Biała, wówczas podrzeszowska wioska, nigdy nie miała swojego kościoła, chociaż była jedną z najstarszych miejscowości w okolicy. Jej mieszkańcy przez wieki należeli do parafii w Słocinie, a po 1945 r. do parafii w Zalesiu. W latach międzywojennych (1919-39) istniała co prawda kaplica w miejscowej szkole ludowej, w której w niedziele i święta odbywały się nabożeństwa, ale nikt nawet nie myślał jeszcze wtedy o kościele z prawdziwego zdarzenia i o parafii.
Gdy 40 lat temu parafia rzeczywiście powstała i otrzymała tytuł Miłosierdzia Bożego, jej pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Mleczko, a największym wyzwaniem dla młodej wspólnoty stała się budowa nowego kościoła. Projekt przygotował inż. Henryk Sobolewski w 2002 r., a prace budowlane ruszyły niemal natychmiast i były bardzo intensywne. Projekt wystroju wnętrza wraz z programem ikonograficznym przygotował Janusz Płuchowski. W 2011 r. bp Kazimierz Górny pobłogosławił nową świątynię, a rok później pierwszy kościół, który służył parafii przez prawie trzydzieści lat, został rozebrany.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystego aktu poświęcenia nowego kościoła i ołtarza dokonał bp Jan Wątroba 23 sierpnia 2015 r. Podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, obchodzonego na całym świecie w latach 2015-16, kościół parafialny w Rzeszowie-Białej służył wiernym jako jeden z kościołów stacyjnych, a jego drzwi były Bramą Miłosierdzia.
W niedzielę 3 września br. wspólnota parafialna przeżywała jubileusz 40-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem kapliczki Maryi Niepokalanej wzniesionej na miejscu i dla upamiętnienia pierwszego kościoła w Białej. Następnie bp Jan Wątroba przewodniczył dziękczynnej Eucharystii w intencji żyjących i zmarłych parafian. W homilii parafialna wspólnota otrzymała od pasterza diecezji jasne przesłanie na kolejne lata: ma być prawdziwie żywym Kościołem oraz miejscem głoszenia prawdy o Bożym miłosierdziu. Na zakończenie uroczystości ksiądz biskup wręczył diecezjalne odznaczenie Bene Merenti pani Renacie Rzeźnik i panu Augustynowi Gierczakowi, od lat bardzo zaangażowanym w życie parafii, ewangelizację i działalność charytatywną.
W momencie powstania parafia liczyła zaledwie tysiąc wiernych. Dzisiaj na jej terenie mieszka prawie cztery tysiące osób. Uroczyście świętowany jubileusz stał się okazją, aby duszpasterze i wierni świeccy na nowo uświadomili sobie, że ich głównym zadaniem jest nieustanne głoszenie Ewangelii, autentyczne świadectwo życia oraz miłosierdzie realizowane w praktyce.