Reklama

Niedziela Częstochowska

Szczególna ziemia

Nigdy nie „wypisałem się” z tej parafii i z największą radością tutaj przyjeżdżam – podkreśla bp Jan Wątroba, który cały czas pozostaje sercem przy rodzinnej parafii św. Piotra w okowach w Białej k. Wielunia.

Niedziela częstochowska 18/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biała k. Wielunia

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Mirosław Rapcia, proboszcz, pozdrawia Matkę Bożą

Ks. Mirosław Rapcia, proboszcz, pozdrawia Matkę Bożą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwiedziliśmy wspólnotę podczas nawiedzenia Maryi w znaku Jej Ikony. 17 kwietnia kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powitali bp Andrzej Przybylski i bp Jan Wątroba wraz z licznie zgromadzoną wspólnotą parafialną i zaproszonymi gośćmi. Uroczystości rozpoczęły się w jednostce OSP Biała, skąd w barwnej procesji uczestnicy udali się do kościoła. Liturgii przewodniczył bp Wątroba, a homilię wygłosił bp Przybylski, który podkreślił: – Maryja Przewodniczka zawsze prowadzi nas do swego Syna. Ponadto Matka Boża swoim życiem udowodniła, że droga wyznaczona przez Boga gwarantuje pełnię szczęścia.

Rodzina jest ważna

– Dla mnie spotkanie ze wspólnotą w Białej wiąże się z doświadczeniem wielkiej gorliwości i księdza proboszcza, i księdza wikariusza, ich pokornej służby dla całej parafii. Tego doświadczyłem, gdy przygotowywaliśmy się do misji, w jej trakcie i teraz, w czasie nawiedzenia. Jako misjonarz uważam posługę rodzinom za fundamentalną i jeśli nie służyłbym im w czasie mojej misji duszpasterskiej, to tak naprawdę nie byłbym wierny Panu Bogu, Matce Bożej i Kościołowi – mówi ks. Władysław Wichniarz, saletyn, który przygotował parafię na obecność wizerunku Matki Bożej. I wyjaśnia: – Mówiąc o rodzinie, opowiadam o Panu Bogu, o zbawieniu. I nie sposób oderwać tego od rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Nasi księża nie tylko dbają o piękno na zewnątrz, ale przede wszystkim angażują dzieci, młodzież i całe rodziny, chociażby dzisiaj, kiedy rodziny niosły Ikonę Nawiedzenia. To dobrze, że patrzą na całą społeczność, bo Kościół powinien opierać się również na młodym pokoleniu – zauważa Klaudia Kaczmarek, która na uroczystości przybyła z rodziną. I dodaje: – Gdy mieszkałam w Wieluniu, należałam do Szkoły Nowej Ewangelizacji. W naszej parafii brakuje mi trochę tej przestrzeni.

Anna i Arkadiusz Kwapiszowie przyszli z synem Stasiem i równie mocno podkreślają rodzinną atmosferę całej wspólnoty oraz zainteresowanie księży lokalną społecznością. – Mamy małą parafię i większość osób, mniej lub bardziej, się zna. Mamy dużo okazji do spotkań jednoczących mieszkańców, nie tylko w kościele, ale również podczas wydarzeń okołoparafialnych, które animuje ks. Damian, wikariusz. Pomaga to poczuć siłę wspólnoty – tłumaczy Arkadiusz. Anna w kontekście nawiedzenia zwierza się, jak razem z Arkiem kilka miesięcy przed ślubem zanosili prośby do Matki Bożej na Jasną Górę, po to, żeby ich małżeństwo trwało bez zbędnych zakrętów. I jak sama przyznaje – pomogło.

