Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na przekór wszystkiemu

Ta parafia miała w ogóle nie istnieć. Osiedle Stałe – dzielnica Jaworzna – miało być zateizowane. Ale stało się zupełnie inaczej.

Niedziela sosnowiecka 28/2024, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jaworzno

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Zdjęcia: Piotr Lorenc/Niedziela

Kaplica z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kaplica z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo nieprzychylności władz PRL udało się utworzyć parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wybudować okazały, jeden z największych w diecezji, kościół. Mało tego, z biegiem czasu świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium.

Znak wiary i obecności

W tym roku parafia obchodziła jubileusz 40-lecie istnienia i 25. rocznicę koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy przez Jana Pawła II. Tak, jaworznicki wizerunek Matki Bożej koronował sam papież Polak podczas wizyty w naszej diecezji w 1999 r. Uroczystości jubileuszowe, przygotowane przez księdza proboszcza Włodzimierza Skocznego, odbyły się 30 czerwca. Najważniejszym punktem była koncelebrowana Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Artur Ważny. Wspólnie z sosnowieckim ordynariuszem Eucharystię sprawował ks. prał. Józef Lenda – budowniczy kościoła i plebanii, pierwszy proboszcz, dziś już na emeryturze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Jan Paweł II wskazując na Maryję i koronując jej wizerunek, zachęcił nas, by od niej uczyć się nadziei i niesienia pomocy. Aby uczyć się tego przez cierpienie, modlitwę, rzetelne i uczciwe działanie i nieustanną pamięć o sądzie ostatecznym – powiedział bp Artur Ważny. Przywołał także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas koronacji: „Akt koronacji ma szczególną wymowę. Z jednej strony jest znakiem wiary robotniczego ludu Zagłębia. Dzięki oddaniu Maryi, dzięki nieustannemu zawierzaniu jej teraźniejszości i przyszłości Kościoła, ta wiara zachowała się w sercach ludzi pracy mimo wielu prób, jakie przeszła zwłaszcza na przestrzeni ostatniego półwiecza. Z drugiej strony akt koronacji jest potwierdzeniem, że wspólnota wierzących prawdziwie doświadcza szczególnej obecności Maryi, dzięki której ludzkie pragnienia docierają do Boga, a Boże łaski spływają na ludzi. Ten obraz jest z jednej strony znakiem wiary, a z drugiej potwierdzeniem szczególnej obecności Maryi pośród tego ludu”.

Choć parafia ma 40 lat to pierwsze starania o jej utworzenie sięgają lat 60. XX wieku. Przełom nastąpił w 1978 r. Księdzu Józefowi Lendzie, wbrew władzom PRL, udało się kupić dwa prywatne budynki i przystosować je do odprawiania Liturgii oraz nauki religii. Pierwsza Msza św. została odprawiona w Środę Popielcową 8 lutego 1978 r. i była poprzedzona 40-godzinnym czuwaniem. Odtąd wierni i księża przez całą dobę dyżurowali przy budynkach, aby zapobiec ich zniszczeniu lub wyburzeniu. Parafia obrała na główną patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, drugim patronem został św. Maksymilian Maria Kolbe.

Uroczystość wprowadzenia cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się 26 kwietnia 1978 r. Msza św została odprawiona przez kard. Karola Wojtyłę. W tym dniu po raz pierwszy odmówiono Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest kontynuowana w każdą środę. W czasie jej trwania przedkładane są prośby pątników i podziękowania za otrzymane łaski. Kardynał Karol Wojtyła podczas sprawowania Mszy św. w Jaworznie powiedział: „To wszystko, co się tutaj, na waszym osiedlu dokonało, to dzieło, w którym wszyscy uczestniczymy, jest dziełem nieustającej, zaiste, pomocy Matki Chrystusowej”.

Reklama

Kościół wzniesiono w latach 1983-97 r. Dolna część świątyni oddana została do sprawowania Liturgii i poświęcona 26 października 1986 r. przez bp. Stanisława Smoleńskiego. Kościół górny i kaplica Najświętszego Sakramentu zostały oddane dla celów kultu i poświęcone w czasie Mszy św. pasterskiej w 1997 r., przez bp Adama Śmigielskiego SDB.

Nieznana historia

Warto zaznaczyć, że parafia na Osiedlu Stałym położona jest w pobliżu miejsca kaźni tysięcy ludzi zwanego łagrem Jaworzno. Założyli go w 1943 r. Niemcy, jako filię obozu oświęcimskiego. Z chwilą wejścia w 1945 r. na te tereny wojsk sowieckich – zwożono tu Niemców, Ślązaków, volksdeutschów, Cyganów i Ukraińców. W latach 1943-49 r. zginęło w nim 10 tys. więźniów, których chowano w pobliskim lesie. Na początku 1950 r. obóz został przeznaczony dla młodocianych więźniów, często walczących w podziemiu. Był to jedyny w Polsce obóz „reedukacyjny”. Już w kwietniu 1950 r. pojawiły się tu pierwsze transporty więźniów – Polaków przebranych w niemieckie mundury. Mieszkańcy Jaworzna do końca nie wiedzieli, co się dzieje za murami. W latach 1951-56 r. przebywało w nim 15 tys. więźniów. Przez ponad 40 lat o istnieniu obozu w Jaworznie milczała komunistyczna historia. Dopiero w 1990 r. byli więźniowie założyli Stowarzyszenie „Jaworzniaków”, a w 1998 r. w sanktuarium wmurowali tablicę pamiątkową, którą poświęcił bp Adam Śmigielski SDB.

Modlitwa i...technika

W świątyni znajduje się także kaplica Matki Bożej Loretańskiej – Patronki Lotników. W kaplicy wiszą medale, ordery za zasługi polskich lotników, przy ołtarzu znajdują się urny z ziemią, na której zginęli.

Ciekawostką jest fakt, że już w 2011 r. na dachu świątyni zamontowano panele fotowoltaiczne. Farma fotowoltaiczna na dachu kościoła w Jaworznie stała się modelową inwestycją na Śląsku, służącą ochronie środowiska i kształtowaniu świadomości mieszkańców regionu. To pierwszy w Polsce kościół z fotowoltaiką na dachu, dlatego sanktuarium w Jaworznie stało się nie tylko miejscem kultu religijnego, ale i obiektem zainteresowaniu wielu inżynierów na skalę krajową.

Po Mszy św. jubileuszowej i procesji wokół świątyni w ogrodzie przy plebanii odbył się festyn parafialny. O 15 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po niej wystąpił zespół „Jaworznianki”. Równolegle odbywały się warsztaty modelarskie, a najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni. Natomiast w sali kinowej dolnego kościoła wyświetlono film „40 lat minęło … krótka historia parafii na Osiedlu Stałym”.

2024-07-09 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki

2024-12-25 16:24

Archiwum prywatne

S. Goretti, s. Edyta i s. Justyna posługują w Domu Samotnej Matki

S. Goretti, s. Edyta i s. Justyna posługują w Domu Samotnej Matki

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej prowadzi we Wrocławiu trzy bardzo ważne dzieła: Dom Samotnej Matki, punkt konsultacyno- informacyjny dla osób doświadczających przemocy domowej i streetworking. Zaglądamy do pierwszego, by zobaczyć, jak wyglądają tam święta Bożego Narodzenia.

Dom dla samotnych matek przeznaczony jest na 15 osób, łącznie matek i dzieci. – To nie jest duży dom, a ponieważ są tutaj malutkie dzieci, musiałyśmy stworzyć ciepły klimat, poczucie bezpieczeństwa; zadbać o to, żeby nie było za głośno. Staramy się, żeby to był bardziej dom niż ośrodek; żeby dziewczyny dobrze się tutaj czuły i żeby czuły atmosferę domu jako takiego. Udaje nam się to, bo dziewczyny nie mówią o tym miejscu „ośrodek”, tylko podkreślają, że „wracają do domu” – mówi s. Edyta Kasjan i zaznacza, że każda z mieszkanek ma swój klucz do drzwi, co również jest taką namiastką, że to właśnie jej dom.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Pasterka na Wawelu

2024-12-25 22:49

Biuro Prasowe AK

    - 2025 lat temu nastała pełnia czasu. Od chwili Wcielenia żyjemy w tej pełni. Jako chrześcijanie mamy obowiązek w tę pełnię każdego dnia niejako się zanurzać i w nią wchodzić, stając się synami Bożymi i dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnej Mszy św. pasterskiej w katedrze na Wawelu.

    W homilii metropolita krakowski zauważył, że treść pełni czasów została rozwinięta w liście św. Pawła do Galatów, w którym Apostoł Narodów wskazuje na skutki narodzenia Bożego Syna, a w liście do Efezjan nadał temu przyjściu na świat Bożego Syna wymiar prawdziwie kosmiczny. Przed pełnią czasów – jak wyjaśniał – czas jawi się jako „chronos” – przemijanie i zdążanie ludzi do śmierci. Gdy Zbawiciel przyszedł na świat, los człowieczy nabrał zupełnie innego znaczenia. – Chrystus przyszedł na świat, abyśmy byli dziećmi Bożymi. Abyśmy byli dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski, zwracając uwagę na fakt, że nowa sytuacja człowieka jest tak radykalna, że odtąd czas liczy się według szczególnej cezury-granicy, jaką jest przyjście Chrystusa na świat – święty czas kairós. – Ciągle liczy się ten czas, nasz czas, od narodzin Chrystusa. To chrześcijańska, zatem nasza era. Era naszych wartości, wyznaczonych przez święty czas kairós, określonych wolnością dzieci Bożych. Poczuciem, że jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego, ludźmi, którzy żyją już innym kształtem wolności ducha. Wolności polegającej na zdążaniu do prawdy, a to zdążanie wypełniane jest nowym kształtem miłości – wskazywał metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję