Reklama

Niedziela Podlaska

Trzy dekady działalności artystycznej

Biskup Piotr Sawczuk 3 lutego 2024 r. w Bielsku Podlaskim wziął udział w uroczystościach związanych z jubileuszem trzydziestolecia istnienia Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Niedziela podlaska 7/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Jakub Rybak

Rozpoczęto śpiewem Gaude Mater Polonia

Rozpoczęto śpiewem Gaude Mater Polonia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dziękowano Panu Bogu i proszono o potrzebne łaski na dalsze lata działalności chóru. W tej intencji ksiądz biskup celebrował Mszę św. w bielskiej bazylice wraz z kapłanami przybyłymi na tę wyjątkową uroczystość. Kierując słowa powitania, dziekan bielski ks. kan. Ryszard Zalewski przywołał słowa Johanna Wolfganga Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają”. Jak podkreślił, obchodzone trzydziestolecie jest jubileuszem dobrych i oddanych serc.

W homilii bp Piotr Sawczuk wyraził słowa wdzięczności za istnienie i działalność artystyczną chóru. – Pragniemy podziękować za ludzi, którzy stanęli u początków, którzy wyszli z pomysłem, zorganizowali i prowadzili chór od końca 1993 r. i którzy go dzisiaj prowadzą, jak p. Elżbieta Bilmin, która czyni to od ponad 19 lat. Dziękujemy za wszystkich chórzystów i muzyków, za osoby współpracujące i za sponsorów, w końcu za życzliwość władz miasta i Bielskiego Domu Kultury. Przejawów Bożego błogosławieństwa i ludzkiego wsparcia było zapewne w tym trzydziestoleciu bardzo dużo. Jest za co dziękować i są powody do satysfakcji – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Doceniając trud i zaangażowanie, ksiądz biskup postanowił odznaczyć medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej osoby szczególnie związane z chórem. Złoty medal otrzymała dyrygent chóru Elżbieta Bilmin, w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za trud kształcenia młodych pokoleń kultury muzycznej oraz za kierowanie chórem. Medalami srebrnymi zostali odznaczeni: Elżbieta Malinowska, Stanisław Malinowski, Agata Niewińska, Jerzy Niewiński, Elżbieta Stankiewicz oraz Helena Szulc.

Chórzyści nie tylko uczestniczyli w modlitwie podczas Eucharystii, ale również pomagali wszystkim w jej przeżywaniu poprzez profesjonalnie wykonywane pieśni.

Kolejna część spotkania w postaci koncertu jubileuszowego miała miejsce w Bielskim Domu Kultury. Wypełniona po brzegi widownia świadczyła o tym, jak ważna jest działalność chóru dla bielskiej społeczności. W oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie gali jubileuszowej goście mieli okazję wsłuchiwać się w nagrane świadectwa członków chóru. Opowiadali oni o swoich doświadczeniach, wspominali wspólne, głównie zagraniczne wyjazdy. Poprzez liczne podróże chór stał się niewątpliwie ambasadorem Bielska Podlaskiego w Polsce i na świecie.

Reklama

Uroczysty śpiew Gaude Mater Polonia zainaugurował koncert jubileuszowy. Słowa oficjalnych powitań popłynęły z ust dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbiety Fionik. Wśród gości byli przedstawiciele duchowieństwa na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz kapelanem chóru ks. prał. Henrykiem Polakiem, parlamentarzystów na czele z posłem Dariuszem Piontkowskim oraz przedstawiciele rządowi na czele z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim i samorządowi na czele z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Markiem Malinowskim. Nie zabrakło obecności lokalnych włodarzy w osobie starosty bielskiego Jerzego Snarskiego, burmistrza miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego oraz wójta Gminy Bielsk Podlaski Raisy Rajeckiej. Witano dyrektorów placówek oświatowych, partnerów, sponsorów, patronów, byłych chórzystów, rodziny i przyjaciół oraz wszystkie osoby w jakikolwiek sposób związane z chórem i wspierające go.

