RÓŻNE INTERPRETACJE
Dokument z zastrzeżeniami
„W przypadku, kiedy osoby żyjące w związkach nieregularnych proszą o błogosławieństwo, kapłan udziela takiego błogosławieństwa poszczególnym osobom, aby uniknąć choćby cienia wrażenia, że jest to kwestia zatwierdzenia, zalegalizowania lub umieszczenia związku nieregularnego na poziomie małżeństwa sakramentalnego” – czytamy w wytycznych duszpasterskich opublikowanych przez Konferencję Biskupów Słowacji. Odnoszą się one do stosowania deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Fiducia supplicans. Już dawno żaden dokument watykański tak nie rezonował w Kościele. Biskupi z globalnego Południa, w szczególności z Afryki, mocno go krytykowali. Słowaccy hierarchowie poszli inną drogą. Próbują – jak to tylko możliwe – przeciwstawić się rozszerzającym się interpretacjom tego tekstu, w czym celują przede wszystkim liberalne środki przekazu. Biskupi zastrzegają, że „kapłan może go [błogosławieństwa] udzielić jedynie po szczerym poinformowaniu proszących o faktycznym znaczeniu i celu tego błogosławieństwa, którym jest prośba o pokój, zdrowie i inne dobre rzeczy, a zarazem o uwolnienie od wszystkiego, co w życiu danej osoby jest sprzeczne z Ewangelią, jak również o umocnienie do życia zgodnego z wolą Bożą”.
CO NAS ŁĄCZY
Wspólne czytanie, modlitwa i dialog
Reklama
Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” 26 stycznia obchodzony będzie XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Łodzi, przedstawiciele obydwu religii będą czytać Biblię i Koran, modlić się oraz dyskutować. Inicjatywa polskiego episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierska w skali światowej. Polski kontakt z dzisiejszym światem islamu jest pośredni. Swoją wiedzę, a raczej wyobrażenia czerpiemy z mediów, a tam zwykle są złe newsy. Nasze kontakty bezpośrednie są rzadkie, bo i muzułmanów u nas niewielu – 40, a może 50 tys. Także z tego powodu wydarzeniem tym „nie będzie żyła cała Polska”, ale pokazuje ono, że mimo wielu – czasem głębokich – różnic jest też całkiem sporo spraw, które nas, jako ludzi wierzących w jednego Boga, po prostu łączą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
MEDIACJA
Misja humanitarna
Arcybiskup Stanisław Gądecki wyraził gotowość podjęcia interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości ws. przebywających w więzieniu dwóch polityków PiS – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych ministrów, wcześniej zasiadających w kierownictwie CBA. Przewodniczący KEP zareagował w ten sposób na list małżonek polityków zawierający prośbę o mediację w ich sprawie u ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Przypomnijmy, że niedługo po wyborach Kamiński i Wąsik zostali skazani na 2 lata więzienia w sprawie, w której prezydent Andrzej Duda w 2015 r. wobec obydwu wydał akt łaski. Część środowiska prawniczego nie uznała tego aktu. Andrzej Duda na prośbę małżonek polityków rozpoczął procedurę ułaskawieniową, w której decydującą rolę pełni prokurator generalny Adam Bodnar. Choć od ruchu prezydenta upłynęło już trochę czasu, sprawa stoi w miejscu, a stan zdrowia Kamińskiego i Wąsika pogarsza się w związku z podjętym przez nich protestem głodowym. Gorliwość, z jaką wymiar sprawiedliwości postępuje w sprawie obydwu polityków, którym postawiono stosunkowo błahe zarzuty przekroczenia uprawnień w starej „aferze gruntowej”, w sytuacji gdy w kręgach obecnej koalicji można znaleźć osoby, na których ciążą zarzuty o wiele poważniejsze, skłania do tego, aby szczerze wątpić, że chodzi tu o dura lex sed lex.
REEMIGRACJA
Przeciw ekstremizmom
Reklama
Sześciu biskupów odpowiedzialnych za diecezje na wschodzie Niemiec (Berlina, Drezna, Erfurtu, Magdeburga, Görlitz, Hamburga) wydało pilne ostrzeżenie przed prawicowymi partiami populistycznymi, głównie przed Alternatywą dla Niemiec (AfD). Godność ludzka jest nienaruszalna, a partie kwestionujące tę zasadę nie mogą stanowić żadnej alternatywy – piszą biskupi. Powód wydania wspólnego apelu to rosnące w społeczeństwie napięcie związane z planami masowej „reemigracji” przebywających w Niemczech cudzoziemców. Polaryzacja i podział nie są bolączką tylko polskiej polityki. Narastają one praktycznie w każdym zakątku tej części świata, w którym dominuje liberalna demokracja. Pożywką dla wzrostu tych sentymentów są globalne turbulencje związane ze zmaganiami o zmianę światowego ładu. Nie bez znaczenia są także rozczarowanie politycznymi elitami i poczucie braku sprawczości coraz większych grup wyborców, co rzeczywiście może – nawet w całkiem bliskiej przyszłości – stać się niebezpieczne i grozić „powtórką z historii”.
ZAKAZ POBYTU
Metropolita „non grata”
Władze Estonii nie przedłużyły prawa pobytu metropolicie Eugeniemu (Reszetnikowi), zwierzchnikowi Estońskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu moskiewskiego. Duchowny jest obywatelem rosyjskim i ma prawo przebywać w tym nadbałtyckim państwie tylko do 6 lutego. W tym dniu, albo wcześniej, musi on opuścić granice Estonii. Ma to związek z promoskiewskimi wypowiedziami metropolity i wspieraniem przez niego działań Rosji na Ukrainie. Nie zaprzestał ich, mimo że władze państwowe dawały mu do zrozumienia, iż będą to traktowały jako działanie wymierzone w niepodległe estońskie państwo. Estonia czuje się poważnie zagrożona imperialną polityką Rosji. Jest to zagrożenie tym bardziej realne, że jedna czwarta jej mieszkańców to Rosjanie. W niedawno zmienionej koncepcji polityki zagranicznej Rosja po raz pierwszy przyznała sobie prawo używania siły zbrojnej w celu obrony swoich obywateli przebywających poza terenami Federacji Rosyjskiej.
ABSOLUTNA POTRZEBA
Rok Modlitwy
Reklama
Papież ogłosił Rok Modlitwy. Po odmówieniu Anioła Pańskigo i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa 21 stycznia powiedział: „Rozpoczynamy dzisiaj Rok Modlitwy, czyli rok poświęcony ponownemu odkryciu wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy: modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła, modlitwy w świecie”. Rok Modlitwy będzie poprzedzał zbliżający się czas Roku Jubileuszowego 2025. Modlitwy nigdy nie dość. Nigdy jest ona przeceniona. Modlitwy nigdy za dużo, a zawsze zbyt mało.
Rubrykę przygotował Tomasz Musiał
ARESZT
Antychrześcijański kurs białoruskich władz
Od ponad 2 miesięcy białoruskie KGB przetrzymuje w areszcie śledczym w Mińsku ks. Henryka Okołotowicza, proboszcza parafii św. Józefa w podmińskim Wołożynie. Władze autorytarnego państwa nie informują ani o zarzutach stawianych duchownemu, ani o jego stanie zdrowia. Zapewne jest to element zaostrzenia kursu wobec Kościołów innych niż prawosławny – i to ten odłamu moskiewskiego – na Białorusi. Niedawno Alaksandr Łukaszenka wprowadził obowiązek ponownej rejestracji związków religijnych, co najprawdopodobniej będzie kolejną okazją do „utrącenia niepokornych”, zresztą nie tylko katolików, ale także protestantów. W szerszym sensie – białoruski reżim przygotowuje się do kolejnych wyborów prezydenckich i robi wszystko, aby nie było powtórki z 2020 r.