Reklama

Wiadomości

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

wierni

Ks. Mirosław Benedyk/ Niedziela

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SŁUŻBA BLIŹNIM
Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

Służebnica Boża – taki tytuł będzie przysługiwał od 10 maja Helenie Kmieć, misjonarce świeckiej archidiecezji krakowskiej, która została zamordowana 24 stycznia 2017 r. w Cochabambie w Boliwii, gdzie pracowała w ochronce dla dzieci.

10 maja w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie prowadził jej proces beatyfikacyjny. Jak długo proces potrwa? Trudno to określić, choć postulator tego procesu – o. Paweł Wróbel, salwatorianin, ma nadzieję, że prace pójdą sprawnie. Będą one polegać na przesłuchaniu świadków i zbadaniu korespondencji kandydatki na ołtarze, przede wszystkim elektronicznej. Wydaje się, że proces pójdzie sprawnie, głównie ze względu na przejrzystość i czytelność linii życiowej Heleny. Była młodą osobą świecką mocno zaangażowaną w pracę na rzecz wspólnoty kościelnej. Śmierć poniosła dlatego, że nie znała granic w służbie miłości bliźniego. Zarówno do dalekiej Boliwii, jak i wcześniej do Afryki pojechała nie z ciekawości świata, kierowało nią pragnienie służby nie tylko bliźniemu, ale Chrystusowi w bliźnich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PRZEMOC
Pogrom chrześcijan w Egipcie

Reklama

W nocy z 23 na 24 kwietnia w centrum miasta Minya w środkowym Egipcie doszło do pogromu chrześcijan. Poinformowała o tym austriacka organizacja pomocowa Chrześcijanie w Potrzebie (CiN). Organizacja od tygodni zwracała uwagę na nasilające się ataki i porwania chrześcijańskich dziewcząt, a teraz doszło do „otwartego wybuchu przemocy wobec chrześcijan ze strony fanatycznych muzułmanów”. Według sekretarza generalnego CiN Elmara Kuhna, były również ofiary śmiertelne, ale konkretne liczby nie są jeszcze znane. W ramach wspólnej akcji muzułmańskich fanatyków zostały podpalone domy należące do Koptów, a chrześcijanom uniemożliwiono ich opuszczenie. – Nie sądziliśmy, że w dzisiejszym świecie jest możliwe coś takiego. Jak to często bywa, policja zareagowała dopiero po długim czasie. Straż pożarna również przybyła dopiero wtedy, gdy dzielnica koptyjska już płonęła, a krzyki uwięzionych ludzi można było usłyszeć przez zawalające się ściany – oświadczył Kuhn. Cały Bliski Wschód się radykalizuje, nawet Egipt, który uchodził za kraj w miarę bezpieczny dla chrześcijan. Nie wróży to dobrze rozwojowi sytuacji w całym regionie, który ma kluczowe znaczenie dla pokoju na całym świecie.

ULECZYĆ RANY
Nowy biskup w Sosnowcu

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła 23 kwietnia Nuncjatura Apostolska w Polsce. To pierwsza z tegorocznych nominacji biskupów. Na pasterza czekają jeszcze dwie wakujące diecezje: łowicka i szczecińsko-kamieńska. Zapowiadane są także nominacje – ze względu na wiek emerytalny – pasterzy w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Diecezja sosnowiecka, której trzech duchownych zadało w ostatnim czasie poważne rany, po rezygnacji bp. Grzegorza Kaszaka czekała na nowego pasterza blisko pół roku. Nowy ordynariusz, znany z zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji, będzie miał za zadanie uleczyć te rany i nadać obolałemu Kościołowi sosnowieckiemu nowy dynamizm. Zadanie to nie jest łatwe, także ze względu na to, że tworzące zasadniczą część diecezji Zagłębie nie jest szczególnie religijne. Obiecując nowemu pasterzowi diecezji – która wchodzi w skład metropolii częstochowskiej – modlitwę, dedykujemy mu słowa pierwszego biskupa sosnowieckiego śp. Adama Śmigielskiego, salezjanina, który podczas powitania w 1999 r. (w tym roku przypada 25. rocznica) św. Jana Pawła II, powiedział do całego świata, że Zagłębie jest czerwone (popularna łatka), ale z miłości do Boga.

SONDAŻ
Katolicy nie lubią Bidena

Reklama

Najnowsze dane sondażowe opublikowane przez ośrodek badawczy Pew Research Center – przed tegorocznymi listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA – wskazują, że urzędujący prezydent USA Joe Biden musi się zmierzyć z wysokim wskaźnikiem niepopularności wśród katolików. Tylko 35% z nich ma pozytywny stosunek do jego osoby. Dodajmy, że Biden jest zadeklarowanym katolikiem. Choć jego republikański rywal – były prezydent Donald Trump również nie jest przychylnie postrzegany przez większość ankietowanych katolików, to jednak Biden jest bardziej niepopularny. Trump uzyskał pozytywne oceny 42% katolickich respondentów. Istnieje też korelacja między przychylnymi poglądami katolików a ich regularnym uczestnictwem w niedzielnej Mszy św. To kolejny sygnał, który dowodzi przewagi w prezydenckim wyścigu Donalda Trumpa – o tyle ważny, że zdarzało się, iż to katolicy, jako grupa religijna, decydowali o wyniku najważniejszej, na te czasy, elekcji świata.

WATYKAN
Franciszek do Polaków

Podczas środowej audiencji 24 kwietnia Ojciec Święty zwrócił się z apelem do Polaków: „Pozostańcie wierni jego [św. Jana Pawła II] dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci”. Przypomniał, że 27 kwietnia przypada 10. rocznica kanonizacji papieża Polaka. „Patrząc na jego życie, widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości” – powiedział papież i dodał: „Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”. W rocznicę kanonizacji Jana Pawła II Mszę św. w Bazylice św. Piotra odprawił dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. /a.k.

FRANCJA
Witraże dla serca Paryża

Mija pięć lat od pożaru paryskiej katedry Notre Dame, uważanej za jedną z najważniejszych świątyń Europy. Jej ponowne otwarcie planowane jest na 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym ogłoszono konkurs na sześć z siedmiu bocznych kaplic od strony południowej, gdzie pojawią się nowoczesne witraże. Wprowadzenie do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży wywołało spore poruszenie. Prezydent Francji Emmanuel Macron tłumaczy tę decyzję pragnieniem pozostawienia w bazylice „śladu XXI wieku”.

Reklama

Nowo powstające dzieła będą nawiązywać do Zesłania Ducha Świętego i mają potęgować jasność kamienia, z którego wykonana jest katedra. Rozpoczęte 10 kwietnia konsultacje zakończą się pod koniec maja, ale witraże będą wykonane dopiero w 2026 r. Ich prototyp zostanie zaprezentowany w czasie grudniowego otwarcia paryskiej katedry. /a.k.

UKRAINA
Kaplice przy froncie

Trzy kaplice pojawiły się w placówkach medycznych w Liubasziwce, Wradijiwce i Jużnoukrainśku. Tereny te znajdują się dosyć blisko linii frontu, więc szczególnie mocno cierpią w wyniku ostrzału i trafia tam najwięcej rannych. Szpitale są przepełnione, widać też spore braki w wyposażeniu, jednak uznano, że miejsce duchowego wsparcia jest dla chorych równie ważne.

– W czasie wojny, gdy ludzie przeżywają traumy fizyczne i psychiczne, obecność duchownego jest bardzo potrzebna jako wsparcie zarówno dla pacjentów placówek, jak i dla personelu, który codziennie styka się z cierpieniem – powiedział greckokatolicki egzarcha odeski bp Mychajło Bubnij. Na podległym mu terenie służy dziesięciu medycznych kapelanów.

Kaplice powstały m.in. dzięki wsparciu Rycerzy Kolumba i Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej. – Kiedy przyjechaliśmy poświęcić te kaplice, przywieźliśmy również różne środki medyczne. Dzięki Rycerzom Kolumba zostały one zakupione i przekazane szpitalom. Przywieźliśmy też wózki inwalidzkie. Jeszcze wcześniej dostarczyliśmy również łóżka do tych placówek. Udało nam się więc nawiązać bardzo dobra współpracę z tymi szpitalami – komentował bp Bubnij
a.k.

2024-04-26 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Grzegorz z Nareku będzie doktorem Kościoła

[ TEMATY ]

święty

Kościół

wikipedia.org

Papież Franciszek potwierdził opinię pozytywną sesji plenarnej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie przyznania tytułu doktora Kościoła powszechnego św. Grzegorzowi z Nareku (ok. 950- ok. 1005) - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak zaznaczono Ojciec Święty podjął tę decyzję przyjmując w minioną sobotę prefekta tej dykasterii, kard. Angelo Amato, S.D.B. Uroczystość przyznania tego tytułu odbędzie się w najbliższym czasie. Będzie on 36 doktorem Kościoła.

Św. Grzegorz z Nareku był jednym z największych poetów i uczonych ormiańskich. Urodził się około roku 950. Był synem biskupa Anczewacziku Chosroesa, który został biskupem po śmierci żony. Wraz z bratem Janem został oddany do klasztoru w Nareku (Narekavank) na południe od jeziora Wan (dziś we wschodniej Turcji). Gruntownie poznał tam język grecki, uczył się też matematyki, medycyny i architektury. Po przyjęciu święceń kapłańskich był profesorem i wychowawcą mnichów. Uznawano go za mistrza życia kontemplacyjnego (porównywany był z Bernardem z Clairvaux, Eckhartem, Janem Taulerem, Henrykiem Suzo).
CZYTAJ DALEJ

MEN: prace nad edukacją zdrowotną jeszcze trwają, nie ma finalnej decyzji

2025-01-13 16:09

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Trwają jeszcze prace ekspertów nad podstawą programową przedmiotu edukacja zdrowotna. Finalne decyzje minister edukacji dotyczące tego przedmiotu pojawią się po zakończeniu tych prac - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy MEN Piotr Otrębski.

Rzecznik resortu edukacji odniósł się do wypowiedzi wicepremiera, ministra obrony narodowej, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który oznajmił w niedzielę, że edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o jedność

2025-01-14 10:00

[ TEMATY ]

ekumenizm

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Adobe Stock

W dniach 18-25 stycznia odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku towarzyszy mu hasło „Czy wierzysz w to? (J 11, 26)". Główne nabożeństwa ekumeniczne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

Nabożeństwo ekumeniczne w Gorzowie Wlkp. zostanie odprawione już w sobotę 17 stycznia godz. 18.30 w katedrze. Będzie mu przewodniczył ks. prałat Mariusz Kołodziej, proboszcz kościoła katedralnego, natomiast homilię wygłosi pastor Tomasz Terefenko z gorzowskiej wspólnoty Kościoła Chrześcijan Baptystów. W nabożeństwie wezmą udział, obok duchowieństwa katolickiego obu obrządków (rzymskiego i bizantyjskiego), przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z Gorzowa Wlkp. i z Frankfurtu nad Odrą.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję