Reklama

50 lat parafii św. Jana Brebeuf w Niles

Polski etap

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozwój i zmiany

Na obrzeżach Chicago, gdzie jeszcze 50 lat temu znajdowały się pola i lasy oraz plantacje cebuli, w wiosce zwanej Niles, wyrosła nowa wspólnota parafialna. Przemieszczanie się ludności z Chicago na północno-zachodnie przedmieścia uwarunkowało powstawanie nowych ośrodków życia. Powstały nowe centra handlowe, szkoły, szpitale i kościoły oraz inne ośrodki użyteczności publicznej.
W nowy krajobraz w centrum Niles wpisał się 50 lat temu piękny nowoczesny kościół św. Jana Brebeuf. Wygląd architektoniczny kościoła przypomina indiański namiot. Patronem kościoła jest św. Jan Brebeuf - jezuita, który Indianom głosił Ewangelię, a tutaj wstawia się za wszystkimi u Boga i wyprasza łaski przybywającym do tego kościoła.
Wnętrze kościoła zwieńczają od frontu oszklone ściany, przez które światło słońca oświetla kościół niemal przez cały dzień. Wychodząc z kościoła po prawej jego stronie znajdziemy interesującą drogę krzyżową, której treść z napisami znajdziemy na szybach, zaś dalej ujrzymy zarysowaną dużymi kamieniami drogę z wyżłobionymi krzyżami, a następnie ścianą przypominającą "ścianę płaczu" w Jerozolimie. Kiedy kard. John P. Cody poświęcał tę świątynię 50 lat temu snuł myśl, że ściany tego kościoła składają się z różnorakich kamieni, które symbolizują ludzi, którzy tworzą parafię - Lud Boży zjednoczony razem w Eucharystii i w Miłości Bożej.
Wiemy z nauki Kościoła, że "parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi" (KPK, kan. 515). Z zasady ogólnej parafia powinna być terytorialna, a więc obejmująca wszystkich wiernych określonego terytorium. Gdzie jednak jest to wskazane, należy tworzyć parafie personalne, określone z racji obrządku, języka i narodowości wiernych jakiegoś terytorium, albo z innego jeszcze powodu (Kan 518).
Do Niles chętnie przybywają Polacy z różnych części Chicago. Według danych pilotażowych, do naszego kościoła przyjeżdżają wierni z 14 dystryktów. Na dłużej osiedlają się tutaj głównie młode rodziny, których status ekonomiczny jest już ustabilizowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Eucharystia centrum życia chrześcijańskiego

W naszym kościele znajdują oparcie wszyscy, i starsze i młodsze pokolenia emigracji. W swojej tęsknocie za polskością znajdują zrozumienie i możliwość wyrażania swoich przeżyć religijnych w ojczystym języku. Już od wielu lat wspólnota ta jest otwarta na różne narodowości.
23 lutego 1980 r. pierwszą Mszę św. w naszym kościele o godz 6.30 odprawił po polsku bp T. Jakubowski. Zawiązał się wtedy komitet złożony z Polaków z tutejszej parafii, który troszczył się o liturgię w języku polskim. Najbardziej aktywnie w organizowaniu polskiej Mszy św. przyczyniły się rodziny państwa Araszewskich, Wróbleskich, Tatkowskich, Stankiewiczów, Sokołowskich, Popków i pan Jan Iżykowski, który do dzisiaj wspomina tamte historyczne wydarzenia, pełne zapału patriotycznego i religijnego. Na początku dojeżdżali księża na sobotnią Mszę św. z różnych polskich kościołów, między innymi ks. Shaw, ks. J. Mytych. Później opiekę duszpasterską w języku polskim w naszej parafii objęli jezuici: o. Andrzej Pełka, a następnie o. Leszek Balczewski, który swoją gorliwą pracą służył Polakom utwierdzając ich wiarę i patriotyzm zarówno podczas Mszy św. sobotniej oraz spowiedzi w naszym kościele, jak i innymi posługami duszpasterskimi.
Fundamentem, na którym zbudowany został Kościół, jest Jezus Chrystus. On ustanowił swój Kościół jako wspólnotę wiary, nadziei i miłości tu na tej ziemi, jako widzialny organizm; nieustannie go też przy życiu utrzymuje, rozlewając przez niego prawdę i łaskę na wszystkich (por. KDK Nr 8). Tym życiodajnym sakramentem, który utrzymuje przy życiu Kościół jest Eucharystia. W niej najpełniej urzeczywistnia się obecność żywego Chrystusa. Eucharystia jest centrum życia chrześcijańskiego. Proboszcz naszej parafii, ks. Tomasz May, zapowiadając 50-lecie parafii w biuletynie z 9 lutego br. napisał: "Parafia św. Jana Brebeuf istnieje już 50 lat jako wspólnota ludzi zjednoczonych w modlitwie, kształcąca dzieci w wierze i w różnych formach grupowych, przez które służą innym większym wspólnotom (...). Piećdziesiąt lat temu Msza św. była po łacinie, pieśni były inne, ale istota Mszy św. pozostaje ciągle ta sama. My zbieramy się jako wspólnota wierzących. Chrystus jest obecny w Eucharystii - Chrystus jest obecny w dzieleniu się Jego słowem. My jesteśmy karmieni Słowem i Sakramentem. Ja uczestniczę od 4 lat w tej podróży wiary, stąd moje widzenie może być inne od tych z was, którzy byliście tutaj przez całe 50 lat. Aby przypomnieć te ostatnie 50 lat i by lepiej widzieć naszą przeszłość ze wszystkimi radościami i cierpieniami, Komitet Jubileuszu prosi o przyniesienie do kancelarii fotografii, które przechowujecie, a które ilustrują wasze zaangażowanie w życie parafii (...). Serdecznie dziękujemy za wasz wkład i za to, że stajecie się częścią fundamentu wiary, nauki i służby na następne 50 lat".

Akcenty polskie

Wkład Polaków w budowanie wspólnoty parafialnej św. Jana Brebeuf naznaczony był szczególnym polskim rysem, a mianowicie pobożnością Maryjną. Już 10 lat temu powstała w naszej parafii grupa modlitewna o nazwie "Ave Maryja", założona przez Krystynę Hageman w październiku 1993 r.
Grupa spotyka się w każdą środę o godz. 7.00 pm na Mszy św. i nabożeństwie z adoracją Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo środowe w naszej parafii gromadzi wszystkich czcicieli Najświętszej Maryi Panny. Czciciele Maryi gromadzą się również w Pierwszy Piątek Miesiąca na Mszy św. w języku polskim i Nabożeństwie Wynagradzającym o godz. 8.00 pm. W każdą pierwszą sobotę miesiąca na modlitwę w naszej świątyni gromadzi się grupa Apostolstwa Nieustającego Różańca. Nabożeństwo to powstało z inspiracji Objawień Fatimskich, kiedy to siostrze Łucji została objawiona prośba Jezusa o Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanej Matce Maryi, które rozpoczyna się zawsze Mszą św. o godz. 6.30 i trwa do godz 10.00 pm. Jego istotą jest wynagradzanie Maryi za bluźnierstwa, jakich doznaje od niewdzięcznych ludzi. Czciciele Maryi z tą intencją przystępują do spowiedzi i Komunii św., adorują Jezusa w Naświętszym Sakramencie, odmawiają Różaniec i przez 15 minut trwają na modlitwie w ciszy, łącząc się z Maryją w Jej Tajemnicach różańcowych. Na nabożeństwie jest obecna figura Matki Bożej Fatimskiej, która przez następny miesiąc wędruje pośród członków Apostolstwa Nieustającego Różańca oraz innych czcicieli Maryi.
Od 10 lat w ostatnią sobotę miesiąca gromadzi się w naszym kościele Grupa Apostolatu Duszy Chrystusa. Założycielką tego apostolatu była Zofia P. Tajber, zmarła w 1963 r. w Krakowie. Z jej powołania zrodziło się Zgromadzenie Sióstr Duszy Chrystusowej, które swoją siedzibę ma w Prądniku k. Krakowa. Poza Polską, nasz kościół jest jedynym miejscem, gdzie rozwinął się ten apostolat.
Polskim akcentem w naszej parafii zaznacza się również Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, zwłaszcza w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas którego w dwóch językach czczone jest już od 3 lat Miłosierdzie Boże. Obecnie są wtedy w parafii relikwie św. Faustyny, które poza tym świętem przechowywane są w Marian Center Chapel, przy ul. Foster w Chicago.
Polacy bardzo aktywnie uczestniczą we wszystkich parafialnych organizacjach i grupach religijnych jak Night Columbus, Holy Name, Mens´ Club, Catholic Womens´ Club, St. Vincent de Paul Society oraz Golden Agers Club. Nową grupą w naszej parafii jest Stowarzyszenie Królowej Jadwigi, założone przez Salomeę Koziara. Stowarzyszenie Królowej Jadwigi pragnie propagować naukę Kościoła, budować wspólnotę, wspomagać księdza proboszcza w organizowaniu różnego rodzaju spotkań, celem głoszenia prawdy Chrystusowej i Jego miłości. Stowarzyszenie to przez modlitwę i służbę jest otwarte na szukających Boga i modli się za Ojca Świętego, za rządzących, za matki i dzieci, o zatrzymanie aborcji, zjednoczenie naszej parafii, nawrócenie i umocnienie wiary i wzrost duchowy całej wspólnoty parafialnej.
Wspólnota naszej parafii otwarta jest na dzieci i młodzież. W szkole sobotniej im. Mikołaja Kopernika 500 dzieci uczy się języka polskiego. Chór dziecięcy, występujący podczas liturgii Mszy św. w I sobotę miesiąca, gromadzi dzieci, które pięknie śpiewają w języku polskim i angielskim. Grupę dziecięcą prowadzi Bożena Redliński oraz Lidia i Piotr Undas.
Młodzież zawiązała swoją grupę po wspaniałych przeżyciach z Ojcem Świętym w Toronto w 2000 r. Nazwa grupy "Sól i Światło" została wzięta z przesłania, jakie Ojciec Święty pozostawił młodzieży na ich pracę apostolską wśród rówieśników. Nasza młodzież przygotowuje liturgię w III niedzielę miesiąca oraz gromadzi się na czytanie Biblii w sobotę wieczorem w parafialnym rektorium.
Zespół młodzieżowy "Trąbki", prowadzony przez organistę Mariusza Kośla, uświetnia wszystkie ważniejsze uroczystości parafialne, jak Pasterka, Rezurekcja, Boże Ciało, które gromadzą w naszej parafii rzesze wiernych. Pan Mariusz przygotowuje również liturgię chrztu w języku polskim oraz jest odpowiedzialny za lektorów i udzielających Komunię św. Organista Marian Mikowski, który już od wielu lat obsługuje Mszę św. o godz. 6: 30 w sobotę, podczas różnych nabożeństw okresowych wydobywa ze skarbca naszej kultury muzycznej wszystkie elementy polskie, przypominając wszystkim o ich korzeniach i tradycji Kościoła katolickiego.
Opiekunem duszpasterstwa w języku polskim jest niżej podpisany, który razem z ks. Arthurem Olsenem - Amerykaninem polskiego pochodzenia, służy w budowaniu wspólnoty parafialnej.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej religijnej działalności. Bł. Piotr To Rot

