Trzydniowe wydarzenia odpustowe ku czci Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubawie-Lipach rozpoczęły się 1 lipca. Do fary od wczesnego popołudnia przybywały grupy pielgrzymów, aby oddać cześć Matce Bożej Lipskiej, a następnie w uroczystej procesji z kościoła św. Anny w Lubawie do nieodległego sanktuarium w Lipach modlitwą i pieśnią towarzyszyć Jej figurze. Wsłuchanie się w subtelną oprawę muzyczną w wykonaniu chóru Appasjonata, pod dyrekcją Marka Józefowicza, pozwoliło głębiej przeżyć uroczystość.
Mszę św. odpustową sprawowaną pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla poprzedziło odśpiewanie Nieszporów o Najświętszej Maryi Pannie. Pasterza diecezji powitali przedstawiciele rodzin, a kustosz sanktuarium, ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, podziękował za poświęcenie przy farze parafialnego muzeum i figury św. Anny. Wszystkich zgromadzonych zachęcił do modlitwy u stop Matki Bożej Lipskiej o nowe powołania kapłańskie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii bp Śmigiel zwrócił uwagę na rolę i zadanie słuchania. Jako wzór do naśladowania wskazał Maryję, która przez swoje posłuszeństwo Duchowi Świętemu uczy nas słuchania. Zasady właściwego słuchania to pierwszeństwo słuchania przed mówieniem, rozumienie przed ocenianiem, dyskutowanie przed osądzaniem oraz przebaczenie. – Maryja uczy nas, jak słuchać, by bardziej uczestniczyć w Kościele, otwierać się na to, co Bóg ma nam do powiedzenia – podkreślił. Mamy słuchać bardziej Boga niż ludzi, otwierać się na to, co On mówi do nas w Piśmie Świętym. Jako przykład takiej postawy wskazał pisarza i poetę Romana Brandstaettera.
Rodziców zachęcał, aby potrafili pokazywać dzieciom Biblię i wzbudzali miłość do niej. Na zakończenie wypowiedział w imieniu wszystkich wiernych prośbę: – Matko Boża Lipska, zapraszamy Cię do naszego życia, naszych domów i parafii. Naucz nas słuchać Boga, naucz nas szukać mądrzejszych od siebie i słuchać ich. Otwórz nasze uszy i serca na Słowo Boga. Pomóż nam, abyśmy potrafili najpierw słuchać, a potem mówić. Najpierw rozumieć, a jeśli jest taka konieczność, oceniać, dzielić się swoim doświadczeniem, swoim życiem. Naucz nas przebaczać. Módl się za nami, opiekuj się naszymi rodzinami, domostwami i każdym z nas.
Po Mszy św. tłumy radosnych dzieci wraz z rodzicami otoczyły bp. Wiesława, który udzielił najmłodszym indywidualnego błogosławieństwa.
Matka Boża Lipska jest także patronką rolników i ekologów, więc i te grupy zgromadziły się na Mszy wieczornej, by zawierzyć Jej swoją pracę. Jak zawsze muzyczne czuwanie młodzieży odbyło się przy blasku zachodzącego słońca. Niezwykły charakter miała także Droga Krzyżowa ze świecami na zakończenie pierwszego dnia uroczystości oraz tzw. maryjna Pasterka o północy.