Reklama

Niedziela Lubelska

Świadectwo wiary

Pod hasłem „Pokój i Dobro” 3 sierpnia z Lublina wyruszy 46. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Poprowadzi ją nowy przewodnik ks. Paweł Saran.

Niedziela lubelska 30/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Paweł Wysoki

Nowy przewodnik zaprasza do wspólnego pielgrzymowania

Nowy przewodnik zaprasza do wspólnego pielgrzymowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pątnicy wyjdą na szlak po Mszy św. sprawowanej o godz. 8.30 na pl. Katedralnym. Po 12 dniach i pokonaniu ok. 350 km, 14 sierpnia dotrą na Jasną Górę. W drodze do Matki pątnikom będą towarzyszyć bracia kapucyni. Z racji 300-lecia ich obecności w Lublinie, duchowi synowie św. Franciszka przygotowali codzienne konferencje tematyczne oraz rozważania Drogi Krzyżowej, która zostanie odprawiona w drodze na Święty Krzyż. – W ubiegłym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło „Drogowskazy nowego człowieka” i znak krzyża, który przed 35 laty pątnicy zanieśli na Jasną Górę; śpiewaliśmy pieśń Nie zdejmę krzyża z mojej ściany. Po roku widzimy, co się wokół nas dzieje… Tym bardziej potrzebne jest nasze świadectwo wiary. Z jeszcze większą odwagą idziemy przez Maryję do Jezusa i podkreślamy, że pokój i dobro, tak potrzebne dzisiejszemu światu, nie przychodzą przez walkę z krzyżem, ale przez krzyż – mówi ks. Paweł Saran.

Reklama

Nowy przewodnik zaprasza do udziału w rekolekcjach w drodze i zapewnia, że tradycje lubelskiej pielgrzymki zostaną zachowane. Pątnicy będą wędrować znanym szlakiem w grupach dekanalnych. Każdej będą towarzyszyć kapłani, których w tym roku zgłosiło się znacznie więcej niż ostatnio. Posługę ojców duchownych podejmą ks. Sławomir Jargiełło i ks. Krzysztof Podstawka. Marzeniem ks. Pawła Sarana jest goszczenie pątników na noclegach przez mieszkańców mijanych miejscowości. Kilka grup jest namiotowych, zabezpieczone są zbiorowe miejsca noclegowe. Kontynuowana będzie także opcja pielgrzymowania według formuły „Ile możesz”. – Myślę, że to dobra opcja dla wszystkich, którzy chcą i mogą pójść jeden dzień lub kilka dni. Dla nich codziennie z Lublina będzie kursował specjalny autobus – mówi kapłan. Dodaje, że z parafii św. Andrzeja Boboli, gdzie jest wikariuszem, zapisało się już kilkanaście osób, także w opcji „Ile możesz”. Nowością pielgrzymki będzie grupa młodzieżowa dla harcerzy i osób związanych z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. – Mam w planach tworzenie grup tożsamościowych, w przyszłym roku chciałbym dołożyć grupę mundurową – zdradza przewodnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Paweł Saran zachęca do wspólnej wędrówki i podkreśla, że pielgrzymka zmienia życie. – Pierwszy raz poszedłem jako licealista, z intencją rozeznania powołania. Doświadczyłem wówczas, że najtrudniejsze jest odnalezienie osobistej relacji z Panem Bogiem – dzieli się duszpasterz. – Pochodzę z Wąwolnicy, wychowałem się przy sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, ale do 2012 r. nie myślałem o pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Gdy jednak poszedłem raz, nie mogłem przestać. Uczestniczyłem w pielgrzymce jako kleryk, jako kapłan prowadziłem do Częstochowy grupę krasnostawską w czasie pandemii, później zostałem zastępcą ks. Mirosława Ładniaka, a wiosną tego roku otrzymałem nominację na przewodnika lubelskiej pielgrzymki – mówi ks. Saran.

By wyruszyć na pielgrzymi szlak, należy dokonać zgłoszenia w swojej parafii (do 28 lipca), w sekretariacie pielgrzymki (czynnym codziennie w godz. 10-17 przed archikatedrą lubelską od 29 lipca do wyjścia pielgrzymki), lub za pośrednictwem strony internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl .

2024-07-23 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na spotkanie z Matką

Niedziela podlaska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Monika Kanabrodzka

W pielgrzymce udział wzięło 65 pątników

W pielgrzymce udział wzięło 65 pątników

Ważne, by za pokonywaniem kolejnych kilometrów i przybliżaniem się fizycznym do Częstochowy, szły także wasze serca – zwrócił się do pielgrzymów bp Piotr Sawczuk.

Jedziemy w pokoju Chrystusa!” – to hasło naszej II Drohiczyńskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Jest to swoiste uzupełnienie pieszej pielgrzymki, stąd wspólny motyw i przesłanie.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika diecezji pelplińskiej w związku z informacją o aresztowaniu ks. Waldemara P.

2025-12-12 23:19

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Adobe Stock

W związku z informacją o aresztowaniu ks. Waldemara P., Diecezja Pelplińska wyraża zdecydowany brak zgody na jakąkolwiek krzywdę, a zwłaszcza na wykorzystanie małoletnich. Osoby pokrzywdzone i ich najbliżsi otrzymali i otrzymają wsparcie w dialogu z ich potrzebami i oczekiwaniami - brzmi początek oświadczenia.

W związku z informacją o aresztowaniu ks. Waldemara P., Diecezja Pelplińska wyraża zdecydowany brak zgody na jakąkolwiek krzywdę, a zwłaszcza na wykorzystanie małoletnich. Osoby pokrzywdzone i ich najbliżsi otrzymali i otrzymają wsparcie w dialogu z ich potrzebami i oczekiwaniami.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: dobro z natury się rozlewa

2025-12-14 17:31

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

BP KEP

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Słowa św. Tomasza z Akwinu: bonum est diffusivum sui - dobro z natury się rozlewa przypomniał abp Wojciech Polak podczas przedświątecznego spotkania osób konsekrowanych obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Opłatkiem i życzeniami podzielili się w niedzielę ojcowie, bracia i siostry zakonne z różnych zgromadzeń i zakonów.

W przedświątecznym spotkaniu zorganizowanym 14 grudnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie uczestniczyli także: biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz i ks. kan. Wojciech Rzeszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję