Reklama

Niedziela Łódzka

Każdy głos jest ważny

Papież zachęcał, byśmy z parafii potrafili czynić dom, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, gdzie może czuć się chciany, kochany – o czym zawsze jako proboszczowie musimy pamiętać – podkreślił ks. Bogusław Jargan.

Niedziela łódzka 19/2024, str. V

[ TEMATY ]

spotkanie formacyjne

Archiwum prywatne

Spotkanie duszpasterzy z najdalszych zakątków świata

Spotkanie duszpasterzy z najdalszych zakątków świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W podrzymskim Sacrofano odbyło się trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad trzystu proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła – ewangelizacji i przeżywania wiary. Wśród setek duchownych było dwóch reprezentantów z archidiecezji łódzkiej: ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie.

Było o czym rozmawiać

W pierwszym dniu spotkania duchowni wzięli udział w debacie połączonej ze świadectwami o posłudze parafialnej duchownych z różnych stron świata oraz uczestniczyli we wspólnej Eucharystii. – Byliśmy podzieleni na małe grupy i pracowaliśmy metodą rozmowy w Duchu Świętym – każdy się wypowiada, a wszyscy słuchają. Następnie modliliśmy się pomiędzy kolejnymi seriami wypowiedzi, a wnioski zostawały spisywane – wyjaśniał ks. Kamiński. – Nasza grupa składała się z duchownych pochodzących z różnych krajów: Włoch, Albanii, Holandii, Korei. Byli też dwaj księża grekokatoliccy z Ukrainy, a zatem mieliśmy o czym rozmawiać – informuje ks. Bogusław Jargan. – Czuliśmy to bogactwo, które nas odróżnia od nich, ale z drugiej strony widzieliśmy, że przeżywamy podobne wyzwania, co pomogło nam zobaczyć nasze problemy w innym świetle – dodał duchowny.

Czerpać z tradycji

Obok pracy w grupach, wspólnych posiłków i rozmów kuluarowych zgromadzeni na synodzie proboszczowie mieli okazję czerpać też z bogactwa Kościoła – tradycji i liturgii. – Uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej w rycie ormiańskim, co też pokazało nam takie bogactwo, gdzie te wszystkie Kościoły wschodnie mogły razem, modląc się, zaangażować nas we wspólną modlitwę – tłumaczy proboszcz parafii w Rogowie. Wydarzenie zakończyło się spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Watykanie, podczas którego łódzcy księża przekazali pozdrowienia od całej archidiecezji łódzkiej. Każdy z duchownych wyjeżdżając z Wiecznego Miasta, otrzymał od Ojca Świętego przesłanie – list do proboszczów świata. – Całe to spotkanie było czymś niezwykłym. Każdy z księży, reprezentując swój własny kraj, mówił o tym, jak przeżywa swoje duszpasterstwo, jakie widzi w nim radości i smutki. Niezwykłym było również zakończenie, spotkanie z papieżem, który zachęcał, byśmy z parafii potrafili czynić dom, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, gdzie może czuć się chciany, kochany – o czym zawsze jako proboszczowie musimy pamiętać – podkreślił ks. Jargan. – Te cztery dni to był czas intensywnej pracy, ale wracamy do Polski bardzo szczęśliwi i Bogu niech będą dzięki za to, że mogliśmy tam być, że mogliśmy usłyszeć o doświadczeniach innych i podzielić się swoimi – powiedział ks. Kamiński. Wydarzenie zatytułowane „Proboszczowie dla Synodu” zostało zorganizowane przez rzymskie dykasterie na czele z Sekretariatem Synodu o Synodalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By wzajemnie się umacniać

Siostry zakonne oraz dziewice i wdowy konsekrowane z południowej części diecezji miały spotkanie formacyjno-opłatkowe w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - link do kliknięcia poniżej.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z "tęczowych schodów"

2025-03-06 21:09

[ TEMATY ]

Włochy

LGBT

pixabay.com

Uczeń szkoły średniej w Weronie otrzymał zawiadomienie dyscyplinarne po tym, jak odmówił skorzystania ze schodów udekorowanych kolorami tęczy i napisami dotyczącymi tolerancji. Szkoła uważa, że ​​zachowanie ucznia zagrażało bezpieczeństwu, natomiast rodzice nieletniego utrzymują, że został on ukarany za wyrażenie sprzeciwu wobec ideologii LGBT. Sprawa dotarła do Ministerstwa Edukacji - informuje portal infocatolica.com.

CZYTAJ DALEJ

USA: Archidiecezja Indianapolis bada możliwy cud eucharystyczny

2025-03-07 21:56

[ TEMATY ]

USA

cud Eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Archidiecezja Indianapolis wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego cudu eucharystycznego. Archidiecezja w wydanym oświadczeniu dowiedziała się o zdarzeniu, do którego doszło w parafii San Antonio. Prowadzone są szczegółowe dochodzenia z pomocą profesjonalnego laboratorium - informuje portal infocatolica.com.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA
Niebędnik Katolika drukowany

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję