- W tym roku przygotowaliśmy bardzo barwny i pełen ciekawostek program, w którym znajdzie się miejsce na poszukiwania etnograficzne, na muzykę z pogranicza jazzu, odrobinę średniowiecza, a także na dużą porcję znakomitej poezji w gwiazdorskim wykonaniu - zapowiada Rafał Monita z wydawnictwa Astraia, współorganizatora festiwalu.
Festiwal rozpocznie się 4 lipca w kościele w Szczawnicy koncertem w znakomitym składzie. Wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe w programie, na który składają się zarówno utwory pisane specjalnie na trio stroikowe, jak i opracowane przez zespół aranżacje (np. inwencji trzygłosowych J. S. Bacha). Do Szczawnicy przyjedzie znakomita i bardzo ceniona krakowska aktorka Anna Polony, która zaprezentuje poezje jednego z najwspanialszych piewców gór, Jana Kasprowicza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Drugi koncert, na który organizatorzy zapraszają 11 lipca, także w kościele, będzie koncertem niezwykłym poprzez samo użycie szczawnickich organów Tomasza Falla w repertuarze jazzowym. W tym koncercie świetnemu organiście Janowi Bokszczaninowi będzie towarzyszył znakomity trębacz jazzowy Robert Majewski. Artyści zaprezentują rzadko słyszaną w kościołach muzykę m.in. Krzysztofa Komedy przerywaną mistycznymi kompozycjami Arvo Pärta.
Reklama
Trzeci koncert zaplanowano na 18 lipca, a ostatni na 25 lipca, któremu towarzyszy hasło „W drodze na świętą górę”. - Usłyszymy pieśni związane z tradycjami muzycznymi pątników zdążających do miejsc świętych od średniowiecza po współczesność - zapowiada Rafał Monita. Będą to pieśni pochodzące ze średniowiecznych zbiorów z Santiago de Compostela, góry Monserrat w Hiszpanii, poprzez utwory kompozytorów współczesnych, wykorzystujące stare tradycyjne teksty i melodie (Benjamin Britten), aż do tradycyjnych pieśni śpiewanych do dziś, również w Polsce (np. w Kalwarii Zebrzydowskiej). W koncercie wystąpią: Katarzyna Wiwer (sopran), Irena Czubek-Davidson (harfa), Aleksander Tomczyk (flety proste, gemshorny, instr. perkusyjne).
Wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się pięknym wnętrzu kościoła parafialnego św. Wojciecha w Szczawnicy. Początek koncertów zawsze o godz. 20.15.
Tegoroczny festiwal swym patronatem honorowym objęli: biskup tarnowski Andrzej Jeż, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, a także marszałek Małopolski Marek Sowa.
VIII Festiwal Muzyka nad Zdrojami odbędzie się dzięki środkom Województwa Małopolskiego, Gminy i Miasta Szczawnica oraz mecenasów i partnerów tegorocznego festiwalu. Na wszystkie koncerty jak co roku wstęp jest wolny.
W sierpniu w Pieninach odbędą się z kolei koncerty z cyklu "Barok na Spiszu". Szczegóły można już znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.baroknaspiszu.pl.