W sobotę, 2 września, do Matki Bożej Łaskawej przybyło blisko 500 pielgrzymów z różnych stron diecezji. Były grupy parafialne oraz warsztaty terapii zajęciowej i nie zabrakło pielgrzymów indywidualnych. Caritas diecezji legnickiej zaprosiła na to spotkanie już po raz 24. Wśród pielgrzymów, obok osób niepełnosprawnych, byli także ich opiekunowie i przyjaciele, rodziny, wolontariusze oraz księża i siostry zakonne.
Modlitwa i integracja
Jak podkreśla ks. Marcin Uryga z legnickiej Caritas, pielgrzymka jest okazją do wspólnej modlitwy, ale też integracji. – Ważne jest to, że stwarzamy okazję, aby osoby niepełnosprawne wyszły ze swoich domów, poznały nowych ludzi, podzieliły się swoimi doświadczeniami – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Potwierdzają to sami niepełnosprawni, którzy każdego roku tłumnie przybywają na swoje święto. To okazja do zawarcia nowych znajomości, pokazania innym swoich talentów, podzielenia się swoimi pomysłami.
Konferencja i koncert
Konferencję wygłosił ks. Tomasz Ślazyk. – Mamy okazję, aby przy Maryi powiedzieć Bogu o naszych problemach, ale też podziękować za siłę do przezwyciężania różnych trudności, barier, doświadczeń. To okazja, byśmy zaczęli dostrzegać w życiu to, co dobre, a nie tylko koncentrować się na brakach – powiedział.
Reklama
Był też czas na koncert organowy. Za instrumentem zasiadł Paweł Szott – absolwent i student Akademii Muzycznej w Poznaniu. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Bacha, Mendelsona i Ogińskiego.
Osiągać rekordy
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii mówił m.in. o umiejętności zdobywania rekordów, pierwszego miejsca na podium życia. – Ważne jest, byśmy w życiu stawali się rekordzistami, zwłaszcza w dostrzeganiu potrzeb innych ludzi i szli im z pomocą – mówił. Podkreślił, że to spotkanie jest też okazją do wdzięcznej modlitwy za wszystkich, którzy wspierają potrzebujących, którzy wykazują pomysłowość w niesieniu im pomocy. – Niech wezwanie pielgrzymki odbije się echem w naszych sercach. Niech miłość będzie siłą, która nas przynagla do tego, byśmy czynili to, co mówi nam Jezus – dodał. Msza św. zakończyła się odmówieniem aktu oddania się Matce Bożej Łaskawej.
Bycie twórczym
Jedną z osób, która udowadnia, że niepełnosprawność nie ogranicza w spełnianiu marzeń jest Magdalena Burniak. To mieszkanka Włodzic Wielkich, urodzona z Zespołem Downa. W tym roku, dzięki przyjaciołom i ludziom dobrej woli, ukazał się tomik jej wierszy pt. Natchnienie. Wiersze ocalone. Jak sama twierdzi, w znoszeniu różnych dolegliwości pomaga jej wiara, przyjaźń i spotkania z ludźmi. To właśnie o tym są jej wiersze.
Po posiłku niepełnosprawni aktorzy z warsztatów terapii zajęciowej z Lwówka Śląskiego, przedstawili sztukę teatralną pt. O stokrotce, która pytała w reżyserii Magdaleny Dąbrowskiej.