Z inicjatywy Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Świdnickiej przy współpracy z Zespołem Ośrodków Wsparcia i Gminą Bielawa, już po raz 19. w ośrodku przy ul. Lotniczej w Bielawie, odbył się 2 września Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania słowa powitania skierowała do uczestników Grażyna Smolińska, dyrektor bielawskiego Zespołu Ośrodków Wsparcia, wyrażając radość i zadowolenie z licznie przybyłych gości nie tylko z Bielawy, ale i Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa, Jaworzy Śląskiej, Lublińca, Ludwikowic, Olesznej, Pieszyc, Piławy Dolnej, Piławy Górnej, Ścinawki Dolnej, Świebodzic, Wałbrzycha.
Spotkanie rozpoczęło się od polowej Eucharystii. Przewodniczył jej bp Adam Bałabuch, który w wygłoszonej homilii, przypomniał zebranym tajemnicę Niepokalanego Serca Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Gromadzimy się dziś wspólnie, aby oddać cześć i chwałę Panu Bogu, aby pochwalić Matkę Najświętszą i doświadczyć, jak wielkie jest Boże serce, które ogarnia każdego z nas swoją miłością oraz jak wielkie, wspaniałe i matczyne jest serce Matki Bożej – powiedział biskup pomocniczy, podkreślając, że najważniejsze dla każdego człowieka są sprawy Pana Boga, to znaczy On sam, jak i Jego miłość muszą być w naszym życiu na pierwszym miejscu. – A co to znaczy? – zapytał bp Bałabuch. – To znaczy, że my też kochamy innych i zachowujemy Boże przykazania – wyjaśnił.
Po wspólnej modlitwie głos zabrali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji i stowarzyszeń oraz duchowieństwo. Następnie przyszedł czas na posiłek, występy artystyczne, a także pokazy straży pożarnej, tresury psów policyjnych, samoobrony i prewencji. Udział i wygrana w darmowej loterii fantowej niejednemu z uczestników przywróciły uśmiech na twarzy.
– Kościół pomaga niepełnosprawnym cicho i systematycznie – zauważyła obecna na wydarzeniu europosłanka Anna Zalewska. Szerzej o pomocy osobom potrzebującym wsparcia mówił diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. – Kościół ciągle wychodzi z otwartym sercem i rękami do osób z niepełnosprawnościami i cieszy się każdą z nich. Tym bardziej, że większość to osoby wierzące, które regularnie uczestniczą w życiu Kościoła. Najczęściej księża odwiedzają chorych we wszystkich parafiach diecezji w pierwszy piątek lub pierwszą sobotę miesiąca z Komunią św. i spowiedzią. Tych, którzy mogą, zachęcamy do wychodzenia z domu, ze swojej samotności i spotykania się z ludźmi we wspólnocie parafialnej – podkreślił ks. Marek Mielczarek.
– Wzajemna pomoc buduje w nas wrażliwość miłości i miłosierdzia. To jest potrzebne nam wszystkim, nie tylko ludziom wierzącym. Także i osoby niewierzące ujawniają ogromny potencjał w tym względzie – zaznaczył, łączący się duchowo z uczestnikami spotkania, bp Marek Mendyk.