.. Agata Mieczkowska: W uroczystość Chrystusa Króla będziemy przeżywać kolejne Diecezjalne Dni Młodzieży w naszej diecezji. Czego mogą spodziewać się młodzi ludzie, którzy na to wydarzenie przyjadą?
Reklama
Ks. Dawid Wasilewski: Papież Jan Paweł II ustanowił równolegle do Światowych Dni Młodzieży organizowanych na całym świecie Światowy Dzień Młodzieży na etapie diecezjalnym. Kilka lat temu papież Franciszek zmienił datę tego wydarzenia: wcześniej była to Niedziela Palmowa, obecnie uroczystość Chrystusa Króla. Diecezjalne spotkanie młodych to wydarzenie cykliczne, na które każdy jest zaproszony. Tego dnia składają swoje przyrzeczenia nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – to ważny dzień dla całej wspólnoty. Inni mają możliwość zdiagnozowania swojej młodzieńczo-duchowej kondycji i zapału, nabrania nowego doświadczenia, zebrania sił, poszukania inspiracji, poznania nowych ludzi, odpoczynku, najedzenia się i potańczenia. Bóg jest zawsze młody, dlatego do młodych przychodzi młodzieżowo. Wydarzenie rozpoczniemy Eucharystią z bp. Wiesławem Śmiglem o godz. 15.00 w kościele św. Józefa w Toruniu, później ruszamy na jedzonko do Wyższego Seminarium Duchownego. Podczas spotkania wysłuchamy także młodzieży, która w tym roku uczestniczyła w ŚDM w Lizbonie. Następnie będzie czas na integrację i uwielbieniowy koncert wspólnoty „Góra Błogosławieństw”.
? Jest to duże przedsięwzięcie. Jakie wspólnoty angażują się w to wydarzenie?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To między innymi: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Góra Błogosławieństw, Sursum Corda, FRA Brodnica, Droga Neokatechumenalna i klerycy WSD w Toruniu.
? W jaki sposób dotrzeć do młodego człowieka?
Najlepiej indywidualnie, osobiście, w relacji jeden do jednego. Forma i akcent są różne w zależności od tego, z kim rozmawiamy, jaką ma wrażliwość, co go interesuje, czego szuka, na jakim etapie drogi duchowej jest.
? Dlaczego młodzież w XXI wieku potrzebna jest Kościołowi?
Młodzież potrzebna jest Kościołowi przede wszystkim do tego, aby nie stał się miejscem, w którym adoruje się samego siebie, swoje małe interesy, oczekiwania i prawo do posiadania prawdy, wyrażanej od wieków w ten sam sposób. Młodzież nadaje świeżości, urealnia, sprowadza na ziemię, aktualizuje język i formę wyrazu, młodzież ma oczekiwania, ideały, lubi konkrety, nie znosi lipy, fałszu, przeciętności i hipokryzji, młodzież stawia odważne pytania, poszukuje Prawdy, jest uszczypliwie szczera, koloruje świat wyobraźnią i odwagą do podjęcia ryzyka. Bóg kocha młodzież.