To już siódma Chorągiew Zakonu, dodajmy najliczniejsza z dotychczasowych w Komandorii Kieleckiej (odpowiednik diecezji). 7 maja podczas Mszy św. – celebrowanej przez ks. Leszka Sztanderę, kapelana komandorii z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie, i proboszcza ks. Tadeusza Siciarskiego – powierzano Bogu powstałe dzieło.
Przynależność zobowiązuje
– Nasza parafia została ubogacona nową wspólnotą mężczyzn i ich rodzin, którzy przez modlitwę i różnorodne działania będą przyczyniali się do rozwoju wspólnoty Kościoła lokalnego – zauważa Proboszcz. Głównym celem zakonu jest formacja katolickich mężczyzn świeckich przez stawianie sobie za wzór osoby św. Jana Pawła II. Ks. Siciarski, który został kapelanem zakonu, nie kryje dumy z wydarzenia. – Członkowie zakonu (18 mężczyzn) w różnym wieku, zaangażowani są już od długiego czasu w pomoc parafii i przy kościele. Teraz, jako bracia Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, mają dążyć na płaszczyźnie życia codziennego do świętości. Ich głównym celem jest rozwój wrażliwości i dzieł miłosierdzia w szczególności w zakresie godności i pełnej ochrony życia ludzkiego. Bracia wspierają duchowieństwo i posługę kapłańską oraz dbają o rozwój patriotyzmu – wyjaśnia. Sama przynależność do zakonu zobowiązuje, bo rycerz jest człowiekiem honoru, odwagi i męstwa w walce duchowej i obyczajowej. Jest dozgonnie wierny damie swojego serca, a rodzinę ceni sobie jak największy skarb. A czy to nie są szlachetne i ponadczasowe ideały?
Z bogatym ceremoniałem
Nowych rycerzy powitali w zakonie współbracia z innych parafii tradycyjnym okrzykiem” „Vivat Jezus – Totus Tuus! ’’, zaczerpniętym z zawołania herbowego św. Jana Pawła II oraz Rycerzy Kolumba. W uroczystości uczestniczyło ok. 30 rycerzy z sześciu chorągwi, a także ich żony , które są nazywane „bratowymi”. W Bukowej po raz pierwszy parafianie, rodziny byli świadkami bogatego ceremoniału, towarzyszącemu zakonowi. Na ślubowaniu podczas uroczystej Mszy św. zostało przyjętych do wspólnoty 18 rycerzy. Każdy z nich otrzymał symboliczne atrybuty: płaszcz rycerski (mantullę z kapturem, obszyty żółtymi lamówkami, na piersiach i plecach wyhaftowane są herby zakonne koloru żółtego), pektorał, znaczek z herbem zakonu oraz różaniec. Bracia przyjęli także sztandar narodowy biało-czerwoną flagę. Prezentacji Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II, przygotowania do utworzenia chorągwi oraz przyjęcia nowych rycerzy dokonał komandor Waldemar Słupik. Wielkim Rycerzem VII Chorągwi został Edward Zawierucha, kanclerzem – Dariusz Frączek, skarbnikiem – Tomasz Cudzik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu