Zgodnie z praktyką przyjętą w świątyni, został on przełożony do naczynia liturgicznego z wodą, aby w nim mógł się rozpuścić. Po mniej więcej 10 dniach stwierdzono, że komunikant nie rozpuszcza się, a ponadto pojawiła się na nim czerwona plamka. Po pewnym czasie ta część komunikantu się rozdzieliła. Podjęto więc starania o zbadanie owej plamki.
Orzeczenie
Badania przeprowadzono dwukrotnie w dwóch różnych miejscach. Jak się okazało, w tej próbce odkryto ślady mięśnia sercowego, a nawet określono, że taki stan wskazuje na serce będące w agonii. – W sumie badania trwały 2 lata. Ówczesny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, po weryfikacji i po otrzymaniu orzeczenia Stolicy Apostolskiej, ogłosił to wydarzenie komunikatem z 10 kwietnia 2016 r., a 2 lipca tegoż roku, przed obchodami Światowych Dni Młodzieży w Polsce, relikwia została uroczyście wyeksponowania – przypomina ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Życie parafii
Reklama
Ks. Andrzej pytany, jak zmieniło się życie parafii od tej chwili, stwierdza, że to ciągle jeszcze się zmienia m.in. dlatego, że trzeba odtąd więcej uwagi poświęcić przybywającym pielgrzymom z Polski i świata, i to ciągle trwa. – Ale możemy powiedzieć także, że pogłębiła się pobożność eucharystyczna, choć z drugiej strony, można czasem odnieść wrażenie, że niektórzy parafianie i mieszkańcy nawet Legnicy, nie za bardzo wiedzą, co tu się stało – mówi. – To chyba była taka Boża terapia szokowa, bo ze spokojnej parafii nagle wychodzi jakiś sygnał, impuls, który – mówiąc kolokwialnie – powala na kolana świat ludzi wierzących. To jest jednocześnie cudowne i trudne do przyjęcia, aby w pełni uświadomić sobie tę tajemnicę, ale też i radosne, że z tego kościoła, wychodzą takie impulsy, które przypominają, z czym mamy do czynienia podczas każdej Mszy św. – dodaje ks. Andrzej.
Pielgrzymi
Kościół, który jest zarazem sanktuarium św. Jacka, stał się od tej pory miejscem intensywnych pielgrzymek. Oczywiście, dominują pielgrzymi z Polski, ale nie brakuje pielgrzymów z zagranicy. – Właściwie mieliśmy tu i mamy przedstawicieli już prawie z całego świata. Ta informacja bardzo mocno się rozpowszechniła, chociaż rozchodzi się ciągle jakby takimi falami. W kościele wystawiona jest księga, w której można wpisać swoje prośby i podziękowania, i to m.in. przez nią widać, skąd przybywają pielgrzymi. To także wyraz tego, że Pan Bóg obdarza swoimi łaskami, a ludzie doświadczają wyraźnych dowodów Jego obecności – stwierdza ksiądz kustosz.
Dziękczynienie
Z okazji obchodzonej rocznicy, a także w 5. rocznicę podjęcia w sanktuarium Adoracji Wieczystej, 25 grudnia, w Boże Narodzenie, podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, dziękowano za to wydarzenie.
Na co dzień relikwia Wydarzenia Eucharystycznego wystawiona jest w kościele od godz. 7 do 19.