Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na chwałę Boga

Uroczystości związane z 250. rocznicą konsekracji kościoła parafialnego obchodzono w Horyńcu-Zdroju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 29/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Horyniec‑Zdrój

Krystian Kłysiewicz

Uczestnicy liturgii zanieśli Bogu radosne dziękczynienie

Uczestnicy liturgii zanieśli Bogu radosne dziękczynienie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wstępem do artykułu niech będą słowa z homilii arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego: – Dzieło wiary Ojców Franciszkanów, fundatorów i mieszkańców Horyńca, stało się darem dla wszystkich, którzy do tej świątyni przychodzili przez wieki. Stało się darem dla każdej osoby pragnącej poznać myśl Boga i zanurzyć się w Jego miłosierną miłość.

Czas przygotowań

Po burzliwym piątku i deszczowej sobocie niedziela 25 czerwca zapowiadała się ciepło i słonecznie. Pogoda odgrywała istotną rolę, gdyż w tym dniu w kościele parafialnym miała się odbyć niezwykła uroczystość, do której Ojcowie Franciszkanie i parafianie przygotowywali się od wielu miesięcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

27 września 2022 r. bp dr hab. Mariusz Leszczyński sprawował w kościele parafialnym pierwszą nowennę z zaplanowanych dziewięciu Mszy św. w ciągu kolejnych miesięcy. Był to jeden z etapów przygotowywania się parafian do jubileuszowej uroczystości. Ostatnia Msza św. nowennowa odbyła się 27 maja i wtedy młodzież przyjęła sakrament bierzmowania.

Kolejne przygotowanie to dziękczynna pielgrzymka autokarowa po Włoszech. Odbyła się w kwietniu, a wzięło w niej udział ponad 100 osób. Pątnicy przywieźli z Padwy figurę św. Antoniego, którą poświęcił prowincjał Franciszkanów o. Marian Gołąb w czasie odpustu ku czci św. Antoniego 11 czerwca w Nowinach Horynieckich.

Reklama

Wierni mogli też uczestniczyć w misjach parafialnych, które prowadzili Ojcowie Sercanie od 17 do 23 czerwca. Był to czas duchowych ćwiczeń i głębokich przeżyć w czasie Eucharystii czy nabożeństw różańcowych, którym patronowała Matka Boska Fatimska i relikwie dzieci: Hiacynty i Franciszka Marto.

Uroczyste obchody

Punktem kulminacyjnym upamiętniającym konsekrację świątyni parafialnej 27 czerwca 1773 r. przez biskupa ze Lwowa Stanisława Rajmunda Jezierskiego miały być uroczystości w tym zabytkowym kościele 25 czerwca. Sumie o godz. 11 przewodniczył niezwykły gość – metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Oprócz arcybiskupa na zaproszenie ojca proboszcza i gwardiana klasztoru franciszkańskiego na uroczystość przybyło bardzo wielu gości: przedstawicieli duchowieństwa, zakonów męskich i żeńskich oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Na tablicach ustawionych przed kościołem prezentowane były czarno-białe fotografie z wydarzeń parafialnych sprzed kilkudziesięciu lat. Starsi mieszkańcy próbowali rozpoznawać wydarzenia i osoby utrwalone na kliszy fotograficznej, młodsi mieli okazję porównać, jak zmienił się plac kościelny, świątynia i choćby ubiór mieszkańców. Oczywiście nie było samochodów, ale furmanki zaprzężone w konie.

Reklama

Kościół ozdabiały stonowane kompozycje kwiatowe. Atmosferę podniosłości tworzył śpiew chóru żeńskiego Angelus, którym kieruje pani dr Anna Faszczowa. Nie zabrakło organów i śpiewu organisty Tadeusza Kierepki. Najstarsi parafianie byli ciekawi przebiegu uroczystości, gdyż do tej pory nie świętowano podobnych jubileuszy w takim wymiarze logistycznym. Proboszcz i gwardian klasztoru Franciszkanów o. Bogdan Klóska wraz ze współbraćmi zadbał, by jubileusz 250-lecia konsekracji kościoła parafialnego godnie uczcić i zapisać w annałach historycznych, stąd tyle różnych możliwości przeżywania tego doniosłego wydarzenia.

Niezwykłe dziedzictwo

Przewodniczący jubileuszowej Eucharystii arcybiskup metropolita lwowski w homilii nawiązał do historii świątyni, a zarazem przypomniał, jaką rolę odgrywa kościół w parafii. Każde wypowiedziane zdanie było ważne, pełne treści. – Wielkie jest dziedzictwo historii, jakie niesie ze sobą ta klasztorna i parafialna świątynia. Wielka jest również odpowiedzialność was, mieszkańców Horyńca, aby tutaj każdy mógł odnaleźć dla siebie, miejsce będące skrawkiem nieba na ziemi. Dlatego proszę was, niech z tego uświęconego miejsca płynie w teraźniejszość i przyszłość ta wielka prawda, że to Chrystus jest Wodzem, Królem i Władcą Kościoła świętego i całego świata – mówił kaznodzieja. Na koniec Eucharystii zaproszeni goście dziękowali za zorganizowanie uroczystości, wyrażając życzenie, by patronka parafii Maryja Niepokalanie Poczęta otaczała swoją opieką duchownych i wiernych troszczących się o kościół i życie duchowe parafii. Uroczyście odśpiewany został hymn Te Deum. Arcybiskup udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa, a proboszcz parafii zaprosił gości na obiad przygotowany przez panie z miejscowego KGW.

Jubileuszu ciąg dalszy

Jeżeli ktoś myśli, że wspólny obiad zakończył jubileuszowe obchody, to jest w błędzie. To nie był jeszcze koniec dziękczynienia za 250 lat istnienia konsekrowanej świątyni, bowiem 27 czerwca po porannej Mszy św. o godz. 6, czyli dokładnie w rocznicę konsekracji kościoła parafialnego, do Częstochowy wyruszyła grupa ok. 30 parafian z niestrudzonym o. Bogdanem Klóską. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy w apelu o godz. 21. Ojciec proboszcz dziękował Matce Bożej słowami: – W tej godzinie apelowej modlimy się za Kościół święty, papieża Franciszka, episkopat, wszystkich biskupów, kapłanów, obecnego wśród nas abp. Wacława, osoby życia konsekrowanego. Prosimy o Twoje wstawiennictwo i matczyną opiekę dla naszej ojczyzny – Polski, dla rodaków rozsianych po świecie. Miej w opiece wszystkich, którzy polecają się naszej modlitwie, chorych, cierpiących oraz wspólnoty działające przy horynieckiej parafii. Gorąco prosimy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Błagamy Cię, Maryjo, Królowo Polski, wysłuchaj nasze pokorne i pełne nadziei prośby. Wysłuchaj nas, Maryjo, najlepsza z Matek! Maryjo, Jasnogórska Pani, wstawiaj się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen. Potem rozpoczęło się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Cudownego Obrazu. Parafianie aktywnie włączyli się w modlitwy, dwie dziewczynki: Oliwka i Marta z ,Horynieckich Aniołków pięknie śpiewały przy akompaniamencie gitary. Odmawiana była część bolesna Różańca. Podczas Apelu i czuwania obecni byli, oprócz pielgrzymów, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła oraz pochodzący z Horyńca o. Tadeusz Jacek. Wraz z wiernymi modliła się także s. Teresa Jacek (CSFMM). O północy o. Bogdan sprawował Mszę św., a o. Tadeusz wygłosił okolicznościową homilię. Po zasłonięciu obrazu Czarnej Madonny zmęczeni, ale szczęśliwi pielgrzymi udali się do autokaru. O 7 rano byliśmy w Horyńcu.

Czas refleksji

Tworzymy historię każdą sekundą swego życia, choć nie zawsze mamy tego świadomość. Warto znaleźć czas na refleksję, wyciszenie się, odpoczynek od nadmiaru bodźców, które przytłaczają nasze mózgi, warto znaleźć czas na rozmowy, gdyż ziemskie życie jest ulotne, a sposób jego przeżywania rzutuje na naszą wieczność. Co będzie za 50, 100 czy kolejne 250 lat? Wierzę, że ci, którzy staną po obu stronach pięknego ołtarza naszej parafialnej świątyni, przypomną jubileusz 250-lecia konsekracji kościoła parafialnego.

2023-07-11 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność i nagrodzony trud

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2023, str. V

[ TEMATY ]

Horyniec‑Zdrój

Adam Łazar

Ulicami Horyńca przeszedł barwny korowód

Ulicami Horyńca przeszedł barwny korowód

W ostatnią niedzielę sierpnia w Horyńcu-Zdroju odbyły się także dożynki powiatu lubaczowskiego.

Rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w intencji rolników i podziękowaniem za zebrane plony ziemi w kościele zdrojowym bł. Jakuba Strzemię, sprawowaną przez dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyrę, dziekana narolskiego ks. Juliana Leńczuka, emerytowanego dziekana cieszanowskiego ks. kan. Józefa Dudka, proboszcza parafii horynieckiej o. Bogdana Klóske. Poświęceniu wieńców dożynkowych towarzyszyła modlitwa, a korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Cieszanowa pod batutą Krystiana Napartego, poczty sztandarowe, władze samorządowe, zaproszonych gości, przeszedł do Parku Zdrojowego na dalszą część święta plonów. Po odegraniu przez orkiestrę dętą i odśpiewaniu przez uczestników dożynek hymnu państwowego i zajęciu sceny przez poczty sztandarowe, były okolicznościowe przemówienia. Podkreślano w nich, że dożynki to narodowa tradycja i najważniejsze święto polskiej wsi. Dziękowano rolnikom za ich pracowitość, wytrwałość, poświęcenie, za przywiązanie do ziemi. W tych okolicznościowych wystąpieniach dziękowano także za piękne, z miłością i sercem wykonane, misternie skomponowane ze zbóż, kwiatów i owoców wieńce dożynkowe, symbolizujące dary ziemi, a które są świadectwem wiary rolników i przywiązania do tradycji ludowej. Starostowie dożynek – Małgorzata Całka z Radruża i Mariusz Kowalczuk z Lipia – gospodarzowi powiatu staroście lubaczowskiemu Zenonowi Swatkowi i wójtowi gminy Horyniec Zdrój Robertowi Serkisowi wręczyli pachnący pszeniczny chleb upieczony z tegorocznej mąki, by pokrojonym na kromki podzielili się z uczestnikami dożynek. Czternastu wyróżniającym się rolnikom wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród zaproszonych gości była delegacja z Ukrainy pod przewodnictwem przewodniczącego Jaworowskiej Rady Rejonowej Mikołaja Romaniuka, która przyjechała z korowajem.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch płci

2025-01-21 19:50

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL

Podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenie dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Rozporządzenie podpisane w poniedziałek przez Trumpa, będące jednym z kilkudziesięciu aktów prawnych, nosi tytuł "Obrona kobiet przed ekstremizmem ideologii gender i przywrócenie biologicznej prawdy w rządzie federalnym". Cofnięto w nim szereg zmian wprowadzonych przez poprzednią administrację, które liberalizowały zasady dotyczące określania płci w dokumentach państwowych.
CZYTAJ DALEJ

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

2025-01-21 16:21

[ TEMATY ]

Radio Maryja

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Kampania oszczerstw i mowy nienawiści skierowanych w Radio Maryja, dzieł przy nim wyrosłych oraz założyciela i dyrektora toruńskiej rozgłośni, doprowadziły do kolejnych anonimowych gróźb o podłożeniu niebezpiecznych ładunków wybuchowych. W przeszłości sprawy gróźb zabójstwa wymierzonych w o. Tadeusza Rydzyka CSsR były umarzane ze względu na „niską społeczną szkodliwość czynu” - informuje Radio Maryja.

W ostatnim czasie głośno było o zatrzymaniach z powodu internetowych wpisów, które dotyczyły konkretnej organizacji i stojącej na jej czele osoby. W sprawę zaangażowali się ministrowie rządu Donalda Tuska, służby działały szybko i skutecznie. Zupełnie inaczej jest w przypadku Radia Maryja, które od lat było i jest celem kłamliwych ataków lewicowo-liberalnych mediów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję