Uroczystości rozpoczęły się od koncertu ku czci papieża Polaka w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej, gdzie można było usłyszeć m.in. pieśni, do których teksty napisał sam św. Jan Paweł II. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej dotycząca rodziny Ulmów. W kolejnych dniach z okazji święta patrona miasta zorganizowane zostały koncerty ku czci św. Jana Pawła II w Staszowskim Ośrodku Kultury oraz w poszczególnych szkołach i przedszkolach.
Główne uroczystości związane z patronem miasta odbyły się w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w naszej diecezji (25 października). Zapoczątkowała je uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Miasta”. Po południu z kościoła św. Barbary wyruszyła procesja z relikwiami papieża do sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie przed figurą świętego poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Przemarsz prowadziła orkiestra górnicza Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
Następnie została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył ks. Roman Janiec, kanclerz Kurii Diecezjalnej. Koncelebrowali ją licznie przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie wzięły udział władze samorządowe, służby mundurowe, poczty sztandarowe, parafianie oraz mieszkańcy miasta. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił Chór „Michael” z parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kazaniu kanclerz kurii podkreślił wyjątkowe znaczenie wyboru św. Jana Pawła II na patrona miasta. Nawiązując do obchodzonego niedawno Dnia Papieskiego pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia” podkreślił, że to na naszej ziemi, w stolicy województwa i diecezji, papież Polak bronił życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Na zakończenie Mszy św. na nowo dokonano zawierzenia miasta i mieszkańców św. Janowi Pawłowi II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu