Uroczystości odpustowe w kościele św. Marcina podzielone zostały na kilka wydarzeń. Dzień wcześniej wieczorem zorganizowano Ognisko Patriotyczne. Natomiast w sam dzień odpustu towarzyszyły mu kolejne wydarzenia. Należały do nich sprawowane w ciągu dnia Eucharystie, a w godzinach wieczornych – okolicznościowy koncert.
Intencje
Pierwsza ze sprawowanych tego dnia Mszy św., pod przewodnictwem biskupa seniora Zbigniewa Kiernikowskiego, odprawiona była w intencji zmarłych proboszczów parafii. Następna, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, sprawowana była w intencji mieszkańców i władz Jawora. Głównej Mszy św. odpustowej, wraz procesją Eucharystyczną, przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Być miłosiernym
Na początku Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, o modlitwę w intencji mieszkańców i władz miasta, ale także w intencji Sybiraków i wszystkich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, poprosił burmistrz.
Reklama
Homilię wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Nawiązując do odczytanej Ewangelii i sceny mówiącej o osądzie przed Bogiem tego, co uczyniliśmy, bądź nie wobec nawet najmniejszych braci, zwrócił uwagę, że takim najmniejszym bratem, jest się sobie samemu. Przypomniał, że patron dnia często udawał się już jako biskup do klasztoru, aby tam, z dala od zgiełku, mieć czas dla Boga i dla siebie, by szukać właściwych dróg, żeby się nie pogubić, by być miłosiernym wobec siebie samego. Jest więc i przykładem dla nas, żeby być miłosiernym – tak, dla wszystkich – tak, ale by też zaczynać od siebie, bo każdy z nas również miłosierdzia potrzebuje – apelował kaznodzieja.
Słowa podziękowań za udział w wydarzeniach odpustowych wypowiedział proboszcz parafii ks. Łukasz Misiak. Zwrócił uwagę, że we wspólnocie parafialnej dzień odpustu świętuje się inaczej, bo jest to święto nie tylko parafii, ale i miasta. Poprosił biskupa o udzielenie błogosławieństwa ze specjalnego miejsca, jakim jest zachowana i na nowo odkryta loggia kościoła.
Z błogosławieństwem
Po zakończeniu Mszy św. biskup legnicki przeszedł z asystą do wskazanego miejsca, które znajduje się nad ozdobnym wejściem do kościoła. Tu przypomniał o szczególnym dziedzictwie, którego jesteśmy uczestnikami: Bożego miłosierdzia oraz biało-czerwonego sztandaru i tego wszystkiego, co stanowi Polskę. – Niech Boże błogosławieństwo sprawi, by te dwa strumienie dziedzictwa, płynące z wieków historii, splotły się dzisiaj w jeden strumień: wierności Ewangelii i zaangażowania w dobro Polski – mówił. A następnie udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Marcina.