Nabożeństwo rozpoczęło się w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Goraju. – W tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej towarzyszą nam słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II, który powiedział: „Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia, człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki. Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali”. W tym roku organizatorzy postanowili w rozważaniach zbadać historię Papieża Polaka, szczególnie dzieciństwo i okres dojrzewania. Czy był twórcą swojego życia, czy uczynił z niego arcydzieło? W rozważaniach czternastu stacji będzie nam towarzyszył Karol Wojtyła. Czternaście stacji i czternaście historii o tym, jak mały Karol stał się Wielkim Papieżem. To opowieść o życiu, o prawdziwym życiu – tłumaczył proboszcz ks. Leszek Boryło.
Reklama
– EDK uświadamia nam kruchość naszego życia i to, jak bardzo potrzebujemy wsparcia Chrystusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest szczególnym doznaniem i wyzwaniem. Jest podjęciem trudu samotnej nocnej wędrówki i rozważaniem Męki Pańskiej, wyjściem ze strefy komfortu, zmierzeniem się z samotnością, nocą, niesprzyjającą aurą, własnymi słabościami. Celebracja nabożeństwa drogi krzyżowej jest wyrazem wiary i wdzięczności wobec Boga za dar odkupienia. Droga krzyżowa pokazuje ile kosztowało nasze odkupienie, pokazuje ludzką słabość i to, że bez Boga trudno zrobić krok we właściwym kierunku – dodał ks. Boryło.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– EDK to wyjście ze swojej strefy komfortu, aby doświadczyć spotkania z Panem Bogiem – zaznaczał Paweł Gawda, lider Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Goraju. – Na co dzień jesteśmy zasiedzeni, a tutaj chcemy podjąć wyzwanie. Decydujemy się wyjść tak naprawdę w nieznane, bo nie wiemy, dokąd dojdziemy. Chodzi o to, by w ciszy, samotności, jakimś opuszczeniu usłyszeć głos Boga. Celem nie jest dojście do końca, nie jest przełamanie barier fizycznych. Celem jest samo podjęcie wyzwania, przemiana duchowa, która ma owocować głęboką wiarą każdego dnia. Życzę na tę trudną drogę każdemu uczestnikowi, aby prawdziwe spotkał Boga, aby przemienił swoje życie, aby ta Ekstremalna Droga Krzyżowa sprawiła, że zapragnie żyć z Bogiem każdego dnia poprzez codzienną Eucharystię czy zaangażowanie się w jakąś parafialną wspólnotę. EDK naprawdę zmienia życie – powiedział.
Ekstremalna Droga Krzyżowa w Goraju rozpoczęła się od Mszy św., a następnie uczestnicy wyruszyli na wybraną przez siebie trasę m.in. do Szczebrzeszyna, Radecznicy, Biłgoraja, Lipy, Janowa Lubelskiego oraz wokół miejscowości Goraj, a dla najbardziej wytrwałych, w liczącą ponad 90 km trasę do Sandomierza.