Wieluńska Galilea

Reklama

– Jesteśmy tutaj na szczególnej ziemi, jak mówił kiedyś abp Stanisław Nowak: „Jest to Galilea pogan”, czyli wybrana cząstka naszej archidiecezji, jaką jest ziemia wieluńska. Przez lata to się zmienia i zmieniło, może nie jest tak pięknie, jak było 20 czy 30 lat temu, ale jest dobrze – wspomina ks. Mirosław Rapcia, proboszcz, który dostrzega potrzebę istnienia różnych grup przyparafialnych. – Staramy się organizować wspólne wyjazdy z parafianami, z młodzieżą. I nawet jeżeli nie przekłada się to na praktyki religijne, to wiąże wspólnotę. W parafii mamy prężnie działające grupy: Dzieci Maryi, scholę, sporą grupę ministrantów, chór, koła różańcowe, a wierni zawsze chętnie odpowiadają na nasze prośby. Muszę powiedzieć, że u nas nie ma ludzi nieżyczliwych księdzu czy Kościołowi – podkreśla kapłan.

– Może właśnie przez to, że nasi księża mocno angażują się w życie wspólnoty, potrafią pociągnąć za sobą parafian – zastanawia się Kamil Byczak, który pomagał nieść obraz podczas procesji, a przybył z żoną Anną i córką Oliwią. Pan Kamil myślał już o większym, osobistym zaangażowaniu w parafii, ale ciągle brakuje mu czasu, córka natomiast należy do scholi.

Barbara Nowak należy do Żywego Różańca i cieszy się z takich wydarzeń, jak nawiedzenie, odpust czy dożynki w parafii, ponieważ jest to okazja do tego, aby pokazać piękno zewnętrzne lokalnego kościoła. – Wierzę, że wszyscy pozostaniemy w naszej wspólnocie i będziemy mogli nadal godnie reprezentować parafię – zaznacza p. Barbara. I podkreśla z serdecznością zasługi księży w parafii: – Nasz proboszcz jest pasterzem, który potrafi poprowadzić swoje owce, a wikariusz jest już zupełnie niespotykaną osobą. Potrafi zorganizować wszystko, zatroszczyć się o młodzież, a widać to choćby po liczbie ministrantów. Wie również, jak przyciągnąć dzieci, które cieszą się na możliwość uczestnictwa w niedzielnej Liturgii. Potrafi zawsze z nimi porozmawiać, czymś je zająć. Zachęca na co dzień, aby były bliżej Pana Boga.

Reklama

– Wychodzę z założenia: dopóki są siły, jest młodość i energia, to trzeba się tym dzielić. Korzystam z darów otrzymanych od Pana Boga. Nie miałoby to sensu, gdybym to wszystko zatrzymał przy sobie. Kapłaństwo jest dzieleniem się z drugim człowiekiem darami, które Pan Bóg włożył w nasze ręce. Moja praca, wszystkie akcje i sprawy duchowe zawsze wykonuję z przesłaniem. Robię tyle, ile potrafię, żeby pomóc innym dotrzeć do Pana Boga i odnaleźć drogę, która prowadzi do zbawienia – tłumaczy ks. Damian Magiera, wikariusz parafii odpowiedzialny za dzieci i młodzież oraz Liturgiczną Służbę Ołtarza. – Współpraca parafian z księżmi jest dużym atutem w Białej. Nasi parafianie potrafią się przyznać do podejmowanych wspólnie inicjatyw i nie wstydzą się tego. Dzisiaj jest potrzebne świadectwo ludzi, którzy nie wstydzą się przynależności do Kościoła, do konkretnej grupy, i zaangażowania w życie wspólnotowe – dodaje.

Przy ołtarzu

– Uczęszczam do Niższego Seminarium Duchownego, tam rozeznaję swoje powołanie, a parafia jest miejscem, gdzie mogę to pogłębiać – wyznaje Franciszek Szkop, lektor, który zaczął służbę przy ołtarzu w I klasie szkoły podstawowej. Parafia jest dla niego ważna, również ze względu na atmosferę, która panuje w niej na co dzień.

Wojciech Bąk, ministrant z 10-letnim stażem, patrzy na parafię przez pryzmat zaangażowania ks. Damiana i dumny jest z faktu tak dużej liczby chłopców w służbie. – Kiedyś było nas prawie czterdziestu – podkreśla.

