Tym razem z wizytą przybył biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, dla którego była to pierwsza wizyta w tym miejscu, a 28. w historii diecezji. Biskup wziął udział w spotkaniu z dyrekcją i pracownikami zakładu, udał się w towarzystwie dyrektora mjr. mgr. inż. Mateusza Jaraczewskiego do izby chorych, odwiedzając obecnych tam osadzonych i spotykając się z kadrą medyczną.
W mocy Boga
– Dzielę się z mieszkańcami tego miejsca doświadczeniem mocy Boga i mocy zmartwychwstania. Ta moc nie objawia się fizycznie, jak może oczekuje tego świat – ale duchowo, poprzez pokazanie takiej wolności, w której Chrystus wchodzi w te przestrzenie, w których nie ma Boga. To takie miejsca jak: ciemności Ogrodu Oliwnego, czy w więzieniu, gdzie był przetrzymywany, czy w tchórzostwie Piłata, poddającego się presji tłumu, czy w końcu w krzyżu, który był wymyślony po to, by człowiek na nim cierpiał i to w sposób straszliwy. I okazuje się, że w te miejsca wchodzi Bóg, w te miejsca, gdzie zapanował grzech, śmierć i zło. I to jest droga do zmartwychwstania. Dla Chrystusa nie ma murów, nie ma krat, dla Niego nie liczy się bycie zamkniętym, osadzonym, skazanym. Dla Niego liczy się ta przestrzeń ludzkiego serca, do której może wejść Bóg i wtedy rodzi się zmartwychwstanie – mówił o spotkaniu bp Piotr Wawrzynek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bierzmowanie
Dzięki posłudze kapelana zakładu karnego w Zarębie ks. Artura Węgla, podczas Mszy św. sprawowanej w więziennej kaplicy, sakrament bierzmowania przyjęło 16 mężczyzn. Również pod okiem kapelana przygotowane zostało dla gości przedstawienie teatralne z udziałem osadzonych i dwuosobowego zespołu muzycznego z parafii Świętej Trójcy z Lubania, o tematyce nawiązującej do świąt Wielkiej Nocy. Wręczyli oni biskupowi, w ramach podziękowania za przybycie, modlitwę i udzielenie sakramentu, pamiątkowy obraz. Jest to namalowany własnoręcznie przez funkcjonariuszkę tej jednostki penitencjarnej, ppor. Katarzynę Lasia, obraz pt. „Ręka Boga”.
Miejsce
– Zakład karny w Zarębie jest zakładem półotwartym, w którym odsiadują wyroki skazani za różne przestępstwa i wykroczenia. To także czas, w którym przez działania resocjalizacyjne są przygotowywani do powrotu do społeczeństwa. Obecnie przebywa w nim 437 osadzonych (na 454 miejsc). 370 z nich ma możliwość podjęcia pracy, z czego 109 na zewnątrz zakładu. Zawierane są też nowe kontrakty na zatrudnienie kolejnej grupy – mówi rzecznik prasowy plut. Damian Kościen. Dodaje, że w zakładzie realizowane są autorskie programy resocjalizacyjne, np. „Ojcostwo zza krat”, w ramach którego osadzeni mają możliwość uzyskania ulgi na dodatkowe, 4-godzinne widzenie z rodziną, w tym spotkanie i zabawę ze swoimi dziećmi. Do takich należała m.in. możliwość przeżycia spotkań wigilijnych z rodzinami podczas ostatnich świąt Bożego Narodzenia, co wielu z osadzonych wspomina do dzisiaj.