Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Biuro Prasowe KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SPOTKANIE
Konferencja KEP

Polscy biskupi spotkali się w dniach 10-12 czerwca na ostatniej przed wakacjami konferencji plenarnej KEP. Dyskutowano przede wszystkim o nauczaniu religii oraz ochronie małoletnich w kontekście wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka. Mamy także nowego sekretarza generalnego KEP.

Biskupi podtrzymali swoje stanowisko, dopominając się, aby decyzje dotyczące katechezy podejmowano zgodnie z prawem w dialogu z Kościołem i z uwzględnieniem woli rodziców. Pojawiła się też zapowiedź opracowania nowej podstawy programowej religii, w której będzie ona pokazana bardziej „w jej wymiarze kulturowym, wychowawczym, społecznym, historycznym”. Omawiano również zagadnienia związane z katechezą parafialną. Biskupi widzą jej pilną potrzebę, przede wszystkim prowadzenia katechezy sakramentalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeśli chodzi o ochronę małoletnich, wiemy już, że kończą się prace nad powołaniem niezależnej komisji do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. Ostateczne decyzje zostaną podjęte jesienią. Równolegle w całej Polsce trwają szkolenia związane z wprowadzaniem standardów ochrony wymaganych przez tzw. ustawę Kamilka. Środowiska kościelne mają łatwiej niż inne instytucje – wymogi stawiane są wobec wszystkich placówek, w których jest realizowana opieka nad dziećmi – gdyż wiele pracy wykonano już wcześniej. Tak naprawdę Kościół jest jedyną instytucją, która od lat nad tym pracowała.

ZMIANY W KEP
Nowy sekretarz episkopatu

Reklama

Biskup Marek Marczak został nowym sekretarzem generalnym KEP. Jego poprzednik – bp Artur Miziński stanowisko to pełnił przez dwie kadencje. Nowy sekretarz ma 55 lat. Pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w Łodzi w 1994 r. Studiował na rzymskiej Gregorianie. W latach 2013-15 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 2015 r. został biskupem pomocniczym w archidiecezji łódzkiej. Główną rolą sekretarza generalnego KEP jest prowadzenie Sekretariatu Episkopatu, w tym wszystkich wchodzących w jego skład biur. Sekretarz generalny jest też członkiem Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, a zatem podejmuje wraz z Prezydium (przewodniczącym i jego zastępcą) najważniejsze decyzje dotyczące tematyki przebiegu spotkań episkopatu. Odnosząc się do swojego wyboru, bp Marczak podkreślił, że swoją obecność w Kościele widzi w płaszczyźnie wiary, dlatego powierzoną mu nową funkcję traktuje jako swoistego rodzaju powołanie.

WAŻNY DIALOG
Odpowiedź na list skrzywdzonych

Reklama

Rada Stała KEP odpowiedziała na list czterdziestu sześciu osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele, w którym domagają się one zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu funkcji przewodniczącego KEP do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów zaniedbania w procedowaniu sprawy w archidiecezji gdańskiej oraz spełnienia siedmiu innych postulatów, m.in. spotkania biskupów z delegacją osób skrzywdzonych, poparcia w Stolicy Apostolskiej idei zmian w prawie kanonicznym (m.in. nadania pokrzywdzonym statusu strony), określenia terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 r., powołanie rzecznika praw osób skrzywdzonych w Kościele oraz zaangażowanie w każdej diecezji przynajmniej jednej kobiety w system pomocy osobom pokrzywdzonym. W odpowiedzi biskupi z Rady Stałej poinformowali, że: sam abp Wojda zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o zbadanie stawianych mu zarzutów zaniedbań, spotkanie z reprezentacją osób pokrzywdzonych odbędzie się podczas jesiennej konferencji KEP na Jasnej Górze, propozycja zmian w prawie kanonicznym zostanie przedstawiona podczas sesji synodalnej, prace nad powołaniem niezależnej komisji już się kończą i decyzje zostaną niedługo podjęte, biskupi widzą konieczność umocowania funkcji rzecznika osób skrzywdzonych w prawie kanonicznym, a ostatni postulat znajdzie się w nowych „Wytycznych KEP dotyczących ochrony dzieci i młodzieży”.

KRAKÓW
Wzór i orędownik

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem pocieszenia od Boga w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata, a nawet niedaleko stąd – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który jako reprezentant papieża Franciszka przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym ks. Michała Rapacza. Zamordowany przez komunistów kapłan został wyniesiony do chwały ołtarzy 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

O wpisanie ks. Rapacza do grona błogosławionych poprosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Paweł Ptasznik przybliżył historię życia kapłana. Dziękując za wyniesienie ks. Rapacza do chwały błogosławionych, metropolita krakowski podkreślił, że beatyfikowany kapłan przywołuje „długi szereg księży prześladowanych, więzionych, maltretowanych, a nawet zamordowanych przez komunistów jeszcze przed II wojną światową, w czasie jej trwania, a także po jej zakończeniu”. Zwracając się do kapłanów, życzył im, aby bł. ks. Rapacz był wzorem, a zarazem orędownikiem u Boga w ich kapłańskiej posłudze we współczesnych, pełnych wyzwań, niełatwych czasach.

Reklama

W uroczystości uczestniczyli m.in. abp Antonio Guido Filipazzi – nuncjusz apostolski w Polsce, kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy z przewodniczącym KEP abp. Tadeuszem Wojdą oraz przedstawiciele władz państwowych.
mfs

NA TEMAT AI
Papież po raz pierwszy na szczycie G7

Franciszek, jako pierwszy papież w historii, uczestniczył 14 czerwca w szczycie G7 – siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Obecności Ojca Świętego sprzyjało to, że spotkanie odbywało się we Włoszech, w regionie Apulii, niedaleko Bari. Papież wygłosił wykład wprowadzający do jednej z sesji plenarnych poświęconych sztucznej inteligencji, a zarówno przed nią, jak i po niej odbył dziesięć spotkań ze światowymi przywódcami. W wykładzie zwrócił uwagę na moralny wymiar zdobywającej szturmem cały świat technologii, wskazując na jej blaski, ale przede wszystkim na cienie. Sztucznej inteligencji nie można puścić samopas, a człowiek musi kontrolować jej wybory. Ta żelazna zasada powinna być uwzględniona w uregulowaniach prawnych, które w wielu miejscach świata są pośpiesznie tworzone w związku z rozwojem AI.

Zaproszenie Franciszka na szczyt stanowi niewątpliwie uznanie dla wielkości i roli wspólnoty kościelnej w wielu krajach. Jest podkreśleniem przywództwa i autorytetu moralnego, jakim powszechnie i nieustannie cieszy się na świecie następca św. Piotra.

KONTAKT DYPLOMATYCZNY
Watykan i stosunki z Rosją

Stolica Apostolska uważa za niezbędne utrzymywanie kontaktów dyplomatycznych z Federacją Rosyjską – oświadczył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi w Sekretariacie Stanu. 12 czerwca wziął on udział w przyjęciu wydanym przez ambasadę Rosji przy Watykanie z okazji przypadającego wtedy Dnia Rosji. Dziękując za „owocne współdziałanie obu stron”, szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że „nasze stosunki z waszą ambasadą są utrzymywane na stałych zasadach”. Dodał, iż „jest to możliwe zarówno dzięki zainteresowaniu ze strony Federacji Rosyjskiej, jak i w wyniku zamiaru Stolicy Apostolskiej dalszego prowadzenia dialogu z pełnym przekonaniem, że stosunki dyplomatyczne potrzebują mostów, a nie murów, izolacja zaś nigdy nie może być skuteczną strategią dyplomatyczną”. Watykan nie zmienia swojego – odrębnego od zachodniego – stanowiska w tej kwestii. Utrzymywania kontaktów dyplomatycznych nie należy utożsamiać z moralną oceną rosyjskiej napaści na Ukrainę. Ona jest jednoznaczna i niezmienna.

2024-06-18 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe. Stock

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zajęła stanowisko przed wyborami samorządowymi, które w kwietniu odbędą się na terenie całej Polski. Stanowisko uwzględnia aktualny kontekst społeczno-polityczny, a szczególnie głębokie podziały w spolaryzowanym społeczeństwie. Co radzą pasterze? Na pierwszym miejscu postawiono wezwanie do modlitwy za ojczyznę, szczególnie o narodową zgodę, i poszanowanie życia ludzkiego. Te dwie wartości są dziś bowiem najbardziej narażone na szwank. Po drugie, przypomniano o „obowiązku sumienia”, jakim jest udział w wyborach, co jest przejawem koniecznej troski o dobro wspólne, „czyli dobro wszystkich i każdego”. Przypomniano również o wartościach nienegocjowalnych, których nie można składać na „ołtarzu kompromisów politycznych”. Są nimi: prawo do życia, prawa rodziny „opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci”, prymat rodziców w dziele wychowania dzieci, poszanowanie wolności religijnej, obecność Boga w życiu publicznym, troska o pokój zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny.
CZYTAJ DALEJ

Męczennik w dominikańskim habicie

Niedziela warszawska 40/2000

[ TEMATY ]

Bł. Michał Czartoryski

Archiwum parafii Świętej Trójcy w Będzinie

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

6 września 1944 r. Niemcy zamordowali 11 pacjentów szpitala powstańczego przy ul. Smulikowskiego na Powiślu. Wraz z nimi zginął ich kapelan o. Michał Czartoryski OP, jeden ze 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej.

Bł. Michał Czartoryski urodził się w 1897 r. Do zakonu wstąpił w wieku dojrzałym, mając za sobą studia i pracę w akademickich organizacjach. Od początku był oczarowany swoim dominikańskim powołaniem. Po wybuchu wojny coraz częściej przy różnych okazjach mówił o śmierci i męczeństwie. Podkreślał, że do męczeństwa należy się przygotować. Do takiego świadectwa dla Chrystusa dojrzewał i wiedziony zamysłem Bożym chyba taką właśnie śmierć dla siebie przeczuwał.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Rodzina Ulmów pokazała, jak żyć miłością

2024-09-06 08:36

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

błogosławiona rodzina Ulmów

Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

To wspaniała rodzina, która pokazała, jak należy szanować, jak należy pomagać drugiemu człowiekowi, jak należy przede wszystkim żyć miłością - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Abp Wojda przypomniał, że 10 września ubiegłego roku „przeżywaliśmy wielkie wydarzenie, którym była beatyfikacja Rodziny Ulmów w Markowej”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję