W pierwszej kolejności dziękowano Panu Bogu i proszono o potrzebne łaski na dalsze lata działalności chóru. W tej intencji ksiądz biskup celebrował Mszę św. w bielskiej bazylice wraz z kapłanami przybyłymi na tę wyjątkową uroczystość. Kierując słowa powitania, dziekan bielski ks. kan. Ryszard Zalewski przywołał słowa Johanna Wolfganga Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają”. Jak podkreślił, obchodzone trzydziestolecie jest jubileuszem dobrych i oddanych serc.
W homilii bp Piotr Sawczuk wyraził słowa wdzięczności za istnienie i działalność artystyczną chóru. – Pragniemy podziękować za ludzi, którzy stanęli u początków, którzy wyszli z pomysłem, zorganizowali i prowadzili chór od końca 1993 r. i którzy go dzisiaj prowadzą, jak p. Elżbieta Bilmin, która czyni to od ponad 19 lat. Dziękujemy za wszystkich chórzystów i muzyków, za osoby współpracujące i za sponsorów, w końcu za życzliwość władz miasta i Bielskiego Domu Kultury. Przejawów Bożego błogosławieństwa i ludzkiego wsparcia było zapewne w tym trzydziestoleciu bardzo dużo. Jest za co dziękować i są powody do satysfakcji – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Doceniając trud i zaangażowanie, ksiądz biskup postanowił odznaczyć medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej osoby szczególnie związane z chórem. Złoty medal otrzymała dyrygent chóru Elżbieta Bilmin, w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za trud kształcenia młodych pokoleń kultury muzycznej oraz za kierowanie chórem. Medalami srebrnymi zostali odznaczeni: Elżbieta Malinowska, Stanisław Malinowski, Agata Niewińska, Jerzy Niewiński, Elżbieta Stankiewicz oraz Helena Szulc.
Chórzyści nie tylko uczestniczyli w modlitwie podczas Eucharystii, ale również pomagali wszystkim w jej przeżywaniu poprzez profesjonalnie wykonywane pieśni.
Kolejna część spotkania w postaci koncertu jubileuszowego miała miejsce w Bielskim Domu Kultury. Wypełniona po brzegi widownia świadczyła o tym, jak ważna jest działalność chóru dla bielskiej społeczności. W oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie gali jubileuszowej goście mieli okazję wsłuchiwać się w nagrane świadectwa członków chóru. Opowiadali oni o swoich doświadczeniach, wspominali wspólne, głównie zagraniczne wyjazdy. Poprzez liczne podróże chór stał się niewątpliwie ambasadorem Bielska Podlaskiego w Polsce i na świecie.
Reklama
Uroczysty śpiew Gaude Mater Polonia zainaugurował koncert jubileuszowy. Słowa oficjalnych powitań popłynęły z ust dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbiety Fionik. Wśród gości byli przedstawiciele duchowieństwa na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz kapelanem chóru ks. prał. Henrykiem Polakiem, parlamentarzystów na czele z posłem Dariuszem Piontkowskim oraz przedstawiciele rządowi na czele z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim i samorządowi na czele z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Markiem Malinowskim. Nie zabrakło obecności lokalnych włodarzy w osobie starosty bielskiego Jerzego Snarskiego, burmistrza miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego oraz wójta Gminy Bielsk Podlaski Raisy Rajeckiej. Witano dyrektorów placówek oświatowych, partnerów, sponsorów, patronów, byłych chórzystów, rodziny i przyjaciół oraz wszystkie osoby w jakikolwiek sposób związane z chórem i wspierające go.
Koncert galowy poprowadził z właściwą sobie dozą humoru Mateusz Sacharzewski. Przypomniał trzydziestoletnią historię chóru oraz zdobyte na przestrzeni lat laury. W programie koncertu znalazła się wiązanka muzyczna złożona z sześciu hymnów Światowych Dni Młodzieży. Chórzyści wykonali ją w towarzystwie Pauliny Malinowskiej (mezzosopran) oraz Macieja Nerkowskiego (baryton) przy akompaniamencie zespołu The Consonance Trio pod kierunkiem Maxa Fedorova. Na scenie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Młodzi artyści wykonali utwór Długość dźwięku samotności z repertuaru zespołu Myslovitz. Byłam różą z repertuaru Kayah i Gorana Bregovicia zaśpiewały Maria Martyniuk, Maria Madejska-Filipiuk i Julita Kotowicz-Puchalska. Widzowie mogli również cieszyć się występem poszczególnych chórzystów. W bajkowy nastrój wprowadziła Marta Gołębiewska-Szczykowska, wykonując utwór Kolorowy wiatr. Krzysztof Piotrowski wcielił się w postać Jana Kiepury i zaśpiewał Brunetki, blondynki. Niejako w odpowiedzi na tę piosenkę Barbara Kotowicz zaśpiewała Przetańczyć całą noc z musicalu My fair lady. Artyści wznieśli jubileuszowy toast, wykonując Libiamo z opery Traviata. Grande finale stanowił utwór I will follow him z filmu Sister Act.
Reklama
Utwory przeplatane były wyjątkowymi momentami, podczas których składano słowa gratulacji i życzeń. Na uwagę zasługują przyznane chórowi i jego poszczególnym członkom odznaczenia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Brązowe Krzyże Zasługi: Bożennie Jowsa, Elżbiecie Malinowskiej, Stanisławowi Malinowskiemu, Agacie Niewińskiej, Jerzemu Niewińskiemu, Elżbiecie Stankiewicz, Helenie Szulc oraz Urszuli Wróbel. Srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypadł w udziale Elżbiecie Bilmin – dyrygentowi chóru. Brązowe odznaczenie otrzymał Bogdan Drozdowski – akompaniator chóru. Marszałek Województwa Podlaskiego Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego odznaczył: Elżbietę Bilmin, Barbarę Kotowicz, Danutę Karniewicz, Marzennę Perzynę, Martę Gołębiewską-Szczykowską oraz Stanisława Wróbla. Swoje nagrody wręczył również burmistrz Bielska Podlaskiego. Otrzymały je: Elżbieta Bilmin, Barbara Kotowicz oraz Marta Gołębiewska-Szczykowska.
Licznie przybyłe delegacje mogły złożyć słowa życzeń i gratulacji oraz przekazać okolicznościowe upominki. Wyrazy wdzięczności padły również ze strony chórzystów. Trzydziestoletnia działalność Chóru Polskiej Pieśni Narodowej nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu osób i instytucji, patronów oraz sponsorów. Podkreślono szczególne zasługi firmy Suempol i osób nią zarządzających: Urszuli i Edwarda Siecińskich oraz Moniki Siecińskiej-Jaworowskiej, która wręczyła chórowi jubileuszowy prezent w postaci pielgrzymki do Rzymu i Watykanu. Podczas pobytu chór będzie miał możliwość wystąpić przed Ojcem Świętym oraz Polonią.
Inicjatorem powstania Chóru Polskiej Pieśni Narodowej był nieżyjący już Jan Radkiewicz. Po raz pierwszy chór wystąpił 4 stycznia 1994 r. Pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym była Krystyna Kamińska. Obecnie, od niemal 20 lat, funkcję dyrygenta pełni Elżbieta Bilmin. Chór tworzą mieszkańcy Bielska Podlaskiego, których łączy wspólna pasja śpiewania. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki dawnej, sakralnej, pieśni patriotyczne, wojskowe, utwory muzyki ludowej oraz formy wokalno-instrumentalne. W ciągu trzydziestoletniej działalności chór wielokrotnie uświetniał ważne uroczystości i wydarzenia religijne oraz patriotyczne na terenie diecezji drohiczyńskiej, województwa podlaskiego oraz miasta Bielsk Podlaski. Zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach oraz festiwalach. W ramach swojej działalności koncertował w Polsce i za granicą. W dorobku chóru znajdują się trzy wydawnictwa płytowe z utworami prezentującymi różnorodny repertuar.