- Przekazywane skarpety i leginsy to część transportu, zarekwirowanego podczas kontroli celnej w Barwinku w 2013 r. Odzież bezprawnie oznaczona była chronionym znakiem towarowym, stanowiącym własność przemysłową jednej ze szwajcarskich firm. Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej zabezpieczyli wówczas do dalszego postępowania 16 tys. leginsów i prawie 84 tys. skarpet – informuje Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.
Nieodpłatne przekazanie odzieży, placówkom niosącym pomoc, było możliwe po zakończeniu odpowiednich procedur, tj. orzeczeniu przepadku tych przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa przez Sąd Rejonowy w Krośnie oraz uzyskaniu zgody właściciela zastrzeżonego znaku, pod warunkiem usunięcia chronionych znaków towarowych. Niezbędne było także uzyskanie zgody dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie na nieodpłatne przekazanie ruchomości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród obdarowanych znalazł się Dom Pomocy Społecznej w Stalowej Woli oraz świetlica „Oratorium” w Przemyślu, prowadzona przez siostry michalitki. – Leginsy i skarpety są nowe i w bardzo dobrym stanie, dlatego bez żadnego zażenowania możemy je przekazać. Młodzież w takich rzeczach teraz chodzi, więc jak najbardziej się przydadzą. Nasi podopieczni pochodzą z rodzin, w których się nie przelewa, więc taka pomoc dla naszych wychowanków i ich rodzeństwa jest bardzo wartościowa – mówi s. Dawida Ryll.
To kolejne w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, przekazanie pomocy placówkom opiekuńczym przez Izbę Celną w Przemyślu. Część z zarekwirowanej odzieży trafiła również dla dzieci i sierot ukraińskich pograniczników z obwodu ługańskiego i donieckiego.
W 2014 r. Służba Celna w całym kraju zatrzymała ponad 4 mln szt. towarów, które naruszały prawa własności intelektualnej. Wśród nich były m.in. kosmetyki, odzież, galanteria, etui do telefonów itd.