Reklama

Aspekty

Nie czekają na łatwe czasy

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu 27 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe przedstawicieli męskich wspólnot z terenu diecezji. Mszy św. w ich intencji przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2024, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Karolina Krasowska

Bp Lityński zaapelował do mężczyzn, by stanęli w obronie życia

Bp Lityński zaapelował do mężczyzn, by stanęli w obronie życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego mężczyźni udali się do Żagańskiego Pałacu Kultury, gdzie zaplanowano konferencję red. Jacka Karnowskiego i kongres organizacyjny Bractwa św. Józefa.

Stańmy w obronie życia

Reklama

W homilii pasterz diecezji zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się jeszcze w klimacie radości z przyjścia na świat Bożej Dzieciny, jednak klimat zewnętrzny, w jakim się obecnie znajdujemy, jest dramatyczny. Stwierdził tak w odniesieniu do oświadczenia przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii aborcji i jego apelu do wszystkich ludzi dobrej woli, by w duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro Ojczyzny jednoznacznie opowiedzieli się za życiem. – Życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, a św. Józef stanął odważnie i dzielnie w jego obronie – mówił bp Lityński. Dodał, że Kościół broniąc prawa do życia, odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. – Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym. Bóg mówi: „Nie będziesz zabijał!”. Przykazanie to jest zarazem fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności, wpisanego w sumienie każdego człowieka – kontynuował. – Dzisiaj, w zderzeniu ze światem antywartości, antykultury i cywilizacją śmierci, trzeba budzić i pielęgnować postawę rycerzy. Wiemy, że odwaga chrześcijanina, współczesnego rycerza, nie domaga się miecza i zbroi, tarczy i giermka, ale świadectwa wiary, jakie daje on na co dzień, że Bóg jest miłością. Drodzy bracia, którym patronuje św. Józef, św. Jan Paweł II, w imię naszych patronów, modlitwą i publicznym zaangażowaniem stańmy w obronie życia – apelował do mężczyzn bp Tadeusz Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe czasy, nowe zadania

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gorzowskiego Bractwa św. Józefa, którzy przyjechali z duszpasterzem ks. Henrykiem Grządko. – Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 r. powiedział w Gorzowie Wlkp., że nadchodzące czasy, będą stawiały przed nami nowe zadania. Zachęcał, byśmy ufając w Bożą pomoc, nie bali się ich realizować. Dlatego chcemy rozpoznawać zadania i je realizować. Chcemy uświęcać siebie i nasze rodziny, uczestniczyć w misji Kościoła i w rozwoju społeczeństwa – powiedział ks. Henryk Grządko. Dodał, że chcąc stworzyć warunki do dalszej ewangelizacji, potrzebna jest dobra organizacja. Dlatego za zgodą biskupa diecezjalnego podjęto decyzję o utworzeniu stowarzyszenia Bractwa św. Józefa na szczeblu diecezjalnym. – Naszym zadaniem jest porządkowanie i stabilizowanie rzeczywistości. To od początku było zadaniem Kościoła i my też musimy mieć narzędzia i warunki, żeby to czynić. Podjęliśmy decyzję o założeniu stowarzyszenia, dlatego że chcemy skuteczniej pielęgnować, rozszerzać i bronić wartości, a więc służyć Kościołowi, bronić wiary, rodzin, małżeństw i wychowania dzieci, a przede wszystkim nieść Ewangelię – podkreślił ks. Grządko. – Św. Józef nie czekał na łatwe czasy i my też nie czekamy. W tych warunkach, jakie są, ewangelizujemy – niesiemy światło Chrystusa, chronimy Go w sercach ludzkich, szczególnie dzieci i młodzieży! – zaznaczył kapłan.

Odpowiedzialność za rodzinę

– Nasze zadania to odpowiedzialność za Ojczyznę oraz za to, żebyśmy wzrastali w miłości do Boga i ludzi. To jest fundament. Jeżeli to będzie promieniowało, to będzie w nas radość życia – powiedział Ireneusz Gasza. – Nasz patron pokazał nam przede wszystkim to, jak ma wyglądać odpowiedzialność za rodzinę i to, jak trzeba kochać małżonkę. To jest dla nas bardzo ważne. Poza tym musimy pamiętać, że niebezpieczeństwa zawsze będą czyhać, natomiast my, jako odpowiedzialni mężczyźni, musimy im stawić czoła – dodał członek Bractwa św. Józefa z Gorzowa Wlkp.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opłatkowe z samorządowcami

Niedziela podlaska 2/2019, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

opłatek

Ks. Marcin Gołębiewski

Spotkania opłatkowe zsamorzadowcami

Spotkania opłatkowe zsamorzadowcami

Tradycją stały się organizowane co roku w okresie bożonarodzeniowym spotkania opłatkowe z samorządowcami

Tak i 3 stycznia br. na zaproszenie bp. Tadeusza Pikusa do Drohiczyna przyjechali przedstawiciele władz: rządowych, parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych; ludzie świata kultury, nauki, środków społecznej komunikacji, przedsiębiorcy oraz miłośnicy Podlasia. Śpiewem kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” rozpoczęto spotkanie na auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Następnie ks. prał. Zbigniew Rostkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej powitał gości.
CZYTAJ DALEJ

Jezus przypomina nam, że bez krzyża nie ma zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 27-33.

Czwartek, 20 lutego
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 2025. Młodzież przy grobie św. Jana Pawła II

2025-02-21 07:43

[ TEMATY ]

Watykan

Jubileusz 2025

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Jako ludzie młodzi, jako wierzący pielgrzymujemy do takich świętych miejsc, żeby doświadczyć obecności Boga - mówił Mikołaj Jurak w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. Uczeń przybył wraz z grupą 50 rówieśników oraz opiekunami do Bazyliki Św. Piotra. Wszyscy reprezentują Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju i pielgrzymują do Rzymu w ramach Roku Jubileuszowego.

Anetta Witkowska – dyrektor szkoły, wskazuje, że społeczność szkolna, mając takiego patrona, praktykuje i kultywuje wszystkie tradycje związane z taką postacią jaką był św. Jan Paweł II. Dodaje, że dla niej osobiście, taka pielgrzymka jest sporym wydarzeniem. „Ja jestem w procesie zmiany w swoim życiu i bardzo potrzebuje takich pielgrzymek, doświadczeń i to jest dla mnie osobiście bardzo ważne co tutaj dzisiaj się dzieje” - dodaje.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję