Dodał, że charyzmat dominikańskiej pielgrzymki opiera się na doświadczeniu radosnego spotkania z Bogiem, kontemplacji Jego słów oraz pragnieniu dzielenia się tym ze wszystkimi i na wszelkie możliwe sposoby.
Barlik wskazał, że dominikańskie wędrowanie na Jasną Górę odłączyło się od Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, gdyż grupa prowadzona przez ojców dominikanów stała coraz liczniejsza. „Liczba zainteresowanych duchowością dominikańską pątników pozwoliła na stworzenie odrębnej pielgrzymki – bierze w niej udział około 1400 osób” – tłumaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pątnicy wędrują do jasnogórskiego sanktuarium w wielu różnych grupach. Można pielgrzymować w grupie Rodzinnej, grupach Akademickiej i Studenckiej – w których wędrują głównie studenci i absolwenci, czy w grupie Młodzieżowej dla uczniów gimnazjum i liceum. Wyjątkowe są też grupy Cisza1 i Cisza2, w których dominuje milczenie i refleksja.
Odrębną grupę poprowadzi o. Adam Szustak, znany rekolekcjonista – jej nazwa to Pokuta i ma ona charakter pokutnego pochodu w milczeniu, wielbieniu i adoracji.
Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 9 sierpnia. Charakterystyczne jest to, że do Częstochowy pątnicy wchodzą w barwach dominikańskich, tj. stroju biało-czarnym.
Szczegółowe informacje o pielgrzymce można znaleźć na stronie internetowej www.pielgrzymka.dominikanie.pl. Zapisy jeszcze trwają, zostało kilka miejsc, głównie w grupach akademickich.