Ksiądz Jarosław Sowa dzisiaj posługuje w Radomsku, w parafii św. Marii Magdaleny, ale swoją drogę do kapłaństwa rozpoczął właśnie w Białej. – Jestem zawsze mile przyjmowany przez księży sprawujących tutaj posługę. Chętnie spędzam tu wolny czas podczas wakacji. Myślę, że jest tu dużo ludzi mocno przeżywających religijność – opowiada duchowny, który w 2009 r. przyjął święcenia kapłańskie i jest do tej pory ostatnim kapłanem wywodzącym się z parafii w Białej. – Mam nadzieję, że ktoś pójdzie moim śladem, a czas nawiedzenia będzie dobrym momentem, żeby pomodlić się w tej intencji – dodaje z nadzieją.

Nasze miejsce

Dla Rafała Galewskiego z OSP Biała cenna jest w parafii wysoka kultura ludzi. Beata Ciborska z Wiktorowa docenia natomiast systematyczność w parafii. Przyznaje, że nie należy do żadnej grupy parafialnej, ale już wcześniej zastanawiała się nad większym zaangażowaniem. Wioleta Szymanek, zelatorka Żywego Różańca, mówiąc o działalności pięciu róż w parafii, patrzy z ufnością w przyszłość: – Mam nadzieję, że młodzi ludzie będą przejmować te dziesiątki Różańca, jak miało to miejsce wcześniej – z pokolenia na pokolenie. Swoje miejsce w parafii odnalazła też Agnieszka Skrzynecka i jako dyrygent, wraz z mężem, prowadzi chór.

2024-04-26 18:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozumiał ludzi

Niedziela częstochowska 28/2024, str. IX

[ TEMATY ]

wspomnienie

msza pogrzebowa

Biała k. Wielunia

Karol Porwich/Niedziela

Ostatnie spojrzenie w oczy Matki

Ostatnie spojrzenie w oczy Matki

Ksiądz Mirosław Rapcia był proboszczem, dziekanem, katechetą, ale przede wszystkim człowiekiem i przyjacielem. Trudno jest się pogodzić z jego nagłym odejściem.

Pod poniższymi świadectwami mogłoby się podpisać wiele osób, które znały nieodżałowanego proboszcza parafii św. Piotra w okowach w Białej k. Wielunia.
CZYTAJ DALEJ

Edukacja zdrowotna w 2025 r. ma nie być obowiązkowa, ale nie możemy tracić czujności

2025-01-17 10:39

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

"Edukacja zdrowotna" w 2025 r. nie będzie przedmiotem obowiązkowym - oznajmiła wczoraj w wywiadzie dla Radia RMF minister edukacji Barbara Nowacka. Dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy wspólnie z nami protestowali przeciwko wprowadzeniu tego przedmiotu. Było nas blisko 100 tysięcy! Nie byłoby tej decyzji, gdyby nie Państwa zaangażowanie. Przynajmniej na pewien czas uda się uchronić dzieci przed przymusową deprawacją! - pisze Fundacja Grupa Proelio, która zbierała podpisy pod sprzeciwem wobec deprawacji seksualnej w szkołach.

CZYTAJ DALEJ

Po co nam fakty i logika, gdy mamy igrzyska?

2025-01-18 07:05

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Dziś wydaje się, że czasy gdy logika czy, mówiąc górnolotnie prawda były jakimiś szczególnymi wartościami, powoli odchodzą do przeszłości. Już samo to, że w pierwszym zdaniu tłumaczę się z użycia słowa prawda i to, że jest to słowo rzadko kiedy używane na poważnie, pokazuje w jakim miejscu się znaleźliśmy.

Mówię to oczywiście w kontekście politycznym, bo w relacjach między ludźmi wciąż jeszcze jest dla nas ważne rozróżnienie prawdy od kłamstwa. Jednak gdy patrzymy na i oceniamy politykę, to można odnieść wrażenie, że kłamstwo czy koniunkturalne zmiany zdania pod aktualne interesy polityczne są czymś do czego przywykliśmy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję