Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziesięć "Zdrowaś Maryjo" - Jest to element, który zajmuje w Różańcu najwięcej miejsca, a równocześnie sprawia, że jest on modlitwą w całym tego słowa znaczeniu maryjną. Właśnie jednak w świetle dobrze rozumianych słów "Zdrowaś Maryjo" odczuwa się wyraźnie, że charakter maryjny nie tylko nie przeciwstawia się chrystologicznemu, ale przeciwnie, podkreśla go i uwypukla. Istotnie, pierwsza część "Zdrowaś Maryjo", zaczerpnięta ze słów skierowanych do Maryi przez anioła Gabriela i św. Elżbietę, jest adorującą kontemplacją misterium, które dokonuje się w Dziewicy z Nazaretu. Wyrażają one, jak można by powiedzieć, podziw nieba i ziemi, ujawniając poniekąd zachwyt samego Boga, gdy ogląda On swe arcydzieło - Wcielenie Syna w dziewiczym łonie Maryi (...) Powtarzanie w Różańcu "Zdrowaś Maryjo" utrzymuje nas w klimacie zachwytu Boga: wyraża rozradowanie, zdumienie, uznanie dla największego w historii cudu. Jest to wypełnienie proroctwa Maryi: "Odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia" (Łk 1, 48).
Jan Paweł II
(List apostolski Rosarium Virginis Mariae, nr 33)

22 maja. Z Rzymu powrócili pielgrzymi (prawie 1000 osób), którzy uczestniczyli w uroczystościach kanonizacyjnych bł. Józefa Sebastiana Pelczara (18 maja 2003). Pątnikom z archidiecezji przemyskiej towarzyszyli abp Józef Michalik, bp Stefan Moskwa i bp Adam Szal oraz 42 kapłanów. Pielgrzymi wyruszyli do Rzymu 15 maja br. po Mszy św. odprawionej w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie i nawiedzili po drodze Padwę, Loreto, Monte Cassino, Asyż, Wenecję i Kahlenberg. Pielgrzymkę zorganizował ks. prał. Kazimierz Kaczor z Haczowa.

25 maja. Biskup Stefan Moskwa przebywał w Zarzeczu k. Jarosławia, gdzie odprawił Mszę św. z okazji 25-lecia posługi w parafii sióstr ze Zgromadzenia Rodziny Maryi. Uczestnicy Eucharystii dziękowali również Panu Bogu za dar beatyfikacji bp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela Zgromadzenia.

27 maja. W domu parafialnym przy kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku abp Józef Michalik spotkał się z duszpasterzami miasta, zaangażowanymi w przygotowanie Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (11-13 kwietnia br.). Metropolita Przemyski wyraził zebranym księżom wielkie uznanie za zorganizowanie Spotkania, które dla kilkutysięcznej rzeszy pątników było wielkim wydarzeniem wiary. Ksiądz Arcybiskup raz jeszcze wyraził wdzięczność władzom i mieszkańcom miasta za życzliwą gościnność.

27 maja. W Wólce Pełkińskiej bp Stefan Moskwa udzielił sakramentu bierzmowania miejscowym gimnazjalistom. Wcześniej (24 maja) bp Stefan bierzmował młodzież z Olszan i Krasiczyna, Birczy, Sufczyny i Rybotycz oraz z Sanoka (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), Zahutynia i Poraża.

29 maja. Biskup Stefan Moskwa gościł w Korczowej, gdzie sprawował Eucharystię z okazji 25-lecia utworzenia parafii i poświęcenia kościoła. Proboszczem parafii od 2000 r. jest ks. Tadeusz Barcikowski.

31 maja. Do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce pielgrzymowali harcerze - seniorzy z Jarosławia i Przemyśla oraz grupa mieszkańców z Pawłosiowa.
W środę (28 maja) jodłowieckie sanktuarium nawiedziły dzieci z Dydni, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. oraz młodzież z jarosławskiej Kolegiaty, zaś we wtorek (27 maja) w pielgrzymce rowerowej, wraz z proboszczem ks. Józefem Ozgą, przybyli pątnicy z Tyniowic.

31 maja. W Parku Miejskim przy kapliczce Matki Bożej w Przemyślu zakończyły się nabożeństwa majowe. Szczególnie uroczysty charakter miały "majówki" czwartkowe, z licznym udziałem przemyskich harcerzy. Nabożeństwom przewodniczył kapelan ks. Stanisław Czenczek, a oprawę wokalno-muzyczną zapewnili młodzi ze wspólnoty modlitewnej "Emaus". W ostatni czwartek miesiąca (29 maja) w modlitwie wieczornej uczestniczyła harcmistrz Władysława Domagała, komendantka Podkarpackiej Chorągwi ZHP. W krótkim wystąpieniu zwróciła uwagę na piękną pracę wychowawczą i ofiarną posługę duszpasterską ks. Stanisława, i udekorowała Księdza Kapelana złotym krzyżem Zasłużony dla ZHP.

31 maja. Pod hasłem Kto miłuje swego brata, ten trwa w miłości, w Rajskiem k. Wołkowyi miał miejsce dzień wspólnoty grup i zespołów charytatywnych oraz Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, który dokonał także poświęcenia nowo wybudowanego Ośrodka rekolekcyjno-rekreacyjnego oraz kaplicy pw. Matki Bożej Fatimskiej i błogosławionych Hiacynty i Franciszka. Podczas sobotnich uroczystości po raz pierwszy wręczono statuetki Dobrego Pasterza, ufundowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej za współpracę w dziełach charytatywnych. Statuetki otrzymali metropolita przemyski abp Józef Michalik, za promocję dzieł charytatywnych i pomoc dzieciom będącym w potrzebie, oraz ks. prał. Stanisław Szczepański, emerytowany proboszcz w Wołkowyi, za przekazanie domu rekolekcyjnego na potrzeby Caritas.

31 maja. W Heluszu odbył się piknik pod hasłem Z bliźnim na majówkę, w którym wzięło udział 1500 osób, a gośćmi honorowymi (700 osób) byli niepełnosprawni z czterech domów opieki, dzieci i młodzież z trzech domów dziecka oraz dzieci z trzech świetlic charytatywnych. Zebranych na pikniku odwiedzili bp Stefan Moskwa oraz ks. infułat Stanisław Zygarowicz. Atrakcją dnia był m. in. koncert na instrumentach orientalnych w wykonaniu muzyków - kompozytorów ze Lwowa. Majowy piknik został zorganizowany przez parafię Chrystusa Króla w Jarosławiu

1 czerwca. Podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej abp Józef Michalik poświęcił Karetkę Dzieciątka Jezus i przekazał dla Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Karetka została zakupiona za sumę zł 105.500, zebraną podczas trzykrotnej edycji charytatywnego dzieła pn. "Kolęda na Szpital". Kwesta została zorganizowana w parafiach archiprezbiteratu przemyskiego.

4 czerwca. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu bp Stefan Moskwa celebrował Eucharystię w asyście księży świętujących 25-lecie kapłaństwa. W ramach przygotowania do jubileuszowej uroczystości, księża odprawili rekolekcje święte na Kalwarii Pacławskiej. Duchowe ćwiczenia prowadził ks. dr Józef Sroka, wykładowca liturgiki w Seminarium Duchownym.

4 czerwca. Szkoła Podstawowa nr 2 w Łańcucie otrzymała imię wybitnego poety ks. Jana Twardowskiego. Z tej okazji w kościele farnym bp Adam Szal przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyła społeczność szkoły i zaproszeni goście. Podczas Mszy św. bp Adam poświęcił Sztandar Szkoły, na którym wyhaftowano napis: "Śpieszmy się kochać ludzi...". Po zakończonej Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Szkoły, gdzie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Uczniowie zaprezentowali także okolicznościową akademię z poezją Patrona. Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymn Szkoły, który powstał na drodze konkursu. Wygrał tekst autorstwa Dominika Cebuli i Bartosza Chwostka, a muzykę napisała Barbara Jarosz. Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu reprezentował ks. Tadeusz Kocór, dyrektor Wydziału.

6 czerwca. W kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu bp Stefan Moskwa przewodniczył Mszy św. na zakończenie roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Podczas Eucharystii bp Stefan udzielił sakramentu bierzmowania gimnazjalistom z Ośrodka.

7 czerwca. W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, w wielu ośrodkach duszpasterskich odbywały się modlitewne czuwania. Na wspólną modlitwę w kościele Świętej Trójcy w Przemyślu zgromadzili się studenci Studium Życia Rodzinnego, Przemyski Chór "Gospel" i członkowie Archidiecezjalnej Diakonii Muzycznej, wspólnota "Emaus", uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych w Paryżu oraz wierni parafii. Czuwanie zakończyło się Mszą św. o północy pod przewodnictwem o. Bartosza Rybiennika OFM, neoprezbitera z Przemyśla. Tej samej nocy trwało czuwanie modlitewne w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu i na Kalwarii Pacławskiej, gdzie Mszy św. o północy przewodniczył bp Adam Szal.

7 czerwca. Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie, po raz czwarty przybyło 400 dzieci pierwszokomunijnych z rejonu krośnieńskiego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Władysław Pucia, proboszcz z Jasionowa.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

7 czerwca. Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez księży przełożonych pod przewodnictwem rektora ks. Mariana Rojka, diakoni w przeddzień swoich święceń kapłańskich złożyli wobec wspólnoty seminaryjnej uroczyste wyznanie wiary oraz przyrzeczenia posłuszeństwa Ordynariuszowi, życia w celibacie oraz służby Kościołowi do końca życia.

8 czerwca. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas uroczystej Mszy św. w bazylice archikatedralnej, metropolita przemyski abp Józef Michalik udzielił święceń kapłańskich 17 diakonom archidiecezji przemyskiej. Uczestnikami tej podniosłej uroczystości byli głównie kapłani oraz rodziny święconych kapłanów.
Diakoni przygotowali się do święceń prezbiteratu poprzez tygodniowe rekolekcje, które w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu prowadzili dla nich ojcowie duchowni ks. Marek Pieńkowski i ks. Kazimierz Gadzała.

9 czerwca. W Katedrze Źródeł i Analiz Muzyki Dawnej na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się obrona pracy doktorskiej ks. Tadeusza Bratkowskiego - prefekta przemyskiego seminarium.

10 czerwca. Księża Neoprezbiterzy odprawili swą prymicyjną Mszę św. w kaplicy seminaryjnej. Na jej zakończenie udzielili prymicyjnego błogosławieństwa kapłanom, diakonom, alumnom, siostrom zakonnym oraz pracownikom świeckim Seminarium. W auli Instytutu Teologicznego miało miejsce pożegnanie tegorocznych absolwentów Seminarium - Instytutu Teologicznego. Retrospekcję seminaryjnej drogi nowo wyświęconych kapłanów, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przygotowali ich młodsi koledzy z kursu V. Po spotkaniu Księża Neoprezbiterzy udali się w pielgrzymce na Jasną Górę.

11 czerwca. Księża Neoprezbiterzy odprawili uroczystą Mszę św. w Kaplicy Jasnogórskiej Pani w Częstochowie, zawierzając swoje kapłańskie posługiwanie opiece Matki Bożej. Odwiedzili także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W pielgrzymce towarzyszyli im przełożeni: ks. Janusz Trojnar, ks. Tadeusz Bratkowski oraz ojciec duchowny ks. Marek Pieńkowski.

15 czerwca. Alumni przemyskiego Seminarium uczestniczyli w prymicyjnych Mszach św., które sprawowali ich starsi koledzy w swoich rodzinnych parafiach.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy projekt rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii w szkole. Kiedy ideologia przyćmi zdrowy rozsądek

2024-10-01 17:04

[ TEMATY ]

religia w szkołach

Andrzej Sosnowski

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji trafi projekt rozporządzenia wprowadzający jedną godzinę religii tygodniowo w szkołach realizowaną przed lub po zajęciach obowiązkowych. Dokument odnosi się także do innych kościołów i związków wyznaniowych, które w poprzedniej nowelizacji zostały potraktowane nieco łagodniej.

W piątek, 27 września br. Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji narodowej zapowiedziała, że projekt dalszego ograniczenia lekcji religii w szkołach powinien pojawić się w poniedziałek. Oczywiście, nie dotrzymała słowa i niniejszy dokument został dopiero dziś zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Tym samym rozpoczęły się konsultacje międzyresortowe i społeczne. Projekt trafił m.in. do Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Co zakłada nowela?
CZYTAJ DALEJ

Unijna regulacja sprawi, że kawy zabraknie albo będzie droga?

2024-10-03 11:22

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Adobe Stock

Po apelach państw Unii Europejskiej, krajów trzecich i unijnych organizacji, Komisja Europejska poinformowała w środę, że jest skłonna opóźnić o co najmniej 12 miesięcy wdrażanie nowych przepisów UE dotyczących deforestacji. Miały one zacząć w pełni obowiązywać za niecałe 100 dni.

Jeśli propozycja KE zostanie zaakceptowana przez Parlament Europejski i państwa członkowskie, duże przedsiębiorstwa będą miały czas do końca grudnia 2025 r., a mikro- i małe przedsiębiorstwa - do 30 czerwca 2026 r., żeby w pełni przestrzegać nowych unijnych przepisów dotyczących wylesiania.
CZYTAJ DALEJ

Represje wobec sióstr zakonnych w dobie PRL – na KUL trwa konferencja poświęcona nieznanym kartom historii

2024-10-03 17:05

[ TEMATY ]

KUL

siostry zakonne

represje

https://www.kul.pl/

Kto dziś wie, o tym, że siostry zakonne w czasach komunistycznych wywożone były do obozów pracy? Że konfiskowano im domy, z których tylko pewną część udało się odzyskać? Że niektóre zgromadzenia zmuszone były do opuszczenia Polski? Władzom komunistycznym zależało, by te operacje objęte były zmową milczenia. Niestety wciąż niewiele się o tym mówi. Na KUL trwa konferencja, której celem jest przywracanie tej pamięci. Tegoroczna 52. Konferencja Historyków Zakonnych na KUL koncentruje się na 70. rocznicy akcji „X-2”, w wyniku której skonfiskowano 323 domy zakonne, a około 1500 zakonnic poddano represjom i przesiedlono.

Konferencję, która odbywa się 3 i 4 października na KUL otworzył rektor uczelni, ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Niech ta biała plama w historii Polski będzie znaczącym elementem rozpoznania zapomnianej i świadomie wymazanej przez władze PRL akcji, która stanowi niechlubną kartę systemu, który wówczas panował, ale jednocześnie pokazuje heroizm wielu sióstr zakonnych - powiedział.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję