Ksiądz Kaczkowski opowiadał o swoim odkrywaniu powołania, zachęcał również do szacunku do liturgii i gestów liturgicznych, które – jak zaznaczył – są święte i nie należy z nich robić widowiska. Udzielał także wiele rad w kierunku duchownych oraz młodzieży.
Mówił również o motywach napisania książki „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”. Zapytany, co znaczy „żyć na pełnej petardzie”, odpowiedział: „To znaczy nie użalać się nad sobą”. – Nawet gdyby przyszły niesprzyjające okoliczności, to nigdy ani choroba, ani starszy wiek, ani nawet bycie w agonii nie zwalnia nas z żadnych obowiązków moralnych, ani z powinności etycznych – mówił. Aktor Adam Woronowicz mówił o swoich doświadczeniach, jakie płynęły z przygotowywania roli ks. Jerzego Popiełuszki, wskazywał także na wielką rolę sakramentów kapłaństwa i małżeństwa. – Walczę o swoje małżeństwo każdego dnia, przez szesnaście lat. Każdego dnia wychodzę do walki. Panie, pozwól mi być jej wiernym do końca moich dni. To jest ważniejsze niż największe role, które będę grał. To jest najważniejsze. Małżeństwo to jest wielka rzecz, święta rzecz – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tradycją Franciszkańskich Spotkań Młodych jest to, że czwartek jest dniem poświęconym tematowi powołania, dlatego uczestnicy wzięli udział w Mszy św. prymicyjnej neoprezbiterów franciszkańskich. W czwartkowy wieczór na scenie pojawił się zespół Fortet, dzięki któremu Kalwaria Pacławska zabrzmiała latynoamerykańskimi rytmami. Na zakończenie dnia w „kinie pod chmurką” wyświetlony został film „Karolina”.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych jest wydarzeniem o charakterze religijnym, które odbywa się nieprzerwanie od 1988 r. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Odbywa się w Kalwarii Pacławskiej, malowniczej miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla. 28. FSM zakończy się w sobotę 25 lipca.