Uroczystej Mszy świętej jubileuszowej w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. – Razem z Jubilatką wspominamy tych, których Pan Bóg stawiał na drogach jej życia. Modlimy się za zmarłych rodziców, zmarłych z rodziny, krewnych i przyjaciół. Ale przede wszystkim dziękujemy Panu Bogu za życie siostry Miriam dla samego Boga. Dziękujemy za dni wypełnione modlitwą, pracą, radością, a także cierpieniem – podkreślił biskup świdnicki, zachęcając do modlitwy o nowe powołania. Wraz z biskupem diecezjalnym przy ołtarzu stanęli bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch oraz kilkunastu zaprzyjaźnionych kapłanów. Nie zabrakło sióstr zakonnych i licznie zgromadzonych wiernych parafii katedralnej oraz gości.
Tu trzeba wiary
Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marek Korgul. Diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, nawiązując do Ewangelii dnia, podkreślił, że wiara staje się kluczem otwierającym skarbiec łaski Bożej i że zarówno Jair, jak i cierpiąca kobieta, wierzyli głęboko w moc Jezusa. Ksiądz Korgul zauważył, że wybór drogi życia kapłańskiego czy zakonnego również opiera się na głębokiej wierze. – Tylko wiarą można wytłumaczyć podjęcie niezrozumiałej czasem przez otoczenie decyzji – powiedział, dodając, że życie w stanie kapłańskim lub zakonnym wymaga ogromnego zaufania i oddania Bogu. Następnie przypomniał życie s. Miriam, jej drogę do zakonu oraz lata posługi. Siostra Miriam urodziła się w Mikołajewie koło Czarnkowa w licznej rodzinie, mając pięciu braci i dwie siostry. Już od młodego wieku czuła powołanie do służby Bogu. 1 października 1970 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Poznaniu. Po odbyciu nowicjatu w Warszawie i Poznaniu, 7 lipca 1974 r., złożyła pierwszą profesję zakonną w Szamotułach, a 27 czerwca 1979 r. śluby wieczyste w Częstochowie. Przez 50 lat s. Miriam służyła jako kucharka w różnych placówkach, w tym w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu, domu dziecka w Szamotułach, Domach Pomocy Społecznej w Wieleniu i Kopernikach oraz w papieskim Uniwersytecie Antonianum Ojców Franciszkanów w Rzymie. Od 2005 r. pełni posługę w domu biskupa świdnickiego oraz w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Jest znana z zaangażowania i sumienności, traktuje swoją pracę jako misję i służbę bliźnim. Modlitwa była i jest integralną częścią życia s. Miriam. Zawsze na nią ma czas, wierząc, że bez niej nic nie będzie możliwe.
Wdzięczność
Następnie s. Miriam przed biskupem diecezjalnym odnowiła śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przyjmując od hierarchy podziękowania za codzienną, ofiarną posługę. Na koniec Liturgii głos zabrała sama Jubilatka. – Bardzo serdecznie dziękuję księżom biskupom za ofiarę Mszy świętej, księdzu Markowi za piękne, płomienne kazanie. Wszystkim księżom bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę, a moim współsiostrom za to, że są zawsze blisko mnie – podkreśliła s. Miriam.
Pomóż w rozwoju naszego portalu