Reklama

Turystyka

Z modlitwą przez świat

Pielgrzymowanie to forma modlitwy, która pozwala umacniać własną wiarę. Jak wielkim bogactwem dla człowieka może być pielgrzymowanie, pokazał Pielgrzym Świata – św. Jan Paweł II. Między innymi przez swoje liczne pielgrzymki stawał się coraz bardziej papieżem, którego określono mianem „Wielki”.

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 60-61

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Artur Matiaszczyk

Lourdes

Lourdes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymki to nie zwykłe podróże turystyczne, lecz szansa przeżycia czegoś wyjątkowego, przede wszystkim na poziomie duchowym. Wiedzą o tym pracownicy Konsorcjum.pl Trade & Travel Company, eksperci z pasją w organizowaniu pielgrzymek. Ta pasja i profesjonalizm przekładają się na zadowolenie pielgrzymów, którzy nie muszą się martwić o nic poza przeżywaniem duchowym. Dobry standard świadczeń, należyta opieka nad pielgrzymami, dbałość o szczegóły w organizacji i realizacji programu są ich wielkim atutem. Komfort i poczucie bezpieczeństwa pozwalają bowiem pielgrzymom skupić się na poszukiwaniu Boga. Należy zaznaczyć, że zawsze najważniejszym punktem wszystkich programów pielgrzymkowych są codzienna Msza św. i opieka duchowa.

Reklama

Jakie pielgrzymki warto odbyć? Nie można nie wspomnieć o pielgrzymce do Rzymu, zwanego Wiecznym Miastem. To niewątpliwie jeden z ważniejszych punktów na mapie turystyki pielgrzymkowej. Centrum Rzymu to nie tylko przepiękne bazyliki, ale również majestatyczne zabytki z czasów starożytnych, takie jak np. Koloseum. W programie pielgrzymki znajduje się również Watykan, gdzie można podziwiać Muzea Watykańskie – jeden z największych zbiorów sztuki na świecie z eksponatami od antyku po XX wiek – oraz Kaplicę Sykstyńską ze słynnymi freskami Michała Anioła. Bardzo ważnym duchowym przeżyciem jest uczestnictwo we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Ostatnim punktem pielgrzymki jest przejazd na Monte Cassino, miejsce, które jest symbolem odwagi polskich żołnierzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciekawa jest również pielgrzymka „Sanktuaria Włoch”, która prowadzi przez najważniejsze miejsca dla pielgrzymów, od Lanciano – miejsca cudu eucharystycznego, przez miasto św. Ojca Pio – San Giovanni Rotondo, majestatyczny Rzym, siedzibę Ojca Świętego – Watykan, miejsce działalności św. Franciszka – Asyż, aż na północ Włoch, do Wenecji – malowniczego miasta ulokowanego na lagunie poprzecinanej licznymi kanałami, gdzie pielgrzymi mogą się zachwycić m.in. bazyliką św. Marka.

Pielgrzymka do Portugalii daje możliwość odwiedzenia dwóch ważnych centrów pielgrzymkowych Europy. W ciągu kilku dni pielgrzymi mogą się modlić w Fatimie – miejscu, gdzie Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom, oraz pokłonić się przed grobem św. Jakuba w Santiago de Compostela po hiszpańskiej stronie granicy.

Medjugorie jest znanym i chętnie odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w Europie i ośrodkiem odnowy życia religijnego. W tym wyjątkowym mieście i okolicach nie brakuje miejsc do modlitwy, rozmyślań i kontemplacji. W pobliżu Medjugorie znajdują się dwa wzniesienia – Wzgórze Objawień (Podbrdo), miejsce pierwszych objawień Matki Bożej, oraz Góra Krzyża (Križevac), na której grupy pielgrzymów odprawiają nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Centrum życia sakramentalnego i modlitewnego podczas każdej pielgrzymki jest kościół parafialny św. Jakuba Apostoła – patrona pielgrzymów.

Reklama

Gruzja jest drugim krajem na świecie, który oficjalnie przyjął chrześcijaństwo. Stało się to w 317 r. Wraz z chrześcijaństwem Gruzja przejęła kult św. Jerzego, z pochodzenia Greka, który był oficerem gwardii rzymskiego cesarza Dioklecjana. Cesarz wydał edykt głoszący, że każdy chrześcijański żołnierz ma zostać zdegradowany i musi złożyć ofiarę rzymskim bogom. Jerzy nie podporządkował się edyktowi i zginął śmiercią męczeńską w 303 r. Nie można zapomnieć o św. Nino, której kult w Gruzji jest cały czas bardzo mocny. Iberyjski król Mirian II miał się przekonać do nawrócenia po uzdrowieniu jego żony przez niewolnicę z Kapadocji imieniem Nino, która wówczas głosiła Ewangelię na terenach Iberii. Dziś jest ona jedną z najważniejszych świętych w Kościele gruzińskim. Gruzja to wspaniałe miejsce do pielgrzymowania, również w połączeniu z Armenią, która jest pierwszym krajem, który uznał chrześcijaństwo za religię państwową.

Malta – to tu w 60 r. zatrzymał się w drodze do Rzymu św. Paweł Apostoł i to właśnie tutaj powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich. Przez całe wieki Malta była ostoją chrześcijaństwa wobec bliskości imperium tureckiego i świata arabskiego. Dziś jest krajem słynącym nadal z dbałości o religię i tradycje chrześcijańskie, ale także ze wspaniałych zabytków sprzed naszej ery i sprzyjającego klimatu śródziemnomorskiego.

Warto rozważyć pielgrzymkę „Śladami Starego Testamentu do Egiptu” – ziemi, do której uchodził przed głodem naród Jakuba. Z niewoli egipskiej wyprowadził go Mojżesz i wędrowali przez 40 lat (do ziemi obiecanej, przez Morze Czerwone). Egipt to również miejsce ucieczki św. Józefa z Jezusem i Maryją przed Herodem i rzezią niewiniątek betlejemskich. Po dziś dzień w Kairze w koptyjskim kościele odwiedzana jest grota, w której Maryja karmiła Dzieciątko. Poznamy Koptów – egipskich chrześcijan oraz fascynujące zabytki starożytnej cywilizacji z epoki faraonów.

Reklama

Pielgrzymka „7 Kościołów Apokalipsy św. Jana” do Turcji prowadzi trasą przez miejsca wspomniane w Nowym Testamencie w Księdze Apokalipsy. Jezus Chrystus w objawieniu przekazał Janowi, że każdy z siedmiu Kościołów ma swojego anioła: „Napisz więc to, co widziałeś i co jest, i co potem musi się stać. Co do tajemnicy siedmiu gwiazd, które ujrzałeś w mojej prawej ręce, i co do siedmiu złotych świeczników: siedem gwiazd – to są aniołowie siedmiu Kościołów, a siedem świeczników – to jest siedem Kościołów” (Ap 1, 19-20). Kościoły, o których tu mowa, są rozumiane nie jako budynki, lecz jako społeczności chrześcijan żyjących w poszczególnych miastach.

Pielgrzymka do Meksyku, do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, jest niezmiennie ogromnym przeżyciem dla pielgrzymów. Dla wielu z nich jest to pierwsza tak daleka i egzotyczna podróż. Nawiedza się miejsca święte dla Meksykanów, odkrywa tajemnice prekolumbijskich Indian i poznaje współczesną kulturę Meksyku. Pod świętym obrazem Matki Bożej, której objawienia zaowocowały nawróceniem milionów Indian i dały początek ewangelizacji Ameryki Łacińskiej, pielgrzymów czekają wzruszające chwile.

Potwierdzeniem przygotowywania pielgrzymek w zgodzie z wiarą i nauką Kościoła katolickiego jest wielokrotne odznaczenie firmy medalem Mater Verbi.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą Konsorcjum.pl Trade & Travel Company organizowanych przez nas pielgrzymek na stronie: www.pielgrzymki.konsorcjum.com.pl.

biuro@konsorcjum.pl

Łódź, Piotrkowska 92, tel. 42 633 35 55

Warszawa, Koszykowa 53, tel. 22 622 82 96

2024-01-09 11:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście solą dla ziemi

Niedziela kielecka 34/2018, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymki

TER

Powitanie pielgrzymów w Kielcach

Powitanie pielgrzymów w Kielcach

37. Piesza Pielgrzymka z Wiślicy na Jasną Górę dobiegła końca. Jaka była, kim byli ludzie, którzy w wyjątkowym upale szli do Jasnogórskiej Matki? Jak przeżywali ten czas rekolekcji w drodze? Na pewno każdy pątnik inaczej przeżywał swoje pielgrzymowanie, niosąc w plecaku jakąś osobistą intencją, modląc się o błogosławieństwo, pracę, czy ulgę w cierpieniu. Wszystkich łączyło jedno – każdy z nich szedł do Czarnej Madonny z Jasnej Góry. Szli niosąc w sercu również nasze intencje

Tak naprawdę pielgrzymka rozpoczęła się 5 sierpnia w Wiślicy. Do prastarego, słowiańskiego grodu przybyli pątnicy z całej diecezji kieleckiej. Zapisywali się do swoich grup i przygotowywali do Eucharystii. W tym roku Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył bp. Mirosław Gucwa, biskup diecezji Bojar w Republice Środkowoafrykańskiej, pochodzący z diecezji tarnowskiej. Towarzyszyło mu kilkudziesięciu kapłanów. Ołtarz polowy stanął obok wiślickiej bazyliki. W homilii Biskup mówił o dramatach mieszkańców Afryki, o wojnie, głodzie, chorobach, które zbierają olbrzymie śmiertelne żniwo. – Dwa lata temu pojechałem do jednej z parafii, kilka dni po ataku rebeliantów. Zabili oni dwie dziewczyny. Weszli również do mieszkania kapucyna z Krakowa. Torturowali go, ale zobaczyli u niego sprzęt elektroniczny, więc zabrali to wszystko i nic mu nie zrobili. Do dziś w jego pokoju widać ślady po kulach. Zbrodniarze przestrzelili nawet wizerunek św. Jana Pawła II – mówił, apelując do pielgrzymów, aby w swoich modlitwach pamiętali o mieszkańcach Afryki tak okrutnie doświadczanych.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: O godz. 20 obrzęd stwierdzenia śmierci papieża i złożenia ciała do trumny

2025-04-21 13:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Grzegorz Gałązka

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - poinformował w poniedziałek Watykan. Papież zmarł o godz. 7.35 rano.

W wydanym komunikacie Watykan ogłosił, że obrzędowi będzie przewodniczyć Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Joseph Farrell.
CZYTAJ DALEJ

W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe bpa Piotra Turzyńskiego

2025-04-22 15:44

[ TEMATY ]

pogrzeb

Radom

bp Turzyński

EpiskopatNews/flickr.com

Tłumy wiernych, ponad 30 biskupów i arcybiskupów, 300 księży, wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych biskupa Piotra Turzyńskiego - biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Mszy świętej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył 22 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Adrian Galbas, bp Marek Marczak i bp Marek Solarczyk.

Bp Piotr Turzyński zmarł w poniedziałek, 14 kwietnia, w 61. roku życia po długiej chorobie nowotworowej. W lutym obchodził 10. rocznicę święceń biskupich. W kapłaństwie przeżył 37 lat. Został pochowany w Grobowcu Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję