Rodzina jest podstawową komórką społeczną oraz miejscem pierwszej katechezy. Jeszcze bardziej wyjątkowe są rodziny wielodzietne, czyli te, w których małżonkowie przyjmują na świat więcej niż dwoje dzieci.
W niedzielę 16 czerwca przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dar z Nieba
Spotkania rodzin wielodzietnych w Jodłówce to inicjatywa, która gromadzi rodziny wielodzietne na wspólnej modlitwie podczas Eucharystii, a następnie na pikniku rodzinnym organizowanym w Różańcowym Ogrodzie Maryjnym, przy parku pielgrzyma, który znajduje się tuż przy sanktuarium. – Cieszę się bardzo z tego kolejnego spotkania rodzin wielodzietnych – powiedział ks. Jerzy Jakubiec, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce.
Tradycyjnie jak w ubiegłych latach Mszy św. przewodniczył Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, który sam pochodzi z rodziny wielodzietnej, a w czasie swojej posługi biskupiej podejmuje się udzielania sakramentu chrztu św. piątemu i kolejnemu dziecku w rodzinie.
Reklama
Podczas homilii bp Jamrozek zachęcał, aby na całe nasze życie i życie każdego człowieka patrzeć jako na dar. – Każdy z nas jako człowiek jest darem z Nieba, danym dla drugiego człowieka po to, aby iść wspólnie drogą, która prowadzi do zbawienia – podkreślił biskup.
Zaufać Panu Bogu
Kaznodzieja zapraszał też do ciągłego zaufania Panu Bogu. Jak mówił, przykładem takiego zaufania są rodziny wielodzietne, otwarte na Bożą łaskę i nowe życie. – Pokazujecie w ten sposób, że macie zaufanie do Pana, że On nie zostawi was bez pomocy i że będzie was chronić w cieniu swoich skrzydeł. Dla innych mamy się wszyscy jawić jako źródła światła w świecie, jako ci, którzy niosą przesłanie miłości i rozpoznają, że życie jest darem Wszechmocnego Boga, który nas powołał do istnienia – zaznaczył hierarcha.
Biskup Jamrozek mówił, że troska rodzin wielodzietnych o życie jest świadectwem dla świata, który dzisiaj bardzo często to życie zabija. – Popatrzmy na Francję, która uchwaliła w konstytucji prawo do aborcji. Jeśli tą drogą pójdzie Europa, to bardzo łatwo sobie wyobrazić, jaki los czeka następne narody. Pan Bóg chce, żebyśmy chronili życie – apelował biskup.
Wzorowa rodzina
Przykładem rodzin wielodzietnych dla uczestników tegorocznego spotkania w Jodłówce stała się bł. rodzina Ulmów – Wiktoria, Józef oraz ich siedmioro dzieci. Ich relikwie zostały w tym dniu wprowadzone do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, którym towarzyszył obraz błogosławionych męczenników z Markowej.
Reklama
– To okazja do zawierzenia naszej parafii i sanktuarium bł. rodzinie Ulmów, dlatego cieszę się, że tak wiele rodzin przyjechało, żeby z nami świętować i pokazać wartość rodziny wielodzietnej, rodziny, która zaufała Panu Bogu i chce razem z Nim iść przez życie – mówił ks. Jakubiec, gospodarz uroczystości.
W wydarzeniu udział wzięły rodziny z różnych zakątków archidiecezji. Jak mówią, przyjeżdżają na tę modlitwę, by dziękować za otrzymane łaski i umacniać się w codzienności. – Dużo dziękczynienia, bo to jest błogosławieństwo – powiedział dla Radia FARA jeden z uczestników spotkania w Jodłówce, ojciec dziesięciorga dzieci i dodał: – Tego nie zrozumie nikt, kto nie wejdzie w tę rzeczywistość, w rzeczywistość miłości. Takie ziemskie myślenie, że miłość to jest dawanie, a nie tylko branie.
Jednak w tym roku pielgrzymi, którzy przybyli na spotkanie rodzin wielodzietnych, mają także wiele innych intencji. Powiedziała o tym w rozmowie z rozgłośnią archidiecezji przemyskiej pątniczka z Lubatówki, mama siedmiorga dzieci: – Moim szczególnym dziękczynieniem było też dzisiaj dziękczynienie za dar kapłaństwa, za kapłanów i sprawowaną przez nich Eucharystię, za ich posługę pośród rodzin. Dziękowałam dzisiaj Bogu także za dar wierności i czystości małżeńskiej, za potomstwo.
W tym roku spotkanie rodzin wielodzietnych w Jodłówce odbyło się już ósmy raz. Było kolejną okazją do modlitwy w intencji polskich rodzin, szczególnie tych z archidiecezji przemyskiej. To także czas wyjątkowego spotkania człowieka z człowiekiem, dzielenia się doświadczeniami rodziców i czasem zabawy dla najmłodszych, ponieważ w ramach pikniku przygotowano liczne atrakcje i zabawy.