Wśród dwadzieściorga jeden uczestników, którzy szli z intencjami dotyczącymi pacjentów i podopiecznych placówki oraz własnymi, znaleźli się m.in. wolontariusze, pielęgniarki, lekarze i klerycy wraz z ks. Piotrem Klimeckim, prefektem seminarium, którzy na stałe współpracują z hospicjum. Celem pątników był pobernardyński zespół klasztorny w oddalonym o 18 km Kazimierzu Biskupim. W tamtejszym sanktuarium, którym opiekują się misjonarze Świętej Rodziny, przechowywane są relikwie Pięciu Braci Męczenników. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. sprawowana w hospicyjnej kaplicy przez ks. Krzysztofa Jagodę, marianina, kapelana hospicjum, oraz ks. Klimeckiego.
Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej obchodzony jest w drugą sobotę października. Tegoroczny temat święta skoncentrowany był wokół społeczności wspierających. – Dla wszystkich hospicjów jest ważne, by wiedza o nich docierała do wielu odbiorców, by raz na zawsze znikały stereotypy, a hospicja mogły pomagać wszystkim, którzy tej specjalistycznej pomocy potrzebują – wyjaśniła Urszula Kulig, koordynatorka wolontariatu w Hospicjum im. św. o. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.
Obecnie w Polsce działa ponad 500 podmiotów prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną; 132 z nich to hospicja pozarządowe. Hospicjum w Licheniu Starym działa od 2009 r. Może przyjąć dwadzieścioro czworo pacjentów. Podopieczni są objęci opieką wykwalifikowanego personelu. W hospicyjnej kaplicy każdego dnia jest odprawiana Msza św. Opieka nad chorymi przebywającymi w licheńskiej placówce jest bezpłatna.
Oprac. za: www.lichen.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu