Te ważne słowa zostały przypomniane podczas Mszy św. sprawowanej w intencji uproszenia beatyfikacji Służebnicy Bożej m. Teresy Kierocińskiej. Modlitewne spotkanie, połączone ze zwiedzaniem Muzeum Domu Macierzystego w Sosnowcu i prelekcją, odbyło się 12 kwietnia w domu zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.
– W Litanii o uproszenie łask za wstawiennictwem Służebnicy Bożej m. Teresy Kierocińskiej modlimy się: „Odznaczająca się bezgraniczną ufnością w Opatrzność Boga, wstawiaj się za nami!” Dlaczego ufność w Opatrzność Bożą była tak ważna w życiu m. Teresy, że wpisano to w tekst litanii? Jaką rolę odgrywa wiara w Opatrzność Bożą w naszym życiu? Pojęcie Opatrzności Bożej pojawia się wielokrotnie na kartach Pisma Świętego. Początkowo oznaczało ono opiekę Boga nad całym światem, potem nad narodem wybranym, a ostatecznie nad każdym, pojedynczym człowiekiem. Naukę o nieustannej opiece Bożej nad człowiekiem Jezus jasno i wyraźnie sformułował w Kazaniu na Górze. Ojciec Niebieski troszczy się o każde, najmniejsze stworzenie. Symbolem ewangelicznym tej Bożej opieki nad każdym stworzeniem są chociażby lilie polne czy ptaki – powiedział ks. Trąba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kaznodzieja wyjaśnił, że Opatrzność Boża nie chroni przed każdym złem tego świata. – Najlepszym przykładem tego jest los Jezusa Chrystusa i wydarzenia z jego życia, które wspominaliśmy w czasie Wielkiego Tygodnia. To, że Jezus zrealizował swoje powołanie i wolę Bożą, nie uchroniło go przed złością innych, fałszywym świadectwem, okrucieństwem i w końcu śmiercią z ręki tych, którzy – mając swoje racje na uzasadnienie nienawiści – zdecydowali się na zabójstwo Syna Bożego. Jednak Opatrzność Boża, właśnie przez te wydarzenia, prowadziła Jezusa do zmartwychwstania, a nam wszystkim otworzyła niebo – zaznaczył kapłan. Podkreślił także, że tylko Bóg może zaradzić każdemu złu. – Bóg dopuszcza grzech, gdyż tylko On może pokonać jego konsekwencje i go przebaczyć. Człowiek zaś uczy się postępować jak Bóg. I choć czasem nie rozumie pewnych wydarzeń, to na wzór miłosiernego Boga uczy się kochać i przebaczać. Bardzo często, niestety, o tym zapominamy.
Przypomniał również, że Matka Teresa Kierocińska w swoim życiu wielokrotnie stawała wobec sytuacji, kiedy trzeba było zaufać Bogu mimo przeciwności i okoliczności. W latach II wojny światowej okupanci niemieccy skierowali grupę sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus do pracy przymusowej w szpitalu w Jaworznie. Siostry pełniły obowiązki pielęgniarek oraz personelu pomocniczego, choć nie miały ku temu żadnego przygotowania. Matka Teresa pisała do nich m.in.: „Bardzo Wam współczuję, ból Wasz jest moim bólem. Cierpię razem z Wami. Ufajcie, kochane dzieci. Jezus jest w Waszych sercach. On wie, że cierpicie, On was na pewno pocieszy”.
Ksiądz Trąba wyjaśnił, dlaczego wiara w Opatrzność Bożą była ważna w życiu m. Teresy i dlaczego jest tak ważna w życiu każdego z nas. – Wobec doświadczeń Holokaustu, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, gett i masowych mordów wielu Żydów straciło wiarę. Wielu wołało, że przecież gdyby Bóg był, to nie dopuściłby do takich wydarzeń. A stąd już tylko krok do stwierdzenia – nie ma Boga! Nieustanna ufność Bogu i wiara w to, że jest On wszechmocny i miłosierny, pozwala zachować oraz pielęgnować wiarę w każdych okolicznościach życia. Dla nikogo życie nie jest proste i łatwe. Każdy ma swoje wybory i ponosi odpowiedzialność za nie. Jeżeli chcemy zachować wiarę – pomimo doświadczeń – musimy uczyć się tego, aby „ufać, ufać bez końca” – podkreślił kaznodzieja.