Ubiegły rok formacyjny w duszpasterstwie Służby Liturgicznej naszej diecezji upływał nie tylko w rytmie rozgrywek sportowych, ale przede wszystkim w dynamice kursu dla ceremoniarzy. Niemal czterdziestu uczestników kursu przez cały rok uczestniczyło w spotkaniach, w czasie których zgłębiali ducha liturgii.
Kolejne sesje kursu miały miejsce w Tomaszowie Lubelskim przy Domu Pielgrzyma, w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie oraz online. Podczas spotkań ministranci nie tylko zapoznawali się z przepisami liturgicznymi i rozmaitymi rubrykami, ale również zdobywali praktyczne umiejętności, poznawali fascynujące dzieje Mszy św. i to, jak zmieniała się przez wieki, a przede wszystkim rozwijali w sobie duchowość liturgiczną opartą na zasadzie „logike latreía”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dar spotkania
Benedykt XVI w dziele „Duch Liturgii” pisał: „Pawłowe pojęcie logike latreía, pojęcie służby Bożej odpowiadającej Logosowi, będziemy musieli uznać za najbardziej odpowiednią formułę dla wyrażenia postaci liturgii chrześcijańskiej. W tym pojęciu zbiegają się zarówno duchowe dążenia Starego Testamentu, jak i procesy wewnętrznego oczyszczenia obecne w historii religii, ludzkie poszukiwanie i Boża odpowiedź. Logos stworzenia, logos w człowieku i prawdziwy Logos, który stał się ciałem – Syn – spotykają się właśnie tutaj”.
Reklama
Ważne jest to, by młodzi posługujący przy ołtarzu nie traktowali swojej posługi, jako „świętej musztry”, ale by żyli liturgią na co dzień. Jest to bardzo istotny rys duchowości każdego katolika – liturgia nie może zamykać się do obrzędów, ale całe życie powinno być swoistym kultem dobrego i miłosiernego Boga otwartym na Jego łaskę i uświęcenie, czyli na upodobnienie do Chrystusa.
Posłani by służyć
Finałem kursu były egzaminy, a jego ostateczne zwieńczenie nastąpiło 21 czerwca, kiedy to ceremoniarze otrzymali błogosławieństwo z rąk bp. Mariana Rojka. Pasterz naszej diecezji w swojej homilii zaznaczył, iż liturgia nie jest czyjąś prywatną własnością, w której można cokolwiek zmieniać według własnego gustu i rodzaju duchowości, ale własnością Kościoła i winna być sprawowana zgodnie z wolą Mistycznego Ciała Chrystusa. Pod koniec homilii biskup podkreślił zagrożenie, które jawi się przed nowymi ceremoniarzami - przestrzegł, by chłopcy nie wykonywali swoich obowiązków na pokaz, by się ludziom podobać. Po uroczystościach miała miejsce plenerowa agapa przy Domu Pielgrzyma w Tomaszowie Lubelskim. Od tego pamiętnego dnia parafie św. Jerzego w Biłgoraju, w Górecku, Grabowcu, sanktuarium w Krasnobrodzie, konkatedra w Lubaczowie, parafia w Łaszczowie, Majdanie Starym, Narolu, Radzięcinie, Tarnogrodzie, sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim, parafia w Trzeszczanach, Werbkowicach, Wielączy, Wożuczynie, Wólce Panieńskiej, Złojcu oraz zamojskie parafie MB Królowej Polski oraz Brata Alberta cieszą się nowymi ceremoniarzami.
W nowym roku formacyjnym ks. Sebastian Koper wraz z całym duszpasterstwem Służby Liturgicznej zaprasza na kursy lektorskie, które odbędą się w rejonach.