Dzięki umowie z 30 maja 2023 r. nieruchomości wchodzące w skład klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu (zachodnie skrzydło klasztoru oraz tzw. szpitalik) przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Projekt
Cały proces mógł zostać zrealizowany dzięki decyzji Rady Ministrów z 18 stycznia 2022 r., na mocy której nieruchomości, o które od lat zabiegali oblaci, zostały wyłączone z granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem z granicy ŚPN wykreślono trzy działki o łącznej powierzchni 1,35 ha znajdujące się na szczycie Łyśca. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazywano, że wyłączenie działek zlokalizowanych w otoczeniu klasztoru wynika z wieloletnich antropogenicznych wpływów związanych z zurbanizowaniem tych działek. W związku z tym, wyłączenie tego terenu z Parku nie zmieni rzeczywistego stanu ich ochrony.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podobne stanowisko podtrzymywał dyrektor ŚPN Jan Reklewski. Zmiana granic parku narodowego spowodowała, że ŚPN stracił użytkowanie wieczyste terenów na szczycie Łyśca, a nieruchomości przeszły na własność Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Punkt zwrotny
Reklama
Przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu o. Marian Puchała oblat podkreślił, że to historyczny moment dla dotychczasowej współpracy, między ŚPN, a domem zakonnym na Świętym Krzyżu, gdyż misjonarze oblaci zabiegali o ten moment od dłuższego czasu.
– Udało się to wszystko po trudnych negocjacjach. Najpierw przez dwa lata z Ministerstwem Środowiska, premierem i całym rządem RP do momentu ukazania się rozporządzenia Rady Ministrów na początku 2022 r. w sprawie uporządkowania terenu na Świętym Krzyżu. To otworzyło nam drogę do ubiegania się o trzy działki na szczycie Łyśca, na których znajduje się tzw. szpitalik i skrzydło zachodnie pobenedyktyńskiego klasztoru należące do Skarbu Państwa. Złożyliśmy wniosek do Starostwa Kieleckiego z chęcią nabycia tych działek w celu integracji i rewitalizacji całego klasztoru dla potrzeb turystów i pielgrzymów świętokrzyskiego sanktuarium. Ale jeszcze przez rok musieliśmy twardo pertraktować i negocjować z zarządem starostwa, by wreszcie 30 maja br. podpisać umowę na 50-letnie użytkowanie tych działek w trybie płatnym i bezprzetargowym – tłumaczy o. Marian. Przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu dodał, że bez zgody ŚPN nie byłoby możliwości podpisania umowy. – Stąd nasze serdeczne podziękowanie za zrozumienie całej sytuacji, za bardzo dobrą współpracę od momentu objęcia urzędu przez dyrektora. Dziś możemy świętować i cieszyć się z rozwiązania tej trudnej sytuacji dla obu stron. Mam nadzieję na dalszą dobrą współpracę dla tego niezwykłego miejsca – mówił o. Puchała.
Dyrektor ŚPN wyraził wdzięczność za dobrą współpracę z misjonarzami oblatami. Nakreślił plany budowy nowoczesnego centrum przyrodniczego w Nowej Słupi, który pozwoli na przeniesienie działalności przyrodniczej do nowej lokalizacji. Umiejscowienie Muzeum Przyrodniczego w części klasztoru od lat rodziło wiele problemów funkcjonalnych oraz komplikacji w utrzymaniu. Obiekt odbiegał też od możliwości zorganizowania wystawy w nowoczesnej i przystępnej dla zwiedzających formie. – To będzie dla dobra nas wszystkich, dla unormowania ruchu turystycznego i pielgrzymkowego na Świętym Krzyżu. Dla dobra przyrody, tradycji, kultury i edukacji – mówił dr Jan Reklewski, dyrektor ŚPN.