Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Śpiewamy dla Was

Chór parafii św. Jana Nepomucena i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury świętuje w tym roku jubileusz 125-lecia swojego istnienia.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Frampol

Joanna Ferens

Frampolski chór w dniu jubileuszu

Frampolski chór w dniu jubileuszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert jubileuszowy, podczas którego chórzyści zaprezentowali cały przekrój swojego repertuaru, odbył się we frampolskim kościele.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św., którą w intencji chórzystów sprawował i słowo Boże wygłosił ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak, dyrektor Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie. – Przyzywajmy dziś orędownictwo św. Cecylii, patronki takiej muzyki, która uwzniośla ludzkie dusze i pomaga człowiekowi w najbardziej intymnej rozmowie ze Stwórcą. Polecajmy za jej wstawiennictwem Panu Bogu frampolski chór i wszystkich muzyków kościelnych. Niech nasza pasja i nasza posługa prawdzie, dobru i pięknu będą swoistym znakiem sprzeciwu wobec tego, co we współczesnej muzyce jest moralnie deprawujące i zagrożone przez wiele niebezpieczeństw. Prośmy gorąco o błogosławieństwo i ustawiczną opiekę nad nami i nad wszystkim co czynimy. A wy macie się czym szczycić, macie co kontynuować i macie na czym budować. Życzę wam i waszemu chórowi, aby to, co tworzycie dzisiaj i będziecie tworzyć jutro było dla następnych pokoleń, mieszkańców tej ziemi źródłem wielkiej satysfakcji, dumy i twórczej inspiracji – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas wdzięczności

Reklama

Wszystkich zebranych na uroczystości witał proboszcz, ks. Tadeusz Bastrzyk. – Gromadzimy się dzisiaj, aby dziękować Panu Bogu, bo jest za co. Nasz chór parafialny ma już 125 lat, a niewiele jest takich chórów, które ze względu na trudne, wojenne czasy przetrwały do dnia dzisiejszego. Dziękujemy za te 125 lat obecności. Witam wszystkich, władze samorządowe, sympatyków i sponsorów chóru, naszych parafian i gości. Wsłuchajmy się dziś w nasz chór, który podczas koncertu będzie dziękował Panu Bogu i chwalił Go za wszelkie otrzymane przez lata łaski. Pragnę podziękować wszystkim, którzy przez te wszystkie lata sprawili, że ten chór mógł trwać, rozwijać się, stawać się coraz lepszy – zaznaczył.

Bogata historia

Reklama

Historię chóru przypomniał jeden z jego członków, Janusz Dworak. – Chór został założony w 1898 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii ks. Józefa Żyszkiewicza. Prowadzenie tego czterogłosowego mieszanego zespołu zostało powierzone organiście Michałowi Kochańskiemu. W kolejnych latach (1911-1939) chór współpracował z organistami: Piotrem Podobińskim i Józefem Czerwieńcem. Okres niezwykle owocnej pracy chóru został przerwany wybuchem II wojny światowej i wznowiony po wojnie w roku 1947. W tym czasie z zespołem pracowali następujący organiści: Edmund Borzęcki, Józef Żyszkiewicz, Bolesław Cichocki, Józef Królik, Tomasz i Piotr Koper. W roku 1993 dyrygentem chóru został Włodzisław Jasiński, który jako pierwszy nie był organistą frampolskiej parafii. Po śmierci Jasińskiego chór przejęła Anna Kajdzik (2008). W 2009 r. patronat nad chórem objął burmistrz Frampola – Tadeusz Niedźwiecki. W kolejnych latach dyrygentami chóru byli: Zbigniew Biliński, Paweł Stelmach i ponownie Anna Kajdzik. Obecnie chórem dyryguje Ewelina Wójcik. Chór mieszany parafii św. Jana Nepomucena i MGOK we Frampolu w swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Aktywnie uczestniczy w życiu parafii, jak i gminy, uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości, dlatego w swoim repertuarze posiada utwory zarówno religijne, jak i świeckie. Zespół bierze również udział w corocznych koncertach: cecyliańskich w Biłgoraju, maryjnych w Goraju, pieśni pokutnej i pasyjnej w Korytkowie Dużym oraz kolędowych, których sam jest gospodarzem od wielu lat. Grupa śpiewaków obecnie liczy 28 osób – wyjaśnił.

Pasja połączona z pracą

Z gratulacjami i podziękowaniami do chórzystów zwrócił się m.in. burmistrz Frampola Józef Rudy. – Przeżywamy dziś bardzo wzniosłą uroczystość i osobiście przeżywam ją z dumą i satysfakcją. Od 20 lat mam przyjemność obserwować państwa rozwój i nie sposób nie zauważyć, że poziom chóru jest naprawdę bardzo wysoki. Kultywujecie państwo piękną tradycję poprzednich pokoleń chórzystów na chwałę Bogu i ludziom, czego wam serdecznie gratuluję. Widać tutaj ogrom włożonej pracy, ale też i wielką pasję w każdej wykonywanej przez was pieśni. Wnosicie wspaniałe piękno i wyjątkowość w życie parafii, jak również w życie społeczne i kulturalne naszej gminy. Jestem dumny, że w naszej gminie mamy tak wyjątkowy chór i życzę państwu kolejnych owocnych, pełnych pasji i radości lat działalności – życzył.

Świadectwo dyrygenta

Reklama

O swojej działalności we frampolskim chórze mówiła w rozmowie dyrygent Ewelina Wójcik. – W tym roku przeżywam już 5-lecie działalności we frampolskim chórze. Przed pięcioma laty zwerbowała mnie tutaj znajoma pielęgniarka i choć na początku miałam wiele obaw i nie byłam zachwycona tym pomysłem, to dziś wiem, że była to bardzo dobra decyzja. Przyzwyczaiłam się do nowych warunków pracy i działam dalej. Z pewnością chór jest dla mnie wspaniałą odskocznią i jak jestem na próbie lub na scenie z chórem to mój umysł wyłącza się na wszystkie inne sprawy. Łączę tutaj wszystkie swoje życiowe pasje, a muzyka jest we mnie od dziecka, gdyż pierwsze śpiewy zaczynałam już w przedszkolu, później przyszła szkoła muzyczna, potem studia na kierunku edukacja muzyczna ze specjalizacją dyrygentury, także muzyka jest od zawsze obecna w moim życiu i nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. A żeby być dyrygentem trzeba mieć to „coś”. Dyrygent nadaje tempo, z niego płynie cała ekspresja, a członkowie chóru „czytają” wszystko z mojej twarzy i mojego gestu – tłumaczyła.

Działamy dla społeczności

Nasz chór jest bardzo aktywny i zaangażowany w życie lokalnej społeczności – mówił Antoni Papierz. – Chór jest bardzo stary, a ja śpiewam w nim od 14 lat i jest to moja miłość i największa pasja. Chcę się spotykać z kolegami i koleżankami, rozwijać tradycję tego chóru, kultywować ją, uczestniczyć we wszystkich spotkaniach i wyzwaniach, jakie chór podejmuje, a są to, m.in. święta narodowe, oprawa Mszy św., koncerty wyjazdowe, śpiewamy również dla naszej lokalnej społeczności. Śpiewamy różne utwory, przekrój jest bardzo duży. Ciekawostką jest, iż w naszym chórze mamy przygotowaną specjalną oprawę Mszy św. żałobnej i często uczestniczymy w tych smutnych okazjach, nadając swoim śpiewem dostojeństwa i odpowiedniego pożegnania danej osoby. Dla mnie jest to wspaniała odskocznia od codzienności, realizuję w chórze swoje pasje, ambicje i zamierzenia. Śpiewanie jest wciąż w mojej duszy i tutaj się uzewnętrzniam. Daje mi to nawet wymianę światopoglądów podczas naszych spotkań, a także wciąż mnie rozwija – podkreślał.

Chór parafii św. Jana Nepomucena i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Eweliny Wójcik wystąpił z jubileuszowym koncertem, przy akompaniamencie organowym Tomasza Bębenka, organisty parafii św. Michała Archanioła w Zamościu. Na zakończenie przedstawiciele władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych chórów z powiatu biłgorajskiego złożyli na ręce chórzystów życzenia i gratulacje.

2023-11-14 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męski różaniec

W kościele św. Jana Nepomucena we Frampolu odbył się męski różaniec - spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Mężczyzn Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Myślą przewodnią rozważań tego wydarzenia stały się słowa s. Łucji dos Santos: „Nie ma w życiu problemu, którego by nie można było rozwiązać za pomocą różańca”.
CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona augustianka

Nauczyła się czytać i pisać, dopiero gdy wstąpiła do klasztoru. Była mistyczką, otrzymała dar łez i ekstaz. Upominała papieża Aleksandra VI.

Giovanna Negroni, znana wszystkim jako Nina, pochodziła z bardzo biednej, wieśniaczej rodziny Zanina i Giacominy Negroni. W Żywotach świętych z 1937 r. czytamy: „Rodzice jej, ludzie pobożni i cnotliwi, byli tak ubodzy, że nie mogli Weroniki posyłać do szkoły, tak że nie nauczyła się czytać ani pisać. Nie przeszkadzało jej to jednak nauczyć się od rodziców cnotliwości i gorącej miłości Pana Boga”. Nina zapragnęła życia zakonnego. W wieku 18 lat zapukała do drzwi surowego mediolańskiego klasztoru Sióstr Augustianek św. Marty, ale jej nie przyjęto. Giovanna Negroni nie zrezygnowała jednak ze swoich marzeń. W 1466 r., już jako 22-letnia dziewczyna, wstąpiła do klasztoru, gdzie pozostała do śmierci. Po przyjęciu otrzymała imię Weronika i powierzono jej najprostsze zadania. Opiekowała się portiernią, ogrodem i kurnikiem. Dla Weroniki najważniejsze były sprawy Boże i zjednoczenie się z Oblubieńcem. Dużo się modliła, podejmowała posty i pokutę. Została mistyczką. W kontemplacji osiągnęła taki stopień zaawansowania, że otrzymała dar łez, a nawet ekstaz. Otrzymała również dar proroctwa i czytania w ludzkich sercach. Bardzo intensywnie odczuwała swój stan jako grzeszny. Często rozważała Mękę Pańską. Gdy ze względu na jej słabe zdrowie proszono ją, by się oszczędzała, mówiła: „Chcę pracować, póki mam czas”. Ilekroć rozmyślała nad życiem Chrystusa i Jego cierpieniami, otrzymywała mistyczne wizje. Dopiero w klasztorze nauczyła się czytać i pisać. „Przez modlitwę i rozmyślanie rosła w niej znajomość rzeczy Boskich i w cnotach wielkie czyniła postępy” – czytamy w Żywotach świętych.
CZYTAJ DALEJ

Nigeria: dwie porwane zakonnice odzyskały wolność

2025-01-13 17:59

[ TEMATY ]

zakonnice

Nigeria

Karol Porwich /Niedziela

Z radością oznajmiamy, iż nasze drogie siostry Vincentia Maria Nwankwo i Grace Mariette Okoli, uprowadzone wieczorem 7 stycznia, zostały uwolnione bez żadnych warunków i są w dobrym stanie zdrowia - stwierdza Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Maryi z Onitshy w Południowej Nigerii. Oświadczenie z 13 stycznia wyraża wdzięczność "Bogu i wam wszystkim za wasze modlitwy i wsparcie w czasie tych trudnych i niepewnych dni".

Siostry porwano wieczorem 7 stycznia w południowo-wschodnim stanie Anambra na drodze koło miasta Ufuma, gdy wracały one ze spotkania, zorganizowanego w Ogboji przez Stowarzyszenie ds. Powołań, działające w ich Zgromadzeniu. Według władz zakonnych sprawcami tego czynu byli uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali ich samochód.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję