Ruch Światło-Życie został oddany Niepokalanej, Matce Kościoła podczas Centralnej Oazy Matki, 11 czerwca 1973 r. Krótko po tym wydarzeniu, na przełomie lipca i sierpnia, odbyły się pierwsze rekolekcje dla rodzin, wyznaczające początek historii Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu.
Maryjne credo
Znana każdemu oazowiczowi modlitwa, rozpoczynająca się od słów „Niepokalana, Matko Kościoła…”, po latach została nazwana przez jej twórcę, ks. Franciszka Blachnickiego, aktem konstytutywnym. Tą właśnie modlitwą, przez posługę kard. Karola Wojtyły, pięćdziesiąt lat temu Ruch Światło--Życie został oddany Maryi. Późniejszy papież poświęcił wówczas także statuę Niepokalanej, do dziś witającą pielgrzymów przy Źródle Życia na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem. „Słowa tego aktu oddania w pierwszej swojej części są jakby po raz pierwszy sformułowanym i wyrażonym maryjnym credo naszego ruchu” – wyjaśniał dekadę po tych wydarzeniach ks. Blachnicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej akt zawierzenia został ponowiony 31 sierpnia 2013 r., przy figurze Niepokalanej, znajdującej się na dziedzińcu Collegium Marianum. Wówczas archidiecezjalne centrum Ruchu wraz z całą wspólnotą zostało, tak jak na Kopiej Górce, oddane na własność Maryi.
Domowy Kościół
Reklama
Gałąź wspólnoty, gromadząca małżeństwa sakramentalne, jest jednym ze znaków eklezjalnego charakteru Ruchu Światło-Życie. W popularnej „oazie” możliwość formacji znajdują ludzie każdego stanu. Pierwsze letnie rekolekcje formacyjne dla małżeństw odbyły się pół wieku temu w Krościenku nad Dunajcem. Obecnie kręgi Domowego Kościoła działają we wszystkich diecezjach Polski, a także poza jej granicami, m.in. w Słowacji, Litwie, Ukrainie, Niemczech, Irlandii, USA czy Kanadzie. Wspólnota gromadzi małżeństwa pragnące trwać przy Bogu i rozwijać się duchowo. Małżonkowie wezwani są do posługi na rzecz własnej rodziny przez budowanie wspólnoty wiary, nadziei i miłości.
W archidiecezji przemyskiej Domowy Kościół tworzy ok. tysiąc małżeństw. Jest wśród nich para wyjątkowa, która swoją pierwszą oazę rodzin przeżyła z ks. Franciszkiem Blachnickim jako moderatorem. Maria i Stanisław Lelkowie z Leska do dziś przechowują prezent od założyciela Ruchu Światło-Życie – Pismo Święte z osobistą dedykacją sługi Bożego.
Świętowanie
Podwójny złoty jubileusz jest niezwykłą okazją, stąd też świętowanie wspólnoty Ruchu Światło-Życie w archidiecezji przemyskiej rozpoczęły już kilka miesięcy temu. Domowy Kościół w każdą pierwszą sobotę miesiąca spotyka się na dziękczynnych Eucharystiach, sprawowanych w kaplicy domu rekolekcyjnego Nazaret-Helusz. Tam też w przedostatnią niedzielę czerwca zawitali oazowicze wszystkich stanów, by podczas III Oazowego Pikniku Rodzinnego cieszyć się z tego, co Pan Bóg dotychczas ofiarował i prosić o łaski na kolejne lata. W przyszłym roku, w lipcu, minie dokładnie 70 lat od pierwszej oazy w Bibieli koło Tarnowskich Gór, dokąd ks. Blachnicki zabrał ministrantów z parafii, w której pracował.