Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejsce dla każdego

W parafii każdy może znaleźć miejsce dla siebie – mówi Anna Paulińska, pomysłodawczyni i zelatorka Wspólnoty Różańca Rodziców za Dzieci w parafii Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie.

Niedziela częstochowska 13/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Bogdanów

Artur Emanuel Molka

W parafii każdy znajdzie swoje miejsce

W parafii każdy znajdzie swoje miejsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z grupą wiernych spotykamy się w pięknej kaplicy Matki Bożej Bogdanowskiej. – Wspólnota Różańca Rodziców za Dzieci powstała w naszej parafii jesienią 2022 r., po zawierzeniu parafii Niepokalanemu Sercu Maryi. To jest taki konkretny owoc tego zawierzenia. Na początku była tylko jedna róża św. Józefa. Później powstały kolejne róże: św. Antoniego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Rity. W tym momencie do naszej wspólnoty należy 80 osób. Są to również osoby spoza naszej parafii: ze Śląska, z Warszawy, Bełchatowa, z parafii św. Wawrzyńca w Bujnach, z Piotrkowa Trybunalskiego – opowiada Anna Paulińska.

Z potrzeby serca

– Każdego dnia modlimy się nie tylko za nasze dzieci, ale również za dzieci całej wspólnoty. Raz w tygodniu sprawowana jest Msza św. w intencji naszych rodzin podczas środowej Nowenny do Matki Bożej Bogdanowskiej. Raz w miesiącu jest wymiana tajemnic różańcowych. Opiekunem duchowym naszej wspólnoty jest ks. Kamil Cudak, wikariusz. On też głosi nam konferencje duchowe – kontynuuje p. Anna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Ta forma modlitwy wyrasta z potrzeby serca, ale także z troski o nasze dzieci. Wiemy, jak wiele niebezpieczeństw duchowych czyha na młodych ludzi w naszych czasach. I nasza modlitwa jest bardzo potrzebna, żeby ich umacniać, wspierać i chronić. Nasze dzieci praktycznie każdego dnia uczestniczą wieczorem w naszej modlitwie. Z mężem Markiem jesteśmy również członkami Domowego Kościoła – dzieli się Małgorzata Kośka.

– Bardzo się cieszę, że w parafii jest taka rodzinna modlitwa. Staram się, jak mogę, wspierać tę wspólnotę. A w dzisiejszych czasach jest ona naprawdę bardzo potrzebna – podkreśla proboszcz ks. Tadeusz Mikołajczyk.

Rozmawiać o Bogu

Jak dzisiaj młodemu człowiekowi mówić o Bogu? – Bardzo ważne jest to, że małe dzieci często zadają pytania o Boga. Większym dzieciom wydaje się, że są mądrzejsze i nie potrzebują pytać. Jednak kiedy odpowiadamy na pytania naszym młodszym dzieciom, to siłą rzeczy także te starsze je słyszą. Rodzic musi odpowiedzieć dziecku i starać się przekazać to, kim jest Bóg, i że On istnieje – mówi Marek Kośka.

– Kiedy zapytałem mojego 12-letniego syna o chodzenie na religię, to odpowiedział, że chodzą wszyscy z wyjątkiem jednej osoby, ale już na przygotowanie do bierzmowania nie chodzi połowa uczniów. Przyznam, że to dla mnie było szokujące. Niestety, również rodzice nie chodzą z dziećmi do kościoła. Trzeba jednak coś robić, aby było lepiej. Bardzo niebezpieczna jest laicyzacja płynąca z mediów, dlatego nasza rola, rodziców, jest bardzo duża. Jeśli chodzi o samo bierzmowanie, to młodzież, tak mi się wydaje, nie jest przygotowana do przyjęcia darów Ducha Świętego. Nie wiem, czy młodzi ludzie są w pełni tego świadomi. A jest to pokolenie, które nie ma tak mocnej wiary i świadomości znaczenia sakramentów – zauważa p. Marek.

Reklama

– U nas w domu to my zaczęliśmy między sobą rozmawiać o Bogu. Dziecko samo przyłącza się wtedy do rozmowy. Często przy obiedzie rozmawiamy o tym, co było w kościele, co ksiądz powiedział na kazaniu. I dzieci, słuchając tego, włączają się w naszą rozmowę. Trzeba tylko pozwolić dziecku mówić. Dzieci nie należy przesłuchiwać, ale po prostu trzeba z nimi rozmawiać. Bardzo ważna jest taka naturalna rozmowa z dziećmi o Bogu. Mocno uczestniczyłam w przygotowaniu moich dzieci do Pierwszej Komunii św., i to też jest konieczne. Rodzice powinni uczestniczyć w przygotowaniach swoich dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Nauka religii w szkole nie załatwi wszystkiego – podkreśla Monika Trzaska. Jej syn Franek jest ministrantem. – Na początku mama rozmawiała ze mną o tym, bym został ministrantem. Teraz to mi się bardzo podoba – przyznaje Franek.

Małgorzata Kośka dodaje: – W naszej relacji z dziećmi musimy pokazywać, jak żyć, jakimi być ludźmi. I jest duża nadzieja, że nasze dzieci będą kroczyć naszymi śladami.

Również Anna Paulińska uważa, że rodzice mają być przykładem do naśladowania dla swoich dzieci. – Mój syn kiedyś powiedział mi, że jak zobaczył mnie w pozycji klęczącej, to stwierdził, że to coś znaczy. Nawet jeśli nasze dzieci w przyszłości się pogubią, bo przecież może się tak zdarzyć, to jednak wartości wyniesione z domu rodzinnego pozwolą im powrócić na właściwe tory – kontynuuje.

– Jako rodzice jesteśmy dla dzieci autorytetem. Znajomi często pytają, dlaczego u nas w rodzinie jest pokój i siła. A jest tak, bo jest modlitwa. Sama z domu wyniosłam przekonanie o sile modlitwy. Pamiętam moich dziadków odmawiających Różaniec. To ziarno zostało zasiane w sercu i zaowocowało. Kiedy przychodzą trudy, to chwytam za różaniec – dodaje kolejna rozmówczyni Anna Stasiak.

Dar parafii

Pytamy także, czym jest parafia. Anna Stasiak zaznacza, że „parafia to wspólnota, w której jesteśmy razem, również słabi i grzeszni. A wspólnota to siła”.

Reklama

– W parafii każdy może znaleźć miejsce dla siebie. My chętnie czytamy podczas Mszy św. czytania. Można również, co jest przecież bardzo ważne, pomagać w sprzątaniu świątyni. To także jest zaangażowanie w życie parafii. Są również wspólnoty, do których można należeć. Powracamy teraz do spotkań Kręgu Biblijnego. Każdy w parafii znajdzie swoje miejsce – podkreśla Anna Paulińska.

A co jest najważniejsze w relacji proboszcz – wierni? – Myślę, że pokora, posłuszeństwo po obu stronach. Niewątpliwie ważne jest też wzajemne słuchanie siebie – mówi Marek Kośka. – Nasz ksiądz proboszcz jest otwarty na różne inicjatywy, ale przy tym jest roztropny – dodaje Anna Paulińska.

Parafia przygotowuje się do peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – W naszej parafii w pierwsze soboty każdego miesiąca odbywają się zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Myślę, że peregrynacja będzie też czasem, kiedy będziemy mogli zawierzyć Maryi naszą teraźniejszość, ale również przyszłość. Ufam, że będzie nas jeszcze więcej na zawierzeniu Matce Bożej. Wierzę, że Ona przyprowadzi nas do siebie – mówi z nadzieją Anna Paulińska.

– Może będzie to także czas odnowy parafii. Gdyby chociaż jedna osoba z każdego domu była na Mszy św., to nasz kościół byłby wypełniony – dodaje Marek Kośka.

Zapytaliśmy również o miejsce mediów katolickich w parafii. – Media katolickie, takie jak Niedziela, są bardzo potrzebne w życiu człowieka wierzącego. W wierze trzeba iść dalej, pogłębiać ją, doczytywać coś jeszcze na jej temat. Każdy przecież może znaleźć chwilę na lekturę prasy katolickiej – zauważa Małgorzata Kośka.

2024-03-26 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce parafii

Niedziela częstochowska 40/2020, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Bogdanów

Michał Janik/TV Niedziela

– Nasza świątynia jest piękna – przyznają z dumą parafianie

– Nasza świątynia jest piękna – przyznają z dumą parafianie

Kościół Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie olśniewa wielkością, pięknem i dostojeństwem, a Matka Boża Bogdanowska Uzdrowienia Chorych czuwa nad swoim ludem. Co w tej wspólnocie cenią wierni i z czego są dumni?

Pierwsze wzmianki historyczne o Bogdanowie sięgają czasów przed Mieszkiem I. Parafia istniała już w XIV wieku. Pierwotny kościół był modrzewiowy, a drugi murowany. W 1912 r. został on rozebrany, a na jego miejscu w latach 1914-22 wybudowano nowy murowany, trójnawowy. Odtąd był on remontowany i modernizowany przez kolejnych proboszczów.
CZYTAJ DALEJ

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu

2025-04-21 10:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 do Pana. Miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.

26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji „Evangelii gaudium”. Stanowi ona podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w dniach 7-28 października 2012 r. Zarazem jest to dokument programowy pontyfikatu Franciszka, o czym pisze sam papież.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: zapytajmy siebie co Duch Święty chciał powiedzieć przez Franciszkowy pontyfikat

2025-04-21 22:11

[ TEMATY ]

Franciszek

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra news

- Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście - mówił bp Andrzej Przybylski w szczególną „papieską godzinę”, kiedy na Jasnej Górze od lat o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego.

Paulini od 1958 r. o 18.30 godzinie każdego dnia, stają do ołtarza, aby wiernie wspierać posługę każdego zasiadającego na Stolicy Piotrowej Ojca Świętego. - Dzisiaj ta intencja jest szczególnie wyrazista, rzadko tak się zdarza, że w Kanonie Mszy św. nie wymieniamy papieża, tak będzie od dzisiaj przez najbliższy czas. Ale to jest też czas wielkiego dziękczynienia. Chcę dziękować z całym Kościołem, za życie, za osobę, za pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Staję tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście papież Franciszek (..) Tutaj wręcz fizycznie upadł przed Wizerunkiem Matki Najświętszej, by całkowicie Jej zawierzyć Kościół na świecie, Kościół w Polsce, naszą też ojczyznę w rocznicę chrztu Polski. Pamiętajmy o nim, zapraszam was do takiej wdzięcznej modlitwy w Roku Jubileuszowym. To papież Franciszek wyznaczył nam temat tego czasu, że nadzieja zawieść nie może, również ta nadzieja na życie wieczne - mówił na rozpoczęcie Mszy św. biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję