Reklama

Z wizytą w parafii

Wspólna odpowiedzialność za Kościół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie
Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego
Dekanat: rypiński
Miejscowości: Rypin (część), Bielawy, Godziszewy, Iwany, Kamionka, Marianki, Podole, Puszcza Miejska, Puszcza Rządowa, Rypałki, Starorypin, Wiktorowo, Wilcza Łapa, Zakrocz
Proboszcz: ks. prał. Marek Smogorzewski
Wikariusze: ks. Hubert Komorowski, ks. Jacek Lubiński, ks. Grzegorz Mierzejewski
W parafii działają: Rada Duszpasterska, Rada Ekonomiczna, grupa świeckich szafarzy Eucharystii, grupa dorosłych ministrantów, chór, koło lektaorów, asysta procesyjna, Ruch Domowego Kościoła, grupa Odnowy w Duchu Świętym, Stowarzyszenie dla Emerytów i Rencistów "Viae Montante", Koła Różańcowe, Ruch Duchowej Adopcji, poradnia życia rodzinnego, Akcja Katolicka, grupa charytatywna, grupa pomocy misjom, świetlica terapeutyczna, noclegownia, duszpasterska grupa strażaków, grupa ewangelizacji wizualnej, zespół dekorujący świątynię, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ruch "Czystych Serc", Ruch Światło-Życie, ZHR, zespół muzyczny, grupa pielgrzymkowa, młodzieżowy krąg dyskusyjny, Parafialny Klub Sportowy "Staś", ministranci młodsi, bielanki, Rycerstwo Niepokalanej, koło misyjne, schola, biblioteka parafialna, księgarnia, kawiarenka oraz gazetka parafialna.
Kaplica: szpital miejski
Msze św. w niedzielę
kościół parafialny: do południa - 7.00, 9.00, 11.00, 13.00; po południu - od września do maja - 16.00, 18.00; od maja do września - 18.00, 20.00; w okresie wakacji - 20.00;
Kaplica szpitalna - 7.00

Charakterystyka parafii

Szczegółowe sprawozdanie z życia miejscowej wspólnoty parafialnej złożył podczas wieczornej uroczystej Eucharystii jej proboszcz ks. prał. Marek Smogorzewski. Jak przypomniał Ksiądz Prałat, wspólnota parafialna liczy 21 lat, obecnie zaś na jej terenie zamieszkuje ok. 12 tys. wiernych. Wielu mieszkańców przybyło w ostatnim czasie z wiosek do miasta, co nie zawsze pozytywnie wpływa na ich integrację z nową parafią. W parafii mieszka 3035 pełnych rodzin, z których ok. 300 nie może zawrzeć sakramentalnego związku małżeńskiego. 1118 rodzin ma jedno dziecko, 1159 - dwoje, a tylko 373 rodziny posiadają troje lub więcej dzieci.
302 matki i 43 ojców samotnie wychowuje swoje dzieci, a 521 osób żyje samotnie. Ponad 80 rodzin, a więc ok. 3% świadomie nie przyjmuje księdza po kolędzie. W powiecie, a więc statystycznie i w parafii, istnieje 25-procentowe bezrobocie, tzn., że ponad 1500 osób z zawodowo czynnej grupy mieszkańców parafii nie ma pracy. Nic dziwnego, że w ponad 600 domach w czasie wizyty duszpasterskiej ludzi nie było stać na złożenie ofiary na kościół. "Pokazuje to klimat życia i problemy wielu naszych rodzin" - mówił ks. M. Smogorzewski.
Wśród radości parafii Ksiądz Proboszcz wymienił m.in. dobre rodziny, rodzące powołania do kapłaństwa i zakonu, zaś wśród trosk - występujący niekiedy rozdźwięk pomiędzy wiarą i życiem wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia duszpasterskie

Ksiądz Prałat omówił w swym wystąpieniu także najważniejsze aspekty życia duszpasterskiego parafii. Odniósł się przy tym do hasła obecnego roku duszpasterskiego: "Umiłować Chrystusa". "Aby poznać Chrystusa - mówił ks. M. Smogorzewski - dbamy o wszystko to, co przez wieki zostało wypracowane w Kościele, pełniąc posługę sakramentalną, głosząc ze starannością Boże Słowo nie tylko w niedzielę, ale każdego dnia". W głoszeniu Dobrej Nowiny pomaga też parafialna gazetka, którą w nakładzie ponad 1500 egzemplarzy duszpasterze rozdają każdej niedzieli swym parafianom. Temu samemu celowi służy także katecheza i praca w grupach duszpasterskich, a także specjalne nabożeństwa niedzielne, podczas których całe rodziny przychodzą do kościoła z krzyżem, Biblią i wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.
Umiłowanie Chrystusa w rypińskiej parafii św. Stanisława Kostki przejawia się też w szczególnej dbałości o piękno Liturgii. Składają się na nią m. in.: troska o wystrój kościoła, szaty i sprzęt liturgiczny, światło, śpiew, zespół, schola, chór, grupa ministrantów, okolicznościowe dekoracje, gazetki parafialne, gabloty, ewangelizacja audiowizualna i zaangażowanie świeckich. "To niektóre z naszych wysiłków, ale najważniejsza jest modlitwa - mówił Ksiądz Prałat. - Każdego dnia mamy godzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu, które kończymy okolicznościowym nabożeństwem. Trzy dni w roku trwamy cały dzień przed wystawionym Jezusem, polecając Mu Ojca Świętego, Ojczyznę, Kościół. Nieobce jest nam doświadczenie nieszporów, a w obecnym roku po każdej niedzielnej Mszy św. odmawiamy dziesiątek Różańca. Liczni wierni uczestniczą 13. dnia miesiąca w nabożeństwach fatimskich, a także we wprowadzonych po ostatniej wizycie Ojca Świętego wieczornych czuwaniach przed Miłosiernym Jezusem - w każdy 22. dzień miesiąca, na pamiątkę pierwszych objawień w Płocku" - relacjonował Ksiądz Proboszcz.
Przypomniał on też, że w parafii działa ponad 40 różnych grup, ruchów i stowarzyszeń, do których należy w sumie ok. 800 osób. "Przekłada się to na klimat życia społecznego: życzliwość, szacunek z jakim spotykamy się we wszystkich instytucjach, urzędach, zakładach pracy, w sklepach i na ulicach" - podkreślał ks. Marek Smogorzewski, który wymienił także najistotniejsze dzieła, podejmowane przez osoby zaangażowane w grupy parafialne. Jedną z najważniejszych inicjatyw są doroczne dni parafii, poświęcone św. Stanisławowi Kostce - z wieloma nabożeństwami i niezmiernie bogatym programem kulturalno-społecznym. Członkowie grup organizują też przy innych okazjach koncerty, prelekcje, zawody sportowe, spotkania towarzyskie, a także zabawy i rajdy rowerowe czy autokarowe pielgrzymki do sanktuariów Polski i Europy.
W parafii rozwinięta jest także działalność charytatywna. Co miesiąc na swoim nabożeństwie w kościele gromadzą się osoby chore, zaś 5 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. systematycznie, w każdą niedzielę, niesie Chrystusa do kilkunastu cierpiących. Wspólnie z Urzędem Miasta, w budynkach parafialnych prowadzono noclegownię dla bezdomnych i świetlicę dla dzieci z najuboższych rodzin. Parafia pomaga także studiującej młodzieży. Każdego roku organizowany jest wypoczynek wakacyjny dla ok. 150 dzieci i młodzieży, częściowo lub w całości finansowany przez parafię. Parafianie przyjmowali do swych domów powodzian, dzieci z Rosji i Białorusi; organizują także materialne wsparcie dla potrzebujących na Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Wspólnota parafialna pomaga w budowie kościołów naszej diecezji, a także różnych dzieł w Polsce, zapraszając kapłanów do wygłaszania kazań, organizując kwesty i przekazując ofiary również dla zakonów kontemplacyjnych. Od 4 lat rypińscy parafianie wspierają biedne dzieci z Wenezueli, przekazując rocznie na ten cel od 10 do 20 tys. zł.
We wszystkich tych dziełach duszpasterze i wierni proszą o pomoc Maryję, pielgrzymując do Częstochowy, Skępego, Osieka i Obór.

Reklama

Dokonania materialne

W sprawozdaniu Księdza Proboszcza znalazło się także miejsce na zrelacjonowanie najważniejszych dokonań materialnych od czasu ostatniej wizytacji. "Utrzymanie i upiększanie świątyni, a także praca duszpasterska wymaga środków pieniężnych. Potężna świątynia, duży dom katechetyczny, plebania, budynki gospodarcze - utrzymanie całego terenu pochłania energię i grosz. Budowa tych obiektów to ostatni oddech socrealizmu; materiały i możliwości tamtych czasów nie przystają do szybko zmieniającej się rzeczywistości, domagając się wymiany, przebudowy i remontu" - mówił ks. Smogorzewski.
Najważniejsze prace, wpisujące się w ciąg konserwacji i upiększania kościoła wraz z otoczeniem, to: uszczelnienie szyb w potężnych oknach, przebudowa prezbiterium, nowa ściana z tabernakulum, zbudowanie nowej chrzcielnicy, instalacja systemów nagłaśniających, wykonanie części nowych ławek, przebudowa parkanu oraz zagospodarowanie całego terenu parafialnego, budowa nowych garaży, wymiana drzwi, łazienek, sieci grzewczej oraz bieżące odświeżanie i malowanie. Parafia zakupiła także wykładziny, żaluzje, sprzęt techniczny, komputery, maszyny drukujące, parafialny samochód. Zainstalowano także system łączności domofonowej oraz system zamków "one key". "To tylko hasła, nie oddające skali nakładów w tym - jak to ktoś powiedział - przeskalowanym kościele. Nie ogłaszamy żadnych nadzwyczajnych zbiórek; skrupulatnie zbieramy każdy grosz, co pozwala nam myśleć o nowym witrażu, którego wielkość (200 m) pokazuje proporcjonalnie skalę każdego przedsięwzięcia, łącznie z utrzymaniem obiektów" - mówił ks. M. Smogorzewski.

Wizyta Księdza Biskupa

W czasie porannej Eucharystii Biskup płocki udzielił bierzmowania 202 uczennicom i uczniom ostatnich klas gimnazjum. Program wizyty obejmował także spotkanie z władzami miasta i dyrektorami rypińskich instytucji, które odbyło się na plebanii. Rozmowy zdominował temat akcesji do Unii Europejskiej. Przedstawiciele władz pytali Księdza Biskupa o nadzieje i zagrożenia związane z przystąpieniem do wspólnoty. Pasterz diecezji wśród tych pierwszych wymienił trwałe zjednoczenie z naszą duchową ojczyzną, jaką jest Zachód oraz korzyści cywilizacyjne i ekonomiczne. Biskup Stanisław przyznał także, że obawia się pozytywizmu prawnego, czyli uznania ludzkich rozwiązań prawnych za ostateczne i niepodlegające Prawu Bożemu. "W ten sposób działały totalitaryzmy i naszym obowiązkiem jest zapobiegać takiemu sposobowi myślenia" - mówił Biskup płocki.
Podczas wizytacji Ksiądz Biskup spotkał się też z reprezentantami poszczególnych grup parafialnych. Z uwagi na wielość działających przy parafii wspólnot (ponad 40), głos zabrało troje przedstawicieli reprezentujących różne grupy wiekowe. O grupach skupiających osoby dorosłe mówił członek ruchu Domowego Kościoła - Grzegorz Latek; grupy młodzieżowe zaprezentowała członkini Oazy - Kamila Motylewska, zaś pracę grup dziecięcych zrelacjonowała katechetka - Ewa Molińska. Przemawiając do zgromadzonych, Ksiądz Biskup wyraził podziw dla wielości inicjatyw, podejmowanych przez ruchy parafialne. "800 osób to potężna grupa. Niektóre parafie w naszej diecezji w całości liczą tylu mieszkańców. Macie więc ogromny potencjał i dziękuję wam z całego serca, że go dobrze wykorzystujecie" - mówił bp Stanisław Wielgus.
W homilii, wygłoszonej w czasie wieczornej Mszy św. połączonej z ingresem, Ksiądz Biskup podziękował duszpasterzom za niezwykle ofiarną pracę dla Boga i Kościoła przypominając, że chrześcijaństwo jest religią czynu. "Chrześcijaństwo jest religią społeczną - powiedział bp Stanisław - Mówię o tym, by podkreślić waszą działalność charytatywną, jaką wykonujecie wobec potrzebujących. Te piękne dzieła świadczą o tym, że dobrze rozumiecie przykazanie miłości bliźniego. Bardzo dziękuję za wszelkie formy pracy charytatywnej. Każdy z nas ma głosić Ewangelię, jeśli nie słowem, to swoim pięknym życiem - i wy to czynicie. (...)
Dziękuję waszym duszpasterzom, zwłaszcza Księdzu Prałatowi, za jego piękną postawę kapłańską i zaangażowanie w sprawy Kościoła, dzięki czemu w waszej wspólnocie udaje się tak wiele dobrych dzieł i tyle osób w te dzieła się angażuje. Jesteście ewangelicznymi drożdżami, przez które na świecie dzieje się coraz więcej dobra" - mówił Biskup płocki.
Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił sztandar Zespołu Szkół nr 2, który przyjął imię Unii Europejskiej. Jak zapewnił dyrektor Szkoły - Jan Henryk Kiełkowski, Szkoła pragnie w swoim procesie respektować wartości duchowe, które legły u podstaw Unii. Dowodem na to jest m.in. sztandar, na którym widnieje postać św. Benedykta, patrona Europy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Święty Atanazy z Aleksandrii

Niedziela Ogólnopolska 26/2007, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

www.fundacjamaximilianum.pl

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

[ TEMATY ]

ustawa

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Rozwiązania są odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO" - głosi komunikat BBN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję