Są to: 1. Synodalna parafia misyjna – przewodniczący ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii św. Maurycego we Wrocławiu.
2. Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele – przewodniczący bp Maciej Małyga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
3. Wspólna troska – finanse i administracja – przewodniczący ks. Stanisław Stelmaszek, dyrektor wydziału finansowo-gospodarczego Kurii Metropolitalnej, proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach.
4. Christus vivit – wprowadzenie w chrześcijaństwo – przewodniczący o. Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.
5. Młode wino, nowe bukłaki – ewangelizacja – przewodniczący Tomasz Piechnik, odpowiedzialny za wspólnotę „Hallelu Jah”.
Dekrety przewodniczącym komisji wręczył w kaplicy kurii metropolitalnej bp Jacek Kiciński. – Wchodzimy w kolejny etap synodu diecezjalnego, który abp Józef Kupny rozpoczął uroczyście 19 maja. Wtedy powołał: komisję główną, komisję teologiczną i komisję prawną. Teraz, po rozeznaniu głosów wiernych i wszystkich syntez, które nadeszły do sekretariatu synodu, ksiądz arcybiskup powołuje tematyczne komisje synodalne. Zajmą się one konkretnymi obszarami funkcjonowania naszej diecezji. Ich zadaniem będzie opracowanie odpowiedzi na problemy wskazane w syntezach – mówił podczas wręczania dekretów bp Jacek Kiciński.
Komunia, formacja, misja
Reklama
Syntezy, które napłynęły po etapie presynodalnym, pokazały konieczność wzmacniania Komunii oraz misji w życiu parafialnym, współodpowiedzialności wszystkich ochrzczonych za życie Kościoła. Dlatego komisja „Synodalna parafia misyjna” będzie poszukiwała sposobów przemiany funkcjonowania parafii w nowy model synodalnej parafii misyjnej, w której współuczestniczą kapłani, osoby świeckie i konsekrowane. Komisja przygotuje m.in. sposoby szerokiego zaangażowania parafian w życie wspólnoty, wdrażania rad duszpasterskich czy współpracy w dekanacie.
Zadaniem komisji „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele” będzie opracowanie programu formacji posługujących w Kościele, w sposób szczególny katechistów, animatorów małych grup i wspólnot, członków rad duszpasterskich i ekonomicznych, odpowiedzialnych wspólnot. Wyzwaniem staje się także zorganizowanie diecezjalnego ośrodka formacji i modlitwy, który pomoże zrealizować te cele.
Komisja „Wspólna troska – finanse i administracja” skupi się na uporządkowaniu struktur diecezji. aby skuteczniej służyły misji Kościoła.
Zespoły presynodalne zauważyły potrzebę doświadczenia Boga i stałej formacji wiernych umożliwiającej dojrzewanie w wierze na poziomie intelektualnym i duchowym. Komisja „Christus vivit – wprowadzenie w chrześcijaństwo” przygotuje program katechumenatu parafialnego – dzieci przed I Komunią św., ich rodziców, młodzieży przed bierzmowaniem, rodziców dzieci przed chrztem, narzeczonych przed małżeństwem. Będzie także wsparciem dla katechetów pracujących w szkole.
Komisja synodalna „Młode wino, nowe bukłaki – Ewangelizacja” zajmie się szukaniem nowych dróg ewangelizacji szczególnie wobec osób żyjących na obrzeżach Kościoła, odchodzących z niego i niewierzących. Komisja zajmie się także rolą wspólnot w życiu diecezji, a jej kolejnym zadaniem będzie przygotowanie platformy medialnej służącej informacji i ewangelizacji.
Wspólna droga Kościoła
– Widzieć, ocenić i działać to trzy hasła, o których mówił bp Kiciński, wskazujące nam drogę w komisjach synodalnych – tłumaczy Tomasz Piechnik. – Synod to szansa dla nas, aby spojrzeć szerzej, wyjść poza własną wspólnotę, parafię, dostrzec potrzeby innych i działać w jedności – dodaje. Podkreśla, że synod to nie pomysł ostatnich czasów, ale droga, którą Kościół podąża od pierwszych wieków chrześcijaństwa.