Koncert galowy poprowadził z właściwą sobie dozą humoru Mateusz Sacharzewski. Przypomniał trzydziestoletnią historię chóru oraz zdobyte na przestrzeni lat laury. W programie koncertu znalazła się wiązanka muzyczna złożona z sześciu hymnów Światowych Dni Młodzieży. Chórzyści wykonali ją w towarzystwie Pauliny Malinowskiej (mezzosopran) oraz Macieja Nerkowskiego (baryton) przy akompaniamencie zespołu The Consonance Trio pod kierunkiem Maxa Fedorova. Na scenie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Młodzi artyści wykonali utwór Długość dźwięku samotności z repertuaru zespołu Myslovitz. Byłam różą z repertuaru Kayah i Gorana Bregovicia zaśpiewały Maria Martyniuk, Maria Madejska-Filipiuk i Julita Kotowicz-Puchalska. Widzowie mogli również cieszyć się występem poszczególnych chórzystów. W bajkowy nastrój wprowadziła Marta Gołębiewska-Szczykowska, wykonując utwór Kolorowy wiatr. Krzysztof Piotrowski wcielił się w postać Jana Kiepury i zaśpiewał Brunetki, blondynki. Niejako w odpowiedzi na tę piosenkę Barbara Kotowicz zaśpiewała Przetańczyć całą noc z musicalu My fair lady. Artyści wznieśli jubileuszowy toast, wykonując Libiamo z opery Traviata. Grande finale stanowił utwór I will follow him z filmu Sister Act.

Reklama

Utwory przeplatane były wyjątkowymi momentami, podczas których składano słowa gratulacji i życzeń. Na uwagę zasługują przyznane chórowi i jego poszczególnym członkom odznaczenia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Brązowe Krzyże Zasługi: Bożennie Jowsa, Elżbiecie Malinowskiej, Stanisławowi Malinowskiemu, Agacie Niewińskiej, Jerzemu Niewińskiemu, Elżbiecie Stankiewicz, Helenie Szulc oraz Urszuli Wróbel. Srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypadł w udziale Elżbiecie Bilmin – dyrygentowi chóru. Brązowe odznaczenie otrzymał Bogdan Drozdowski – akompaniator chóru. Marszałek Województwa Podlaskiego Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego odznaczył: Elżbietę Bilmin, Barbarę Kotowicz, Danutę Karniewicz, Marzennę Perzynę, Martę Gołębiewską-Szczykowską oraz Stanisława Wróbla. Swoje nagrody wręczył również burmistrz Bielska Podlaskiego. Otrzymały je: Elżbieta Bilmin, Barbara Kotowicz oraz Marta Gołębiewska-Szczykowska.

Licznie przybyłe delegacje mogły złożyć słowa życzeń i gratulacji oraz przekazać okolicznościowe upominki. Wyrazy wdzięczności padły również ze strony chórzystów. Trzydziestoletnia działalność Chóru Polskiej Pieśni Narodowej nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu osób i instytucji, patronów oraz sponsorów. Podkreślono szczególne zasługi firmy Suempol i osób nią zarządzających: Urszuli i Edwarda Siecińskich oraz Moniki Siecińskiej-Jaworowskiej, która wręczyła chórowi jubileuszowy prezent w postaci pielgrzymki do Rzymu i Watykanu. Podczas pobytu chór będzie miał możliwość wystąpić przed Ojcem Świętym oraz Polonią.

Inicjatorem powstania Chóru Polskiej Pieśni Narodowej był nieżyjący już Jan Radkiewicz. Po raz pierwszy chór wystąpił 4 stycznia 1994 r. Pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym była Krystyna Kamińska. Obecnie, od niemal 20 lat, funkcję dyrygenta pełni Elżbieta Bilmin. Chór tworzą mieszkańcy Bielska Podlaskiego, których łączy wspólna pasja śpiewania. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki dawnej, sakralnej, pieśni patriotyczne, wojskowe, utwory muzyki ludowej oraz formy wokalno-instrumentalne. W ciągu trzydziestoletniej działalności chór wielokrotnie uświetniał ważne uroczystości i wydarzenia religijne oraz patriotyczne na terenie diecezji drohiczyńskiej, województwa podlaskiego oraz miasta Bielsk Podlaski. Zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach oraz festiwalach. W ramach swojej działalności koncertował w Polsce i za granicą. W dorobku chóru znajdują się trzy wydawnictwa płytowe z utworami prezentującymi różnorodny repertuar.

2024-02-13 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia cierpienia i starości

2024-10-29 13:49

Niedziela podlaska 44/2024, str. I

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Gala miała miejsce w Muzeum Obojga Narodów

Gala miała miejsce w Muzeum Obojga Narodów

W Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim 23 października rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Gala konkursowa z udziałem bp. Piotra Sawczuka zorganizowana była w ramach obchodów Dnia Papieskiego.

Temat konkursu nawiązywał do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Dzień ten po raz 24. był przeżywany w Polsce i poza jej granicami dzięki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która inspiruje do pielęgnowania pamięci o osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II. Łącznie wpłynęły 743 prace, w tym na etap międzynarodowy 473, a na etap diecezjalny 270 prac. Nagrody i wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczestnicy ze szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Nagrody laureatom wręczyli zaproszeni goście: bp Piotr Sawczuk, ks. prał. Tadeusz Syczewski – proboszcz i dziekan bielski, Jerzy Snarski – starosta powiatu bielskiego, Agata Michałowska – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Podlaskiego, Agata Puchalska – burmistrz Brańska, Iwona Kołos – wiceburmistrz Bielska Podlaskiego, Monika Dmitruk – sekretarz gminy Bielsk Podlaski oraz Bogusława Szczerbińska – zastępca dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Spotkanie poprowadziła Magdalena Angielczyk – kierownik Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.
CZYTAJ DALEJ

Najwyższe odznaczenie Czech i honorowe obywatelstwo Bratysławy dla św. Jana Pawła II

2024-11-18 12:13

[ TEMATY ]

Czechy

Słowacja

św. Jan Paweł II

Bratysława

odznaczenie

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel wręczył 13 listopada na ręce nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Jude Thaddeusa Okolo najwyższe odznaczenie państwowe, Order Tomasza G. Masaryka I klasy papieżowi Janowi Pawłowi II.  Natomiast 16 listopada nuncjusz apostolski w Republice Słowackiej abp. Nicola Girasoli odebrał dokument o nadaniu pośmiertnie honorowego obywatelstwa Bratysławy św. Janowi Pawłowi II. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prymasowskim w stolicy Słowacji w ramach wydarzenia „Świadek nadziei - św. Jan Paweł II i nasza walka o wolność”.

Uroczystość nadania najwyższe odznaczenia państwowego w Czechach miała miejsce 13 listopada w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Koclířovie w diecezji Hradec Králové. Tego dnia nuncjusz apostolski przewodniczył tam obchodom 35. lecia kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej i wprowadzeniu do sanktuarium relikwii św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Wybory w Ameryce a sprawa Polska. Będzie gorąco

2024-11-19 11:04

[ TEMATY ]

Donald Trump

Prof. Grzegorz Górski

wybory w USA

Adobe Stock

Czapeczka z napisem "Uczyńmy Amerykę znów wielką"

Czapeczka z napisem Uczyńmy Amerykę znów wielką

Zapowiedziałem w poprzednim wpisie, że czekają nas dwa gorące miesiące, a potem będzie tylko jeszcze cieplej. Także w Polsce. O co chodzi?

Już pierwsze wskazania personalne do gabinetu Trumpa pokazują, że zamierza on z całą determinacją realizować swoje wyborcze zapowiedzi. Zarówno w wymiarze wewnętrznym jak i międzynarodowym. "Partnerzy" Ameryki, którzy bezwględnie wykorzystywali naiwność ekipy Bidena ("America is back"), są pełni niepokoju, bowiem - całkowicie słusznie - obawiają się twardego stawiania interesów USA i zrzucenia narzuconych przez tę ekipę samoograniczeń, zwłaszcza w dziedzinie ekonomicznej, zwłaszcza energetycznej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję