Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowali przybyli na kongregację kapłani. – Na początku roku szkolnego katecheci diecezji sandomierskiej spotykają się z Biskupem Ordynariuszem i jego współpracownikami z Kurii Diecezjalnej na tzw. kongregacji katechetycznej. Spotkanie to ma podwójny wymiar. Po pierwsze, chcemy się modlić w intencji dzieci i młodzieży oraz ich formatorów. Po drugie, nasze spotkanie jest okazją do wymiany opinii i doświadczeń oraz daje możliwość przedstawienia priorytetów na nowy rok nauki. W czasie uroczystej Eucharystii katecheci, którzy rozpoczynają pracę w naszej diecezji, składają uroczyste Wyznanie wiary wobec biskupa diecezjalnego. W ten sposób wybrzmiewa prawda, że każdy katecheta zostaje posłany do nauczania przez biskupa, w jego imieniu i w łączności z nim – powiedział ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego. Następnie zebrani mogli wysłuchać wykładu Magdaleny Kadziak i Piotra Abramczyka pt. Wzmacnianie więzi międzyludzkich w pracy katechetycznej. Ostatnim punktem spotkania były informacje dotyczące pracy duszpasterskiej w nowym roku duszpasterskim i katechetycznym.
Reklama
W diecezji sandomierskiej katechizują 602 osoby. Prawie połowa z nich to katecheci świeccy. Nauczający religii, aby mógł skutecznie formować innych musi sam podlegać stałej formacji. Stąd katecheci mają obowiązek uczestniczyć w rekolekcjach, jesiennym i wiosennym dniu skupienia oraz w warsztatach organizowanych przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego. W ten sposób podnoszą również swoje kwalifikacje pedagogiczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W czasie spotkania katecheci wysłuchli wykładu na temat budowania więzi międzyludzkich między nauczającymi a wychowankami. Bez tych więzi katechizacja nie ma sensu. Stanie się bowiem tylko suchym podawaniem informacji. Skuteczne przekazywanie wiary ostatecznie prowadzi do nawiązania relacji z Bogiem. Aby katecheta mógł do tego doprowadzić, potrzebuje najpierw sam nawiązać dobre relacje ze swoimi uczniami. W czasie spotkania zastanawiano się także nad tym, jak rozwijać duszpasterstwo powołaniowe i jak pomóc młodzieży odczytywać głos życiowego powołania. To jeden z priorytetów w pracy na najbliższy rok katechetyczny – mówił ks. Kopeć.
Katecheci swoją pracą i obecnością wspierają wysiłki rodziców i całego grona pedagogicznego w trudzie wychowywania młodego pokolenia. – Wiele osób związanych z oświatą zwraca uwagę na problem kondycji psychicznej młodego człowieka. Młodzież coraz częściej cierpi na depresję, podejmuje próby samobójcze i wykazuje działania autodestrukcyjne. Cały wysiłek katechetów zmierza również ku temu, by razem ze specjalistami pomagać przezwyciężać te kryzysy – podkreślał ks. Adam Kopeć.