Wspólnota powstała w 2013 r. z inicjatywy Agnieszki Beszłej (obecnie Krasuckiej), jako owoc wcześniejszych spotkań będących podziękowaniem za cudowne uzdrowienie jej mamy za przyczyną Matki Bożej z Guadalupe po ciężkim wypadku samochodowym w Meksyku. Grupa zrodziła się z zespołu, który grał i śpiewał podczas tych spotkań; z czasem stała się wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną.
We wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe do archikatedry przybyło wiele rodzin z małymi dziećmi, ubranymi w stroje meksykańskie. Niezwykle wzruszający był widok, gdy w czasie Różańca, odmawianego w intencji poszanowania życia i powołań kapłańskich, do obrazu Matki Bożej podchodziły kolejno rodziny, zawierzając się Niepokalanemu Sercu Maryi i składając u Jej stóp róże. Mszy św. dziękczynnej za dziesięciolecie wspólnoty przewodniczył abp Stanisław Budzik. Jak podkreślił, Matka Boża z Guadalupe jest patronką życia i patronką rodzin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita w homilii powiedział, że dzięki wspólnocie archikatedra od 10 lat jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej z Guadalupe. – Zespół, zachęcony przez ks. prał. Adama Lewandowskiego, ówczesnego proboszcza, rozwijał się, śpiewał na chwałę Boga i ku pożytkowi wiernych, nagrał swoją pierwszą płytę, tworzył musicale i oratoria oraz rozwijał się duchowo przy pomocy wielu gorliwych kapłanów. We wspólnocie podstawą formacji jest codzienna modlitwa różańcowa, częsta Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu, a także rozważanie Słowa Bożego i regularne korzystanie z sakramentu pokuty – przypomniał. – Powstała w Lublinie Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich rozrasta się i podejmuje dzieło Nowej Ewangelizacji. Ruch Wieczerników Różańca Rodzinnego daje świadectwo, jak bardzo Różaniec zmienia na lepsze sytuacje domowych ognisk – powiedział abp Budzik i podziękował za piękne dzieło. – Niech Boże błogosławieństwo, wypraszane przez Matkę Bożą z Guadalupe, towarzyszy wspólnocie, wszystkim waszym rodzinom, rodzinom naszej archidiecezji i Ojczyzny. Niech Maryja zawsze nam wskazuje, jak z miłością przyjmować Syna Bożego, który narodził się w Betlejem, a przez Eucharystię w naszych sercach – powiedział pasterz. Po Mszy św. odbył się koncert „Mariachi dla Najpiękniejszej”, w czasie którego śpiewane były po hiszpańsku meksykańskie pieśni do Matki Bożej. Chwytały za serce, gdyż były śpiewane z wielką i szczerą miłością do Maryi.
Wspólnota Guadalupe wydaje kwartalnik ewangelizacyjno-formacyjny Czas Maryi. Zostały też wydane trzy książki, w tym dwie autorstwa Agnieszki Beszłej: Czas Maryi – Czas na czystość i Czas na czystość. Poradnik i świadectwa oraz Agnieszki i Pawła Krasuckich Czas na miłość. Ze wspólnotą można kontaktować się mailowo pod adresem zespol@guadalupe.com.pl .