[ TEMATY ]

Bł. Piotr To Rot

Karol Porwich/Niedziela

Piotr przyszedł na świat w 1912 r. w wiosce Rakunai na wyspie Nowa Brytania znajdującej się w Archipelagu Bismarcka, na północny wschód od wyspy Nowa Gwinea na Oceanie Spokojnym. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych chrześcijan na wyspie.

Piotr był bardzo pobożnym dzieckiem. Bardzo często przystępował do Komunii św. i służył do Mszy. W 1930 r. zapisał się do szkoły katechistów. Po 3 latach rozpoczął pracę w rodzinnej wiosce. Swą gorliwością pociągał młodych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

W Rzymie można oglądać wystawę o polskich męczennikach z Pariacoto

2024-07-06 15:11

[ TEMATY ]

bł. o. Michał Tomaszek

bł o. Zbigniew Strzałkowski

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.

Uroczysta inauguracja wystawy z udziałem Polonii odbyła się w środę 3 lipca w Klasztorze Franciszkanów na Via San Teodoro 42. „Jestem bardzo zadowolony, że wspólnie z ambasadorem Peru mogliśmy dzisiaj w Casa Kolbe, w miejscu, które upamiętnia pobyt św. Maksymiliana Kolbe tutaj w Rzymie, dzięki otwartości i dzięki współpracy z franciszkanami, otworzyć wspólnie wystawę o naszych braciach, męczennikach z Peru, która jest skierowana do naszych rodaków, którzy odwiedzają Rzym, ale też skierowana do innych pielgrzymów, którzy tutaj przybywają” - podkreślił ambasador Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek beatyfikuje karmelitankę

Pod hasłem „W drodze z nadzieją” papież Franciszek odwiedzi pod koniec września Belgię. Na zakończenie wizyty papież odprawi 29 września mszę św. na stadionie Króla Baudouina w Brukseli. Poinformowała o tym Konferencja Biskupów Belgijskich.

Na początku Eucharystii papież Franciszek dokona beatyfikacji zmarłej w Brukseli karmelitanki Anny od Jezusa. Informując o tym episkopat Belgii podkreślił, że będzie to niezwykłe wydarzenie, ponieważ zazwyczaj papież Franciszek dokonuje beatyfikacji podczas uroczystości w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję