Prawdę o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny świętowano, wraz z całym Kościołem, w sosnowieckiej bazylice katedralnej, która przeżywała w tym dniu uroczystość odpustową. Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a kazanie wygłosił ks. Paweł Cicirko, przypominając przekaz tradycji o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. – Apostołowie rozproszeni po całym świecie po wylaniu Ducha Świętego przybyli, aby być przy Maryi, która zasnęła. Jednak przy zaśnięciu nie było apostoła Tomasza. Tego samego, który miał włożyć swoje palce i dłoń w rany i bok Chrystusa po zmartwychwstaniu. Apostoł Tomasz po przybyciu do pozostałych uczniów poprosił, aby otworzono grób Maryi. Nie znaleziono jej ciała. Natomiast w powietrzu unosił się zapach kwiatów i na tę pamiątkę dzisiaj święcimy kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Dzisiaj ofiarujmy Maryi nie tylko piękne kwiaty, zioła i kłosy zbóż, ale przede wszystkim naręcza naszych dobrych uczynków i naręcza naszych czystych serc – powiedział ks. Paweł Cicirko.
Reklama
Do zgromadzonych wiernych przemówił także proboszcz i prepozyt kapituły katedralnej ks. kan. Jan Gaik: – Ta świątynia, w której się znajdujemy, budowana była 6 lat. W 1899 r. otwarła swoje progi dla wszystkich, którzy ją nawiedzają. Każdy drogi gościu, wchodzący do tej świątyni, bądź pozdrowiony i miło przywitany. Od ponad 120 lat spogląda na wszystkich tu przybywających patronka naszej parafii – Matka Boża Wniebowzięta, która zajmuje miejsce w głównym ołtarzu. Tak ją przedstawił autor Włodzimierz Tetmajer.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po kazaniu nastąpił obrzęd instalacji nowych kanoników kapituły katedralnej: ks. kan. Michała Bordy, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. kan. Grzegorza Kossa, dyrektora Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu oraz ks. kan. Gerarda Małodobrego, proboszcza parafii św. Barbary w Sosnowcu oraz św. Siostry Faustyny w Będzinie.
Po Eucharystii ksiądz biskup poświęcił nowy krzyż misyjny, ufundowany przez nowo mianowanych księży kanoników.