Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować coraz większą zapadalność na depresje, nerwice, zaburzenia lękowe itp., nie tylko u dorosłych, ale coraz częściej także u dzieci i młodzieży. Nie od dziś wiadomo, że trudności natury psychicznej przekładają się często na objawy somatyczne, powodując pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Troska o zdrowie psychiczne, właściwą komunikację w rodzinach, silne relacje, i – co niezwykle ważne – edukacja w obszarze troski o zdrowie psychiczne (od dzieci i młodzieży, przez dorosłych, aż po seniorów), w obecnych czasach wydaje się być jednym z priorytetowych zadań w zakresie ochrony i promocji zdrowia.
Propozycja
Reakcją na takie trudności społeczno-zdrowotne, jakich doświadcza wielu z nas w związku z pandemią czy niestabilną sytuacją geopolityczną, był pomysł Duszpasterstwa Rodzin na wspomniany projekt, którego realizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu i życzliwości parafii w Kamiennej Górze oraz otwartości i zrozumieniu potrzeb lokalnej społeczności, jaką wykazał się Urząd Miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzięki tej współpracy udało się przeprowadzić 6 sesji warsztatowych. Były one adresowane do różnych grup: do rodziców, młodzieży, osób dorosłych, matek. Każdy mógł odnaleźć odpowiednie dla siebie treści.
Tematy
Warsztaty z pedagogiem skierowane do młodzieży: „Co mnie buduje, co mnie rujnuje – jak dbać o siebie mając naście lat”, były nakierowane na profilaktykę zaburzeń zdrowia psychicznego i na naukę pracy z własnymi emocjami. Spotkanie z mediatorem i coachem pod hasłem: „Racja czy relacja” dotyczyło rozwoju kompetencji społecznych, nauki właściwej komunikacji i wyrażania swoich potrzeb. „Ukryty skarb – jak odnaleźć i pokochać siebie” to warsztaty z terapeutą NEST, które wzmocniły poczucie własnej wartości u uczestników i umiejętność utrzymania poczucia własnej wartości nawet w niesprzyjających okolicznościach. „Zdrowo czy smacznie – jak gotować i nie zwariować” – to spotkanie, które dotyczyło zdrowia w jego fizycznym aspekcie. Warsztaty były adresowane do osób dorosłych, szczególnie tych przygotowujących posiłki na co dzień dla domowników i zawierały elementy edukacji z zakresu żywienia. Warsztaty dla rodziców nastolatków pt. „Smutek, złość, wycofanie – co robić, gdy dotykają dziecka?” poprowadziła terapeutka rodzin. Rodzice mogli rozwiać swoje wątpliwości na temat niepokojących sygnałów w zachowaniu ich dzieci i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Ostatnie spotkanie pod hasłem: „Mama córce, kobieta kobietce” było adresowane do mam córek w wieku ok. 9-12 lat i dotyczyło przekazywania córkom wiedzy w zakresie dojrzewania, seksualności, zdrowia prokreacyjnego, zdrowego stylu życia.
Cel
Udział w projekcie pomógł jego uczestnikom zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne, co z pewnością przełoży się na ich ogólny dobrostan, zwiększy poczucie wartości, zdolność do rozwoju i samorealizacji, odpowiedzialność za własne życie i zaangażowanie społeczne. Tego typu projekty, zakładające całościowe podejście do uczestnika, oferujące zarówno bogatą wiedzę i treści merytoryczne, jak i możliwość indywidualnego skonsultowania konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba, są szczególnie ważne i owocne.