Czym jest wszechmoc Boga?
Reklama
Pan Bóg może wszystko, „dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”, jak czytamy w Piśmie Świętym (Łk 1, 37). To pokazuje nam jasno, jak wielkie znaczenie powinien mieć Bóg w życiu człowieka. Począwszy od stworzenia świata Pan Bóg, jako Stwórca, ma władzę nad każdym jego elementem. Przestrzenią, która może się wyróżniać, jest wolna wolna człowieka, którą Bóg szanuje i przyjmuje. Warte zaznaczenia jest to, że – jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego w nr. 270 – wszechmoc Boga jest miłująca, a Bóg „okazuje swoją ojcowską wszechmoc, gdy troszczy się o nasze potrzeby; przez przybrane synostwo, jakiego nam udziela”. Chcąc wyjaśnić ten przymiot Boży, holenderski teolog Gijsbert van den Brink wyróżnia trzy znaczenia tego pojęcia. Pierwsze pokazuje „wszechmoc jako panowanie nad wszystkimi siłami świata, posiadanie władczej mocy, która sprawia, że nic nie może się oprzeć Bożej władzy”. Drugi aspekt to „wszechmoc jako zdolność do stwarzania i podtrzymywania w istnieniu wszystkiego, co stworzone”. Trzecie znaczenie to „wszechmoc jako zdolność do uczynienia wszystkiego, co możliwe”. Doświadczenie wszechmocy Boga musi wypływać z wiary człowieka. W innym przypadku obraz ten zostanie całkowicie zniekształcony. Mówi o tym również KKK nr 274: „Nic nie może tak umocnić naszej wiary i naszej nadziei, jak głębokie przekonanie wyryte w naszych duszach, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Rozum ludzki, przyjąwszy ideę Boga wszechmogącego, akceptuje następnie łatwo i bez wahania to, w co trzeba wierzyć, jakkolwiek byłoby wielkie i wspaniałe, przekraczające porządek i miarę rzeczy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeżeli wierzę w Bożą wszechmoc, to jednocześnie przyjmuję to, co Bóg mi objawił i to, co Kościół daje mi do wierzenia.
Gdybyśmy szukali przykładów Bożej wszechmocy, możemy ją ukazać w Osobie i czynie Jezusa Chrystusa. Wystarczy przywołać zdziałane przez Niego cuda, wypędzenie złych duchów, uzdrowienie chorych. Najpełniej wszechmoc Boża ukazała się poprzez zmartwychwstanie Jezusa.
Doświadczać Bożej wszechmocy możemy na co dzień, zwłaszcza w trudniejszych sytuacjach, gdy czujemy obecność Boga. Swoją wszechmoc Bóg okazuje nam w sakramencie pokuty i pojednania, kiedy otrzymujemy rozgrzeszenie z naszych grzechów i win. To doświadczenie Bożego Miłosierdzia pokazuje jasno człowiekowi, jak bardzo ważny jest dla Boga, dlatego Bóg przebacza pełnemu żalu grzesznikowi nawet najcięższe grzechy. A człowiek może odpowiedzieć na Bożą miłość również miłością – bo przecież „wielkie i godne podziwu są Twoje dzieła, Panie Boże Wszechmogący” (por. Ap 15,3)