Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną we franciszkańskim kościele Świętego Krzyża w Cieszynie. Celebrowali ją: kapelan cieszyńskiego hospicjum o. Anioł Zieliński OFM, o. Ireneusz Toczydłowski, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu ks. Marek Kujawski oraz kapelan Hospicjum Żywieckiego ks. Marcin Suchanek. – Podstawą działalności hospicjum są dwa słowa – miłość bliźniego – nie tylko w sensie uczucia, ale i poświęcenia swojego życia dla drugiego. Widzimy te słowa w ofierze krzyżowej. Dziękujemy za ludzi, że przez ćwierćwiecze wprowadzali w życie niełatwe słowa Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości nad tę, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – mówił w kazaniu o. A. Zieliński OFM.
Reklama
Dalsza część odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. Odczytano listy gratulacyjne i wręczono podziękowania osobom i instytucjom wspierającym hospicjum. Wśród wyróżnionych znalazła się „Niedziela”. Prezes Joanna Sobieska-Skoneczny jest związana z hospicjum od początku. – Pierwsza myśl o pracy w hospicjum pojawiła się u mnie, gdy chodziłam do liceum medycznego. Gdy się dowiedziałam, że w Cieszynie powstaje hospicjum, od razu dołączyłam do zespołu. Mottem mojej posługi są słowa usłyszane od pewnego księdza, że wszystko, co robię, to robię dla Chrystusa – powiedziała „Niedzieli” J. Sobieska-Skoneczny, która prowadziła spotkanie z Iwoną Sroczyńską. – Jak mówił św. Paweł, są ci, którzy sieją, pomagają podlewać i ci, którzy dalej prowadzą dzieło, a i tak Pan daje wzrost. Bardzo się cieszę, że to dzieło tak cudownie się rozwija. Kiedyś wydawało mi się to niemożliwe – zauważył ks. Mirosław Szewieczek, który wraz z dr. Tadeuszem Niwińskim oraz teolog ewangelicką Janiną Bruellową zainicjował powstanie hospicjum. – Pamiętajcie o jednym: dobro wraca i to w dwójnasób – zapewniła wolontariuszów wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obchody uświetnił występ pedagogów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Cieszynie. Uczestnicy otrzymali publikację przygotowaną przez wolontariuszki Dorotę Kanię i Małgorzatę Szklorz. Wolontariusze również na mieście opowiadali przechodniom o hospicjum.
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty zarejestrowano w 1998 r. w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Działa jako hospicjum domowe, niosąc pomoc medyczną, psychologiczną i duchową chorym nowotworowo na terenie powiatu cieszyńskiego oraz dzieciom osieroconym. Realizuje też akcje i kampanie hospicyjne. Przy stowarzyszeniu działa magazyn sprzętu medycznego. Kontakt: 797 353 207, cieszynhospicjum@vp.pl.