Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Szumera, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej. We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni.- Św. Ireneusz łączył niezachwianą wiarę z poszukiwaniem prawdy – przypomniał na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szumera
W homilii abp Depo wskazał na encykliki św. Jana Pawła II i papieża Franciszka jako na „światła płynące z pontyfikatów następców św. Piotra dla naszych czasów”. Metropolita częstochowski przypominając encyklikę „Fides et ratio” podkreślił znaczenie komplementarności wiary i rozumu. - Dziękujemy Bogu za dwa skrzydła poznania, wiarę i rozum, które się nie wykluczają, ale są zjednoczeniem ku prawdzie – mówił abp Depo .
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Dzisiaj przychodzi epoka, która odrzuca rozum jako źródło poznania. W imię wolności chce się odmówić rozumowi jego zadań, nie pozwalając się pytać o sens życia” – zauważy ł metropolita częstochowski i za filozofem Gabrielem Marcelem powtórzył, że „stajemy wobec problemu i tajemnicy”. - Tajemnica wskazuje na porządek Kogoś wyższego – dodał abp Depo.
Reklama
Odnosząc się do encykliki „Veritatis splendor” za św. Janem Pawłem II wskazał na połączenie prawa naturalnego, prawdy i wolności. -Prawo naturalne jest jednym z sygnałów istnienia Boga. – mówił arcybiskup i zauważył, że „w dzisiejszych czasach rodzinność i prawo naturalne pokazuje się jako stereotyp” i dodał: „Nie ma wolności poza prawdą”.
Metropolita częstochowski odniósł się także do encykliki papieża Franciszka „Laudato si” i za papieżem przypomniał, że „wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy”. - Nie ma troski ekologicznej bez antropologii, bez człowieka- zaznaczył abp Depo. Apelował też, by "przyjmując mądrość jako dar od Boga pamiętać o odpowiedzialności za świat i za człowieka.
Uroczystości zakończył wspólny Apel Jasnogórski. Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo ogłosił, że nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej został ks. Grzegorz Szumera, dotychczasowy duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej.
Będę się modlił do Ducha Świętego, żeby prowadził mnie i kleryków we właściwym kierunku”. – powiedział ks. Szumera
Ks. Grzegorz Szumera jest czternastym rektorem w dziejach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji i Archidiecezji Częstochowskiej.
Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.
Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Stanisława Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.
Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.