W komunikacie ogłoszonym 14 bm. po zakończeniu obrad przypomniano, że RKP od dawna okazuje „szczególną troskę o głoszenie życzliwego stosunku człowieka do stworzenia Bożego – otaczającego środowiska”. Na przełomie XX i XXI wieków doprowadziło to do powstania szeregu dokumentów, wyrażających stosunek tego Kościoła do ekologii.
Sprawami tymi zajmowano się m.in. na Soborze Biskupim w 1997, a rozwinięto je na Jubileuszowym Soborze Biskupim w sierpniu 2000. Uchwalony tam dokument o podstawach społecznej koncepcji RKP zawierał także uwagi i spostrzeżenia dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska naturalnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 2008 zagadnienia te znalazły się w innym ważnym dokumencie – „Podstawach nauki RKP o godności, wolności i prawach człowieka”. W tym samym roku uchwalono w Stambule „Przesłanie głów lokalnych Kościołów prawosławnych” nt. ekologii na zakończenie ich spotkania. Dokument ten wspominał m.in. o ustanowionym już wcześniej przez Patriarchat Konstantynopola dniu modlitw o ochronę stworzenia, obchodzonym 1 września każdego roku. W związku z tym, że dzień ten zbiega się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, hierarchowie poparli wprowadzenie tematyki ochrony środowiska do katechizacji, kaznodziejstwa i duszpasterstwa swych Kościołów, „jak to się dzieje już w wielu z nich”.
Reklama
Dochowując wierności tym postanowieniom ogólnoprawosławnym Patriarchat Moskiewski na swym Soborze Biskupim w 2013 r. uchwalił dokument „Stanowisko Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w sprawie bieżących zagadnień ekologii”. Jest on bodźcem i zawiera wytyczne dla duchowieństwa i świeckich RKP w dziedzinie ekologii.
Z kolei Najwyższa Rada Kościelna na posiedzeniach 17 lutego i 25 czerwca br. omawiała propozycje Kościelno-Społecznej Organizacji Ochrony Przyrody, utworzonej przy Synodalnym Wydziale ds. Stosunków Wzajemnych Kościoła i Społeczeństwa w celu rozwijania uchwał podjętych przez Sobór z 2013. To właśnie wtedy zaproponowano wprowadzenie dnia modlitw o stworzenie Boże. Zamiast 1 września postanowiono wyznaczyć na to pierwszą niedzielę tego miesiąca, aby nie łączyć dwóch ważnych wydarzeń. Ponadto w niedziele przychodzi do cerkwi więcej ludzi, toteż obchody dnia modlitwy będą miały większy zasięg.
Rosyjscy biskupi prawosławni zwrócili też uwagę, że w ich kraju ochrona środowiska była zawsze zagadnieniem marginalnym, interesującym jedynie niewielu ludzi.