Reklama

Głos z Torunia

Kościół jest młody

Trzeba przejść pewną drogę wiary, by odkryć, że parafia jest moją wspólnotą i że mogę w niej służyć – mówił dk. prof. Waldemar Rozynkowski. Tę prawdę odkryło 32 mężczyzn z całej diecezji.

Niedziela toruńska 28/2023, str. I

[ TEMATY ]

lektorzy stali

Renata Czerwińska

Posługę lektora stałego przyjęło 32 mężczyzn

Posługę lektora stałego przyjęło 32 mężczyzn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół bł. Jerzego Popiełuszki, filialna świątynia parafii w Bierzgłowie, 25 czerwca wypełniła się po brzegi. Przeważały rodziny z dziećmi, a posługę muzyczną również pełniła rodzina – państwo Szymeczko z Grębocina z dziećmi. Z przodu kościoła zasiedli mężczyźni w białych albach – tego dnia z rąk bp. Józefa Szamockiego mieli otrzymać posługę lektora stałego.

Rodzina i misje

Ksiądz Biskup zauważył, że w dzisiejszych czasach rodzina, która żyje wiarą na co dzień, to prawdziwi misjonarze. Ich relację z Bogiem widzą nie tylko dzieci, ale i sąsiedzi, współpracownicy. Dlaczego w słoneczną niedzielę nie jadą na cały dzień nad jezioro, ale najpierw przychodzą tutaj, by zaczerpnąć ze Słowa Bożego? – Słowo przyjęte z wiarą sprawia, że Bóg jest w nas obecny. On chce do nas mówić, przemieniać nas. A tam, gdzie ludzie wierzą Słowu, świat staje się lepszy – zachęcał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przytoczył też świadectwo z misji w Zambii. Przed laty posługiwał w Lusace. Tamtejsi parafianie, mimo trudnych warunków zewnętrznych, byli tak gorliwi, że w ciągu 40 lat z jednej parafii wyłoniły się trzy.

Słowo żyje

Reklama

Czy posługa lektora stałego jest potrzebna? Biskup Szamocki zaznaczył, że życie pierwotnego Kościoła było bogate w posługi. Na nagrobkach pierwszych chrześcijan często wypisane są funkcje, które pełnili w Kościele. Dziś, gdy tak wiele osób odchodzi od Kościoła, od wiary, postawa służby to bardzo ważny znak.

Do posługi przyszli lektorzy przygotowywali się poprzez roczną formację. Jeden z nich stwierdził, że ten czas to szczególne rekolekcje.

Nic dziwnego. – Słowo Boże jest tak silne, że nic nie może go zagłuszyć – mówił Ksiądz Biskup w homilii – Przez wieki żadne prześladowania nie mogły zamknąć ust wierzących. Ono żyje w tych, którzy przyjmują je i dają świadectwo.

Zastanawiając się nad powołaniem kandydatów, rozważał, czy wezwanie to pojawiło się w domu rodzinnym, gdzie widzieli modlących się rodziców czy dziadków, czy w rodzinach, które założyli, kiedy dzieci zadawały pytania o treści usłyszanych czytań.

– Jak mocne musiało być Słowo, skoro kandydaci zdecydowali się opowiadać o nim i służyć poprzez lektorat? – pytał bp Szamocki.

Radość dawania

Mężczyźni, którzy przyjęli posługę lektora stałego, pochodzą z parafii w Bierzgłowie, Działdowie, Dębowej Łące, Grucie, Hartowcu, Jastrzębiu, Kruszynach, Pieńkach Królewskich, Płowężu, Prątnicy, Przysieku, Świeciu nad Osą, Toruniu i Złotorii. We wrześniu posługę lektora stałego przyjmie Tomasz Jasiakiewicz z parafii Matki Bożej Łaskawej w Toruniu.

Udzielenie posługi to ważne wydarzenie także dla parafii w Bierzgłowie i jej kościoła filialnego. Już 14 października odbędzie się poświęcenie nowej świątyni. Jak zaznacza proboszcz parafii, w Łubiance nigdy wcześniej nie było kościoła katolickiego.

Dziś mieszkańcy wsi mogą cieszyć się małym kościołem z pięknymi witrażami przedstawiającymi życie patrona. Mogą też w tym malowniczym kościele odkrywać wspólnotę, której będą służyć swoimi darami.

2023-07-04 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

55 nowych lektorów stałych w diecezji toruńskiej

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

lektorzy stali

Renata Czerwińska

Diecezja toruńska wzbogaciła się 21 czerwca aż o 55 lektorów stałych.

Zobacz zdjęcia: Lektorzy stali w diecezji toruńskiej
CZYTAJ DALEJ

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

2025-02-06 08:29

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Lorenzo Veneziano, Powołanie uczniów/pl.wikipedia.org

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem. Zachwycili się mocą Jego słów, bo rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!», a kiedy to zrobił, zagarnął wielkie mnóstwo ryb.

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.
CZYTAJ DALEJ

Lutowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2025-02-08 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbył się kolejny zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję