Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Promyczek – mały i dobry

Książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych towarzyszących ciekawych propozycji wydawniczych stanowią cenną pomoc formacyjną, wychowawczą i edukacyjną – powiedział bp Andrzej Jeż.

Niedziela Plus 7/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Zdjęcia: Maciej Karpiel, archiwum Wydawnictwa Promyczek

W panelu dyskusyjnym, który prowadziła Alicja Stolarczyk z RDN, uczestniczyli: Mariusz Książek, Monika Przybysz i ks. Michał Radziwiłł

W panelu dyskusyjnym, który prowadziła Alicja Stolarczyk z RDN,
uczestniczyli: Mariusz Książek, Monika Przybysz i ks. Michał Radziwiłł

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszy św. sprawowanej 3 lutego w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty, gdzie rozpoczęto świętowanie srebrnego jubileuszu Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek. Licznie zebranych gości, pracowników i współpracowników wydawnictwa oraz czytelników czasopism wydawanych w diecezji tarnowskiej powitał gospodarz miejsca – ks. prał. Jerzy Jurkiewicz.

Pomoc

W homilii bp Jeż zwrócił uwagę m.in. na to, jak ważne w przekazie nie tylko wiary dzieciom, ale także historii rodzin, miejscowości, narodu są opowieści starszych. Zauważył też, że dotarcie do dzieci z przekazem ewangelicznym nie jest wcale łatwą sztuką, i przypomniał, że tę misję od 25 lat realizuje Wydawnictwo Promyczek. – Świętując srebrny jubileusz Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek, chcemy podkreślić, że książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych ciekawych propozycji wydawniczych stanowią cenną pomoc formacyjną, wychowawczą i edukacyjną – powiedział bp Jeż. I przekonywał, że warto po nie sięgać, bo przyczyniają się one do budzenia wiary w najmłodszych i rozwijania wrażliwości na dobro i piękno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. za wspólną modlitwę podziękował dyrektor wydawnictwa ks. Andrzej Mulka. Świętowanie jubileuszu kontynuowano w nowosądeckim ratuszu. Spotkanie prowadziła Katarzyna Rogal, a prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel nazwał wydawnictwo wielkim dziełem.

Reklama

Ksiądz Mulka przybliżył zebranym historię i dokonania wydawnictwa. Przekazał, że wydawnictwo to, z siedzibą w Nowym Sączu, zostało powołane przez abp. Wiktora Skworca 1 lutego 1999 r. Wcześniej miesięcznik Promyczek Dobra był wydawany przez nowosądecką parafię św. Małgorzaty. Ksiądz dodał, że od samego początku ścisłe grono redakcyjne działa na zasadach wolontariackich, a tworzą je pasjonaci zatroskani o dobro dzieci. Są to Sylwia Hyży i Bogumiła Chmielowska, do których w następnych latach dołączyły Milenia Małecka-Rogal, Zofia Śliwowa, Anna Kosowska, Marta Gródek--Piotrowska, Sylwia Biernat-Krawczyk i Katarzyna Pawłowska.

Trzy obszary

Wydawnictwo Promyczek jest jedną z nielicznych katolickich oficyn w Polsce, która całość swej oferty kieruje do dzieci, a prowadzi działalność w trzech obszarach jako: wydawca dwóch miesięczników – Promyczek Dobra i Mały Promyczek, producent i dystrybutor wartościowych filmów oraz opiekun zespołu Promyczki Dobra. Ksiądz dyrektor poinformował, że od 2015 r. niektóre z filmów, koncerty i teledyski zespołu Promyczki Dobra umacniają pozycję Wydawnictwa Promyczek w internecie w serwisie YouTube. Przypomniał, że pierwszą stronę internetową dla wydawnictwa założył całkiem bezinteresownie ks. Józef Kloch. Podkreślił rolę kanału Promyczek NS w serwisie YouTube, na którym znajduje się blisko 600 materiałów, i poinformował, że w ciągu prawie 12 lat kanał zyskał już ponad 30 tys. subskrybentów, a materiały mają blisko 20 mln odsłon! I wyznał: – Mam nadzieję, że ta ciężka praca redakcji i pracowników wydawnictwa, wspierana życzliwie przez wielu dobrodziejów, pozwoli pokonać problemy, które pojawiły się w ciągu ostatnich 2 lat, i wydawnictwo dalej będzie służyło dzieciom.

Panel

Reklama

W ramach jubileuszu został zorganizowany panel dyskusyjny: „Czytamy czy oglądamy? Formy współczesnej komunikacji z dziećmi”. Do grona panelistów został zaproszony Mariusz Książek – prezes zarządu Fundacji Instytut Mediów, dyrektor generalny, który m.in. opowiedział o wieloletnim projekcie Mojego Pisma Tęcza. Podziękował też za inny projekt realizowany od 2021 r. przez Wydawnictwo Promyczek, dzięki któremu w czterdziestu parafiach w diecezji tarnowskiej Niedziela i miesięczniki Wydawnictwa Promyczek eksponowane są na specjalnych stojakach w przedsionkach kościołów, co ułatwia dostęp do nich wiernym. Przypomniał, że „druk nie ma nóg”. A zwracając się do ks. Mulki, zauważył: – Księże Andrzeju, chyba możemy powiedzieć do tych, którzy są naszymi najwierniejszymi kolporterami, czyli kapłanów w parafiach, którzy informują o czasopismach i zachęcają do ich czytania: dziękujemy za każde 30 sekund poświęcone na promocję czasopism w ogłoszeniach parafialnych!

O niebezpieczeństwach płynących z oddziaływania m.in. portali społecznościowych na dzieci i młodzież mówiła dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW – wykładowca, ekspert w zakresie mediów społecznościowych. – My oszaleliśmy w Polsce – stwierdziła i dodała: – Kiedy rozmawiam z moimi kolegami z uniwersytetów na Zachodzie, to pukają się w głowę, że dajemy 8-latkom smartfony. I przekonywała, że dziecko jest w stanie odciągnąć od telefonu wyłącznie rodzic. Podkreśliła rolę, jaką w kształtowaniu kolejnych pokoleń dzieci odgrywa Wydawnictwo Promyczek.

Z kolei ks. Michał Radziwiłł ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, tiktoker i katecheta LO im. Josephine Gebert w Piekarach k. Krakowa przekonywał: – Media społecznościowe są ważną przestrzenią, w której spędzamy godziny. I w związku z tym właśnie tam też trzeba Chrystusa zanieść i wszystko, co się robi, powinno mieć styl Chrystusowy.

Ewangeliczne treści

Z okazji jubileuszu wiele osób i instytucji przekazało Wydawnictwu Promyczek życzenia i gratulacje. Zarząd Województwa Małopolskiego uhonorował je srebrnym medalem Polonia Minor, a prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel – Medalem św. Małgorzaty. Za pracę na rzecz wydawnictwa podziękował ordynariusz diecezji tarnowskiej. – Człowiek jest z natury religijny i dlatego wypieranie dzisiaj religijności powoduje dużą dysfunkcję – przyznał bp Jeż i dodał: – Tak jak wielka samotność człowieka we współczesnej kulturze jest nienaturalną sytuacją, tak równocześnie wypieranie wdrukowanych treści religijnych jest bardzo szkodliwe i destrukcyjne, dlatego zauważamy trudną sytuację dysfunkcyjną wśród dzieci i młodzieży. I zaznaczył: – Myślę, że m.in. Wydawnictwo Promyczek pozwalało i pozwala przez różne formy działalności budować pierwotną, głęboką relację z Bogiem, która daje człowiekowi poczucie sensu życia.

Promyczek pragnie rozwijać wrażliwość i wyobraźnię dziecka, uczyć je logicznego i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przede wszystkim w sposób interesujący i atrakcyjny przybliżać najmłodszym prawdy ewangeliczne. Myślę, że mądry rodzic, dziadek, wychowawca docenią wartościowe czasopisma dla dzieci i zainteresują zawartymi w nich treściami najmłodszych Polaków!

2024-02-13 13:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga przebaczenia

Niedziela małopolska 36/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

ekstremalna Droga Krzyżowa

Archiwum prywatne państwa Turków

Krzyż milenijny na Cisowym Dziole, stacja iX przy trasie św. Jana Pawła ii

Krzyż milenijny na Cisowym Dziole,  stacja iX przy trasie św. Jana Pawła ii

Wyjdź z mroku do nowego życia! – takie hasło przyświeca tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. 18 września pątnicy z parafii Wola Piskulina pokonają ponad 30 km.

Droga Krzyżowa stanowi opis Męki Pańskiej połączony z odniesieniem do współczesnego życia, ale w jaki sposób miałaby ona być ekstremalna? Czytając rozważania, odwrócimy modlitewnik do góry nogami?
CZYTAJ DALEJ

Zainaugurowaliśmy Rok Święty 2025. Jak uzyskać odpust zupełny?

2025-01-02 21:10

[ TEMATY ]

odpusty

rok jubileuszowy

Rok Święty 2025

Karol Porwich/Niedziela

29 grudnia zainaugurowane zostały diecezjalne obchody Roku Świętego 2025. W archidiecezjach w Polsce wyznaczono Kościoły Jubileuszowe, w których aż do 28 grudnia 2025 r. można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Odpust, według Kodeksu prawa kanonicznego (kan. 992), „to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych”. Co to oznacza w praktyce? – Każdy grzech pociąga za sobą dwie rzeczy: winę oraz karę. Wina zostaje zgładzona raz z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Kiedy przystępujemy do spowiedzi, otrzymujemy rozgrzeszenie, to dokonuje się przebaczenie naszych grzechów i zgładzenie winy. Natomiast pozostaje jeszcze ta kara doczesna. Odpusty dotyczą właśnie jej – tłumaczy ks. Krzysztof Porosło w podcaście „Pielgrzymi nadziei. Podcast na Rok Święty”.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo siostry Martyny: Jestem szczęściarą, bo żyję z Panem Bogiem!

2025-01-02 21:06

[ TEMATY ]

świadectwo

siostry katarzynki

Archiwum siostry Martyny Ujazdowskiej

S. Martyna Ujazdowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w rozmowie z portalem niedziela.pl o zaplanowanej na 2025 rok beatyfikacji katarzynek – siostry Krzysztofy Klomfas i jej XIV towarzyszek, swojej drodze życia z Panem Bogiem i kryzysie zakonnych powołań.

Agata Kowalska: Siostro, zacznijmy od beatyfikacji siostry Krzysztofy Klomfas i jej XIV towarzyszek. Ta chwila nastąpi już w przyszłym roku – 31 maja 2025 r. Czym siostry się wyróżniały, że zostaną wyniesione do chwały ołtarzy?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję