ludzi i działanie to jest niewidoczne, ale realne.

Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?» Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?» Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?» Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję